
Accountants voeren hun wettelijke controletaken niet goed uit, zo blijkt uit een vandaag verschenen AFM rapport. Dijsselbloem kondigt maatregelen aan.
De grootste vier Nederlandse accountantskantoren worden hard aangepakt in een nieuw AFM rapport. De kwaliteit van de accountantscontrole is -nog steeds- onder de maat, zo constateert de AFM. De Grote Vier zijn tezamen goed voor 76 procent van de omzet op de accountantsmarkt.
In 2010 deed de AFM ook al een onderzoek naar het werk van de Big Four. Toen moest ze ook al constateren dat 52 procent van de beoordeelde controles onvoldoende was. Ditmaal is dat 45 procent. 'Ik acht dat onacceptabel,' schrijft minister van financiën Jeroen Dijsselbloem in zijn brief aan de Tweede Kamer.
In het vorige rapport noemde de AFM nog geen namen en rugnummers. Dat doet de toezichthouder ditmaal wel. Bij alle accountantskantoren is een hoog aandeel van de onderzochte dossiers onvoldoende gecontroleerd. KPMG spant echter de kroon, maar liefst 70 procent van de controles was niet correct uitgevoerd.
Bovendien bleken accountants op bepaalde controlepunten nog vaker de fout in te gaan. De controle van immateriële activa (goodwill) was bijvoorbeeld in 75 procent van de gevallen niet afdoende.
Ondanks deze conclusies zijn de accountantskantoren van mening dat de ‘eerder afgegeven controleverklaringen geen aanpassingen behoeven.’ De AFM zegt hier niet tegen te kunnen optreden, omdat er geen wet is waardoor de toezichthouder accountants kan dwingen herstelwerkzaamheden te ondernemen. ‘De AFM ervaart dit als een gemis,’ valt in het rapport te lezen.
De accountants gaan het de komende tijd nog zwaar krijgen. De AFM gaat voortaan elk jaar de kwaliteit van accountantscontroles toetsen. En ook Dijsselbloem wil maatregelen nemen. 'Wat nu nodig is, is versterking van de wettelijke kwaliteitseisen en strenger optreden van de AFM,' schrijft Dijsselbloem in zijn brief. 'Alleen zo kunnen we de kwaliteit van accountants en de accountantsverklaring structureel verbeteren.'
8 Bijdragen
iFred
jsmid
iFredMattijs
jsmidIn de accountancy zijn er meer fundamentele problemen die aangepakt moeten worden. Bijvoorbeeld: hoe onafhankelijk kan je zijn als degene die je controleert ook degene is die je rekening moet betalen?
Daarnaast zorgt het huidige partnermodel en beloningsstructuur ook niet voor de juiste incentive's om kwalitatief goede dossiers af te leveren.
jsmid
Mattijsgast
Overigens heb ik gezonde twijfel bij de bevinden van de AFM: dat is ook een kankergezwel dat alleen maar wel groeien.
verrassend dat KPMG er uit kwam als slechtste? welnee, voorspelbaar, die zitten toch al in de hoek waar de klappen vallen. Ik geloof er geen barst dat kpmg slechter is.
de waarheid is dat je van een accountant geen wonderen mag verwachten. als je hem wil belazeren lukt dat gewoon. en soms heb je gewoon slechte accountants. ik ken oud partners die met weemoed praten over vroeger toen er nog sprake was van ethiek en een vertrouwensband. destijds stond de accoutantstaak de adviestaak niet in de weg en wist men dat gewoon obv normen en waarden te scheiden. de ene dag controleren en de waarheid vertellen, de volgende dag adviseren. normen en waarden, daar ligt het probleem.
Op naar de rules based society!
G. Maenhout
iFred
G. MaenhoutMolenaer