
Het boek De broncode van Eric Smit zal worden verfilmd. Roel Pieper, Marcel Boekhoorn en uitvinder Jan Sloot komen weer samen op het witte doek.
Je komt als journalist misschien maar één keer in je leven een verhaal tegen dat elke fantasie overstijgt. Een verhaal waarvan de feiten zo onwaarschijnlijk zijn dat je jezelf steeds opnieuw afvraagt of het wel écht gebeurd kan zijn. Ik had het grote geluk dat ik in mijn debuutjaar als journalist tegen de ongelooflijke geschiedenis over de uitvinder Jan Sloot aanliep. Dat leidde in februari 2001 tot het spraakmakende verhaal in het zakenblad Quote (mijn toenmalige werkgever). Drieënhalf jaar later mocht ik aan de voet van de Rembrandttoren in Amsterdam het boek De broncode presenteren. Ruim negen jaar later krijgt het fascinerende verhaal toch nog het vervolg waar het mijns inziens meer dan recht op heeft: een verfilming. Vorige week maakte uitgever Podium bekend dat regisseur en scenarist Max Porcelijn Jan Sloot, de vroegere high tech-goeroe Roel Pieper, de Nijmeegse investeerder Marcel Boekhoorn en andere uitzonderlijke persoonlijkheden op het witte doek tot leven zal wekken. Porcelijn debuteerde in 2012 met de tragikomische thriller Plan C. En toeval of niet, Plan C was aanvankelijk ook de werktitel voor het project rond de uitvinding van Jan Sloot en de titel van het eerste hoofdstuk in mijn boek.
De gelauwerde film van Porcelijn begint met een onheilspellende voice over: 'We beginnen allemaal met plannen, met dromen, maar meestal loopt het anders'. Jan Sloot zaliger zou dat beaamd kunnen hebben.
Bingo
Jan Sloot was een in zichzelf gekeerde elektronicareparateur uit Nieuwegein, vader van vier kinderen, woonachtig in een onaanzienlijk rijtjeshuis en trouw bezoeker van de bingo-avonden van de plaatselijke muziekvereniging. Deze nogal alledaagse man leek eind jaren negentig van de vorige eeuw, op het hoogtepunt van de internethype, de heilige graal van de digitale technologie in handen te hebben. Niet alleen de zelfbenoemde kroonprins van Philips, Roel Pieper, lag aan zijn voeten, ook de supersterren van de Amerikaanse venture capital liet hij watertanden. De vermeende uitvinding van Sloot – een wetenschappelijk onmogelijke coderingstechnologie waarmee digitale informatie één miljoen keer verkleind kon worden – zou de basis vormen van een bedrijf - de 5th Force - dat honderden miljarden dollar waard moest worden. Het liep iets anders. Op het moment dat de bank en investeerders de deal van de eeuw wilden beklinken, stierf de uitvinder in de achtertuin van zijn doorzonwoning en nam hij zijn coderingstechnologie mee het graf in.Jan Sloot liet de supersterren van het Amerikaanse venture capital watertandenDit onbestaanbare scenario zorgde bij de onthulling in Quote in 2001 al voor de nodige ophef. Die werd drie jaar later bij de publicatie van het boek nog veel groter. Fons de Poel, anchorman van de toenmalige actualiteitenrubriek Netwerk (KRO), wist dat mijn boek eraan kwam en maakte een tweedelige documentaire van het verhaal die in de dagen rond de presentatie van het boek De broncode op televisie werd vertoond. Die combinatie zorgde ervoor dat het verhaal bij velen een onuitwisbare indruk achterliet. De eerste van de twee uitzendingen van Netwerk waarin het verhaal van Jan Sloot werd verteld Zelfs voor Tom Perkins, de mede-oprichter van de roemruchte durfinvesteerder Kleiner Perkins Caufield & Byers (KPCB) uit de Silicon Valley, leverde de verwikkelingen rond Jan Sloot onvergetelijke momenten op. Toen Perkins Sloot in 1999 ontmoette had hij alles wat je als Amerikaanse durfinvesteerder mee kan maken, beleefd. KPCB stond met succesinvesteringen in Amazon, Netscape en later Google aan de absolute top van de wereldwijde venture capital. In zijn in 2007 gepubliceerde memoires Valley Boy - een 'national bestseller' – omschreef Perkins de 5th Force als 'de beste deal die hij ooit meemaakte'. En ja, 'tevens de slechtste'.
15 Bijdragen
Eric van der Steen
Paul
Azijn Seikert
TINSTAAFL
Er is geen uitvinding, zeker niet van de eeuw. Sloot's patenten zijn waardeloos. Na 15 jaar zou, als er al iets was, het inmiddels al wel ter wereld zijn gekomen, niet dus, alles wat er overgebleven is is een kastje met een harde schijf, big deal.
FTM is een aardig vehicle voor Eric Smit's ambities om Dan Brown op te volgen.
EricSmit
TINSTAAFLOm te beginnen: wat jammer dat je hier anoniem je tekst achterlaat. Bij FTM hebben we een grote voorkeur voor het open vizier. Ofwel: liever geen reaguurders. We nodigen mensen uit om kritisch te zijn, maar we rekenen dan wel een beetje op doordachte en gefundeerde kritiek. Daar kunnen we jouw kleine bijdrage helaas niet toe scharen. Probeer het nog eens.
Groet,
Eric Smit
TINSTAAFL
EricSmitIk dacht dat het algemeen bekend was, maar OK hier gaan we dan, re Roel Pieper train wrecks:
Bitmagic, Yournews, Quokka, PaperX, Freestart, Opinio, GameGate, Stonehenge Telecom, Tradingcars.com, Eclipse Aviation, ETIRC (voorgespiegeld omzetpotentieel 5 Miljard) en z'n basketbalclub, om maar enkele te noemen.
M.b.t. Sloot raad ik U aan "The Mathematical Theory of Communication" van Andrey Kolmogorov eens te lezen.
Mijn "educated guess" is dat er een silicon disc was ingebouwd in het kastje.
TINSTAAFL
EricSmitIk dacht dat het algemeen bekend was, maar OK hier gaan we dan, re Roel Pieper train wrecks:
Bitmagic, Yournews, Quokka, PaperX, Freestart, Opinio, GameGate, Stonehenge Telecom, Tradingcars, Eclipse Aviation, ETIRC (voorgespiegeld omzetpotentieel 5 Miljard) en z'n basketbalclub, om maar enkele te noemen.
M.b.t. Sloot raad ik U aan "The Mathematical Theory of Communication" van Andrey Kolmogorov eens te lezen.
Mijn "educated guess" er was een silicon disc ingebouwd in het kastje.
EricSmit
TINSTAAFLHa, je bent goed op de hoogte van de Pieper-ongelukken. Daar ben ik ooit op afgestudeerd. Veel van die kennis zit in het boek De broncode, een boek dat ik je kan aanraden te lezen. Dan hoef je ook geen educated guesses meer te doen;-)
Ciao,
Eric
TINSTAAFL
EricSmitJerry
Reaguurder
NoReply
Noreply, I'm a passenger
Guest
De inhoud van deze bijdrage is verwijderd.
EricSmit
GuestEen film maken is een langdurig en ingewikkeld project. Ik heb het volste vertrouwen in de makers dat ze die lange weg gaan afleggen. Er zijn bij mijn weten geen 'krachten' waarneembaar die het proces in de weg zitten..
Leuk dat je het zo hebt gevolgd.
Ciao!
Eric
Jeroen van Lelieveld