
Monsanto blijkt behalve goed in het genetisch modificeren van voedsel, vooral ook zeer vaardig in het overnemen van andere ondernemingen.
Multinational Monsanto blijft groeien. En niet alleen organisch. Want behalve goed in genetisch modificeren, blijkt het biotechnologische bedrijf ook vaardig in het overnemen van andere ondernemingen.
Over de eerste negen maanden van het fiscale boekjaar rapporteerde Monsanto vandaag een omzet van $13,2 miljard, een groei van 4 % ten opzichte van dezelfde periode het voorgaande jaar. De beurswaarde van Monsanto is sinds 2011 opgelopen naar $63 miljard, het record uit 2008 ($73 miljard) komt weer in zicht.
De beurskoers van Monsanto is meer dan verzesvoudigd sinds 2002. Bron: Yahoo finance
Overnames, overnames, overnames
Concurrentie of niet, Monsanto koopt deze toch wel op. Tussen 1996 en 2008 nam het Amerikaanse bedrijf meer dan vijftig concurrenten over, zo berekende professor Philip Howard van de universiteit van Michigan. Het past volgens Howard in een trend van samenklontering van bedrijven in de zadenindustrie. Vanaf 1996 werden gepatenteerde zaden op commerciële schaal verkocht en ontstond er een nieuwe miljardenindustrie, waar Monsanto handig op insprong met een hele reeks aan grote acquisities. De eerste grote prooien waren Delta & Pine ($1,5 miljard), Cargill’s International Seed Division ($1,4 miljard) en Semnis ($1,4 miljard). In 2008 legde Monsanto ook meer dan 800 miljoen dollar neer voor het Nederlandse zadenbedrijf De Ruiter Seeds. De koopbereidheid is er nog steeds. In 2013 nam Monsanto in totaal voor 165 miljoen dollar vier internationale bedrijven over. En eigenlijk is dat een relatief magere score voor de landbouwgigant. In 2012 nam de multinational namelijk voor een totaalbedrag van 616 miljoen dollar concurrenten over. Enkele andere aanwinsten uit de afgelopen jaren waren Dieckmann GmbH & Co.KG ($30 miljoen), een deel van agrarisch bedrijf Agradis ($85 miljoen) en zeer recent nog de $930 miljoen kostende overname van The Climate Corporation begin 2014, marktleider in weersmonitoring en simulatie.De greep op de zadenmarkt heeft Monsanto voor een groot deel te danken aan heel veel overnamesMonsanto mag dan ook met recht wereldmarktleider in de immer groeiende zadenindustrie genoemd worden, zoalsduidelijk wordt uit onderstaand plaatje uit het rapport van professor Howard.
De zaadindustrie verbeeld. Grootte bedrijven op basis van marktaandeel. Klik hier voor een grotere versie.
6 Bijdragen
jopie1978
henri
PeterO
henrihenri
PeterOVoor mij blijft de schrijver dus verwerpelijk.
EricSmit
henriUw afkeer van Monsanto beïnvloedt uw beoordelingsvermogen. Ruben Musterman en Fleur Launspach zijn journalisten die aan FTM zijn verbonden en hier met een duidelijk kritische ondertoon de overnamemachine van een zeer machtig voedselconcern beschrijven. Dat doen ze al langer. Wanneer u uw woede kunt temperen en de moeite neemt om gerelateerde artikelen op FTM te lezen, dan zult u zien dat ze bepaald geen 'spreekbuis' zijn van de industrie.
Met vriendelijke groet,
Eric Smit
Hoofdredacteur FTM
zet