
De 10 geboden van de Europese Commissie, het Plan Ayrault/Steinmeier en miljoenen verdwijnen in zakken zorgdirecteuren. Verder: Waarom Britse kostscholen zulke slechte leiders afleveren, Gaat de Brexit Europa een nieuwe identiteit opleveren? Fuck de vooruitgang en één bank voor falende markt? Tot slot: ICIJ veroordeelt veroordeling klokkenluiders, wie is Boris Johnson,150 miljard liquiditeitssteun uit Brussel voor Italiaanse banken en de jacht op de Britse bankiers.
De tien geboden van de Europese Commissie
Op de website van de Europese Commissie (EC) staan de 10 prioriteiten die deze Commissie voor zichzelf heeft gedefinieerd. De volgorde is als volgt. Op 1 staat 'Banen, Groei en Investeringen'. Vervolgens van 2 tot en met 10: De Digitale Interne Markt; De Energie Unie en het klimaat; De Interne Markt; Een diepere en eerlijker Monetaire Unie; Een evenwichtig handelsverdrag tussen de EU en de VS; Rechtvaardige en fundamentele (mensen)rechten; Migratie; Een sterkere wereldwijde speler; en op 10: Democratische verandering, 'making the EU more democratic'.
Onder dit lijstje staan de links naar de documenten die de basis vormen voor deze prioriteiten. Een daarvan gaat over ‘de politieke beleidslijnen’ van Commissievoorzitter Juncker. Hij schrijft daar onder meer: ‘Mijn agenda zal zich toespitsen op tien beleidsterreinen. Het accent zal liggen op concrete resultaten binnen deze tien gebieden. Daarnaast zal ik andere beleidsterreinen overlaten aan de lidstaten waar zij meer legitimiteit bezitten en beter uitgerust zijn om doeltreffende beleidsmaatregelen op nationaal, regionaal of lokaal niveau te nemen, in overeenstemming met het subsidiariteits- en evenredigheidsbeginsel. Ik wil een Europese Unie die ambitieuzer inzet op belangrijke zaken en zich bescheidener opstelt als het gaat om minder belangrijke zaken.’
Wie echter naar de tien prioriteiten kijkt, ziet vooral een Unie die uit is op macht en het overhevelen van bevoegdheden richting Brussel. Hoe dat rijmt met de laatste prioriteit uit het lijstje — een democratischer EU — blijft onduidelijk. De eerste reacties vanuit de EC op het Brexit-referendum zijn wat dat betreft evenmin bemoedigend.
Het Plan Ayrault en Steinmeier voor een nieuw ‘Europa’
Op site van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verscheen een negen pagina’s tellend document van de Duitse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken over hoe de toekomstige Europese Unie er uit zou moeten zien. Het document, met de titel A strong Europe in a world of uncertainties, is een aanbeveling met concrete voorstellen voor de Duitse en Franse overheid. Drie thema's staan centraal: a European security compact, een common European asylum and migration policy en fostering growth and completing the economic and monetary Union. Waar het voorstel uiteindelijk op neerkomt is een verdere politieke integratie van de EU en nationale defensieapparaten. Een citaat: ‘Our two countries share a common destiny and a common set of values that provide the foundation for an ever closer union between our peoples. We will therefore move further towards political union in Europe and invite the other Europeans to join us in this endeavour.’ Dit sluit ook naadloos aan bij het Plan der Vijf Presidenten van Juncker et al.
Pikant detail is dat bondskanselier Merkel zei hier niets van af te hebben geweten. Volgens buitenlandspecialist Arend Jan Boekestijn betekent dit een openlijke strijd tussen Steinmeier en Merkel over wie de volgende bondskanselier zal zijn:
Aha het Frans-Duitse paper van vrijdag is niet goedgekeurd door Merkel. Slechts discussiebijdrage van Steinmeier en Ayrault
— Arend Jan Boekestijn (@ajboekestijn) 28 juni 2016
@Gvopdorp @trias_politica alle Duitse gesprekspartners plus kranten hier ontkennen jullie interpretatie. Es gibt Streit hier
— Arend Jan Boekestijn (@ajboekestijn) 28 juni 2016
Miljoenen verdwijnen in zakken zorgdirecteuren
Kleinschalige zorgbedrijven zouden opmerkelijk hoge winsten maken, soms wel tot 50 procent. Dat blijkt uit onderzoek van twee deskundigen die op verzoek van Omroep Gelderland alle jaarverslagen van zorgbedrijven onderzochten. Hoogleraar Jeroen Suijs en professor Harrie Verbon van Openbare Financiën van de universiteit van Tilburg keken naar alle cijfers over 2014 die zijn ingeleverd op jaarverslagenzorg.nl. Volgens hen verdienen kleinschalige bedrijven tot een omzet 20 miljoen euro vaak enorm aan de zorg die ze leveren. Het gaat dan om winsten van 20,40 of zelfs 50 procent op diensten als beschermd wonen, logeeropvang en dagbesteding. Suijs en Verbon maken zich zorgen over de controle op de boekhouding, omdat die ontbreekt. ‘Een derde heeft niet eens een jaarrekening ingediend. Niemand grijpt in,’ zegt Verbon. ‘De bedrijven met een winst tot 20 miljoen hoeven ook geen nauwkeurige controle te krijgen. En juist daar gaat het mis.’ De onderzoekers concluderen: ‘Hier faalt martkwerking.’
Waarom Britse kostscholen zulke slechte leiders afleveren
Interessante analyse van de psychologie van het Britse politieke leiderschap. Volgens auteur Nick Duffell – een psychiater die therapeutische hulp biedt aan boarding school survivors – heeft de Britse upper class-traditie om kinderen op jonge leeftijd naar een kostschool te sturen — David Cameron was zeven jaar — grote gevolgen voor hun psyche. Boris Johnson, minister van financiën George Osborne, voormalig premier Tony Blair en het leeuwendeel van de top van het Britse maatschappelijke en militaire leven hebben hun vormende jaren doorgebracht op prestigieuze private kostscholen. Volgens Duffell kunnen de psychologische gevolgen van zo’n vroege scheiding van het ouderlijk huis niet worden overschat. De beste overlevingsstrategie in een liefdeloze omgeving is pestgedrag, elitisme, gevoelloosheid — een stiff upper lip — en een olifantenhuid. Een kostschool leert je om de ergste vernederingen met een glimlach en een grapje te ondergaan, en Britse politieke leiders zijn er dan ook meesters in om competenter te lijken dan in ze in werkelijkheid zijn. ‘Ze zijn vooral goed in niet-rationele vaardigheden, maar niet geëquipeerd om leiders in de wereld van vandaag te zijn.'
Gaat de Brexit Europa haar nieuwe identiteit geven?
De eerste reacties van de overige EU-landen op het onverwachte besluit van het Verenigd Koninkrijk om uit de EU te treden was er een van paniek. Men vreesde voor ‘besmettingsgevaar’: andere landen zouden nu ook willen uittreden. Maar na het weifelende optreden van de ‘Brexiteers’ keerde het sentiment. De leiders van de andere EU-landen wijzen nu op de voordelen van het lidmaatschap van de Unie. Premier Rutte stelde dat de uitslag hem had geholpen in de strijd met zijn politieke rivaal Wilders. ‘Iedereen die denkt dat het een goed idee is om de interne markt te verlaten, komt van een koude kermis thuis,’ zei de premier tijdens het afsluitende farewell diner voor David Cameron, dinsdagavond. ‘England,’ zo zei hij, ‘is politiek, monetair, constitutioneel en economisch ten onder gegaan.’ Of deze houding de beste taktiek is om de eurosceptici van repliek te dienen is maar zeer de vraag.
Fuck de Vooruitgang!
RTL-presentator Roderick Veelo verbaast zich over de reacties van de Europese politieke elite op de uitslag van het Brexit-referendum. Veelo haalt de Spaanse politiek filosoof Jose Ortega y Gasset erbij, die al in 1930 in diens boek De Opstand van de Massamens met historische precisie de oorzaak aanwijst van wat zich vandaag voor onze neus afspeelt en wat wij gerust de conservatieve opstand in Europa mogen noemen. Veelo constateert: ‘Dat mechanisme voor Europa was — en is nog steeds — voor velen de Europese Unie. Het project is onomkeerbaar en de kern ervan is boven elke twijfel verheven. Het verklaart waarom de uitbreiding ervan, de regelzucht en de overdracht van nationale soevereiniteit als vanzelfsprekend heeft kunnen plaatsvinden. Het ongemak ervan was hooguit wisselgeld voor het hogere doel, de vooruitgang.’
Veelo trekt de conclusie ‘dat er alleen iets overblijft van de Europese Unie als de opstandelingen zien dat degenen die haar in stand houden hun blinde geloof in de vooruitgang afzweren en terugkeren naar de rauwe werkelijkheid. Of in de woorden van Jose Ortega y Gasset: “het belangrijkste wat Europeanen te doen staat is afscheid nemen van het idealisme”.’
Eén bank voor falende markt?
Interview met Jeroen Kremers, de geestelijk vader van de nieuwe Nederlandse investeringsbank van 100 miljard euro, die bedoeld is om de opgedroogde financiering van het mkb aan te jagen. Het idee is om vier financiële instellingen en activiteiten van vier verschillende ministeries samen te brengen in een nieuw fonds: de Nederlandse Financieringsinstelling voor Economische Ontwikkeling (NFEO). Nederland is het enige land dat nog niet beschikt over een dergelijk vehikel. Ook is het nodig om als aanspreekpunt te kunnen fungeren voor de EIB (Europese Investerings Bank), belast met de uitvoering van Junckers Investerings Fonds van 315 miljard euro. Dit fonds heeft ook als doelstelling de vastgelopen kredietverlening en investeringen van het Europese mkb, startende bedrijven en doorgroeiende bedrijven weer vlot te trekken.
Kremers: ‘Het doel is dat je overheidsbeleid laat uitvoeren door een professionele organisatie die op afstand staat. De club beperkt zich tot daar waar geen financiering is en de markt faalt. Je moet wel uitkijken dat dat grote geheel niet sterft in bureaucratie.’ Het grootste deel van het geld voor het fonds komt van de EIB, pensioenfondsen en verzekeraars.
ICIJ veroordeelt veroordeling LuxLeak klokkenluiders
De organisatie International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) heeft de veroordeling van de twee klokkenluiders, Antoine Deltour en Raphael Halet, die de belastingontwijking in Luxemburg aan de kaak stelden krachtig veroordeeld. ICIJ-directeur Gerard Ryle sprak van een teleurstellende uitspraak dat een gevaarlijk precedent kan scheppen. Immers, de gelekte informatie diende een groot maatschappelijk doel en als dergelijke klokkenluiders door de uitspraak voortaan hun mond zullen houden, dan brengt dat schade toe aan de publieke zaak, aldus het ICIJ in een verklaring. ‘Klokkenluiders en bronnen zouden moeten worden beschermd zodat ze journalisten kunnen blijven helpen informatie naar boven te halen die anders onder het tapijt zou worden geveegd,’ aldus Ryle.
Wie is Boris Johnson?
Portret van Boris Johnson, de man die premier Cameron uitdaagde als voorstander van een Brexit, maar die zich opvallend genoeg na het referendum uiteindelijk niet beschikbaar stelde als diens opvolger. Volgens Economist-columnist Jeremy Cliffe is Johnson — in tegenstelling tot wat zijn tegenstanders beweren — een authentiek politicus, maar ook een toneelspeler. Cliffe noemt hem ‘an unfashionably crumpled Englishman,’ een uit de mode geraakte, verkreukelde Brit. Volgens zijn biograaf Andrew Gimson raakte Johnson al op zijn trouwdag zijn trouwring, huwelijksakte en de broek van zijn trouwkostuum kwijt.
Italiaanse banken krijgen 150 miljard euro liquiditeitssteun
Volgens de WSJ heeft de Europese Commissie ingestemd met het verlenen van 150 miljard liquiditeitssteun door de Italiaanse overheid aan de veelgeplaagde Italiaanse bankensector. De steun, die wordt verstrekt in de vorm van garanties aan de Italiaanse overheid, is alleen bestemd voor ‘gezonde’ banken, maar hoe ‘gezond’ wordt gedefinieerd vertelt het verhaal niet. Italië is overigens niet het enige land dat een dergelijke steun geniet. Ook andere zwakke eurolanden krijgen deze steun uit Brussel.
De steun staat los van het plan van de Italiaanse overheid om een apart reddingsfonds van 40 miljard euro op te richten om zwakke banken mee te herkapitaliseren. In tegenstelling tot liquiditeitssteun, mogen landen geen directe kapitaalinjecties geven aan hun noodlijdende banken. De regels hiervoor zijn onlangs nog aangescherpt in het kader van de drie pijlers van de bankenunie. Een zegsvrouw van de Commisie zei dat het steunprogramma door de Commissie was goedgekeurd op basis van ‘extraordinary crisis rules for state aid to banks’ (buitengewone crisisregels) en dat het verstrekken van garanties, zoals nu met Italië, is toegestaan voor een periode van een half jaar. Met het verstrekken van deze liquiditeitssteun heeft het Italiaanse bankwezen even wat lucht gekregen, maar een structurele oplossing voor het onvermogen om vers kapitaal aan te trekken van beleggers is het niet.
Parijs, Dublin en Frankfurt trekken agressief aan de bankiers in Londen
The Wall Street Journal (via blendle)
Na de Brexit, het referendum waarin de Britten besloten dat het Verenigd Koninkrijk lang genoeg deel had uitgemaakt van de Europese Unie (EU), startte een heksenjacht op de Britse (zaken)bankiers. De Fransen, Ieren en Duitsers wilden de 'boys of The City' maar al te graag inlijven. 'It’s not that we’re trying to take advantage of the pain of others,' volgens Alain Pithon, secretaris-generaal van Paris Europlace. 'But we think we have a card to play.'
Alleen al in Londen werken bijna een miljoen mensen in de financiële sector en de behoefte op het continent aan ervaren krachten is hoog, mede door de vele veranderingen aan regelgeving die op de sector is afgekomen na de crisis. Met name in Frankrijk is de arbeidszekerheid een stuk hoger en Franse financiële instellingen proberen op die manier de overstap aantrekkelijker te maken. Ook worden er belastingvoordelen in het vooruitzicht gesteld.
De uitslag van het Brexit-referendum heeft vele Londense banken verrast, men had zich daar nauwelijks op voorbereid, schrijft de WSJ. Ook al, omdat vanuit Londen vooral de internationale kapitaalmarkten worden bediend en niet zozeer de EU. En ook al zijn de kosten van levensonderhoud in Londen hoog, daar gelden straks niet langer de bonus-beperkingen, die de EU heeft opgelegd aan de financiële sector.
52 Bijdragen
goof 4
Als we Dijsselbloem en Rutte mochten geloven voor het referendum van een Brexit zou dit een ramp worden en nu zegt deze zelfde Dijsselbloem en Rutte dat , nu een brexit een feit is de economie hier niet veel van zal merken.
Dijsselbloem en Rutte , we geloofde jullie al niet erg maar waarin moeten we jullie wel geloven.
Met doemscenario's probeert de huidige politiek de bevolking achter hun idiote allesvernietigende EU plannen te krijgen terwijl elke mongool weet dat de EU niet werkt en nooit zal gaan werken.
Kunnen we achteraf deze lieden die het volk zo voor de gek houden niet voor een volkstribunaal krijgen want ik vind dat het de spuigaten gaat uitlopen en het toppunt is van volks minachting en kiezersbedrog .
Gilles Wattel 1 3
goofHij deed het geweldig als EU voorzitter.
Wat hij daar deed, mij een raadsel.
Wat de economische uitspraken van boer Dijsselbloem betreft, ik citeer Varoufakis 'een intellectuele lichtgewicht, en onbetrouwbaar'.
goof 4
Gilles Wattel 1Maw , Varoufakis zag het goed.
Barry L. 1
goofgoof 4
Rutte zegt tegen de bankiers dat er in ons land welles waar een plafond is in bonussen en salarissen maar zegt er gelijk bij dat er diverse ontsnappingsroutes zijn om aan deze regeltjes te ontsnappen.
http://www.nu.nl/economie/4286775/rutte-wijst-britse-bankiers-flexibiliteit-in-bonusplafond.html
En als u als MKBér een bonnetje vergeet op te geven aan de belasting gaat u onderhand de bak in , man man waar zijn we mee bezig met z'n allen.
Hoe krijgen we dit ooit weer op de rails , hoe moet je zo'n zieke en verrotte mindset van onze politieke leiders en bankiers gereset krijgen ?
Gilles Wattel 1 3
CDA'er Omzigt zou de enige geweest zijn die opmerkte dat die richtlijn feitelijk alleen over Nederland ging, ons pensioenvermogen, als het nog 'ons' genoemd kan worden, is een 1200 miljard, dat van de rest van de EU lidstaten opgeteld is veel minder.
In deze redenering is dan het Britse vermogen, wat niet onaanzienlijk schijnt te zijn, maar ik ken geen cijfers, niet meegeteld.
De partijen die voor stemden, PvdA, VVD, en D66, zouden achteraf opheldering gevraagd hebben waar ze nu eigenlijk mee accoord gingen.
In onze media las of hoorde ik niets.
Voor goed begrip, het gaat om het totale pensioenvermogen, dus niet alleen van mensen die al pensioen 'genieten', voor zo ver daar nog sprake van is door een tien jaar niet indexeren, maar ook om het vermogen van degenen doe nog werken.
Of het Britse vermogen nu de confiscatie ontsnapt weet ik niet, formeel is Engeland nog lid.
Is nu ook FTM niet op de hoogte, of valt het mee ?
De Britse public schools, die niet in het minst publiek zijn, omdat alleen de elite de schoolgelden kan opbrengen, worden door vrijwel iedereen die naar die toegangsinstituten voor de toekomstige heersende klasse werden gestuurd omschreven als vreselijke instellingen.
Pesten was en is daar geïnstitutionaliseerd, bullying.
En je leert er niets nuttigs, latijn, grieks, en de klassieken zijn de hoofdzaak.
Daardoor komt het dat een Britse fysicus schreef 'de Britse chattering classes, misschien het best vertaald met borrelpraat elite, ziet een fysicus als een wat verbeterde automonteur'.
Misschien daarom dat Britse auto's na WWII technisch niet in het minst konden concurreren met Duitse en Franse.
Ik luisterde op een Britse zender een uur naar Boris Johnson over het falen van de EU, hij somde gedetailleerd een groot aantal rampen van die EU op.
Joost Visser 5
Gilles Wattel 1Gilles Wattel 1 3
'Wij zullen het Franse volk nooit vragen of ze uit de EU willen'.
Ik denk dat we weer in de 19e eeuw zitten, we moeten ons ontdoen van de heersende klasse.
Dat lukt toen uit angst van die klasse voor de guillotine.
Alleen in Nederland was er geen revolutie, en nauwelijks opstand.
Troelstra schijnt in 1918 of 1919 tien dagen in de gelegenheid geweest te zijn een revolutie te ontketenen, hij zag er vanaf.
Het boek daarover wat ik tegenkwam kocht ik niet, heb daar nu spijt van.
Blijkt ook niet nodig geweest te zijn, tot 2000 ongeveer ging het ons goed.
Ik denk dat het onze vreedzame traditie is dat wij nog nauwelijks opstanden, rellen en stakingen hebben.
Plasterk roept 'van het bestuur blijf je af'.
Toch lees ik dat de man aan z'n hart moet worden geopereerd, zou hij toch meer in de gaten hebben op welke vulkaan hij leeft, dan het lijkt ?
Joost Visser 5
Gilles Wattel 1goof 4
En zou Jeroen echt denken dat de huidige 3 grote banken dit toelaten?
In elk Europees land waarin banken nog concurrentie hebben is al zo'n soort van investeringsbank voor MKBérs opgezet maar niet in ons land .
Hoe zou dat toch komen Jeroen ?
Natuurlijk had dit allang moeten gebeuren maar een feit is dat niet is gebeurd en ook nooit zal gebeuren zolang de bankenlobby in ons land heerst en regeert.
Probeer in ons land eens een banklicentie te krijgen van de DNB , gaat niemand lukken en het is zelfs zover dat de paar buitenlandse banken die wel die licentie hadden de afgelopen week ingeleverd zoals de Deutsche bank en de RBS.
Zie onze 3 grote banken net als een koekkoekjong , de concurrentie gewoon uit het nest flikkeren en alles voor jezelf houden.
Heb ik u al eens verteld dat we hier knettergek zijn , nou bij deze dan .
Joost Visser 5
goofJan-Marten Spit 9
"Italiaanse banken krijgen 150 miljard euro liquiditeitssteun van Brussel"
wat suggereert dat die 150 miljard euro uit Brussel gaat komen.
De volgende zin benadrukt die misleiding met het vier-na-laatste woord 'aan':
"Volgens de WSJ heeft de Europese Commissie ingestemd met het verlenen van 150 miljard liquiditeitssteun aan de veelgeplaagde Italiaanse bankensector. De steun, die wordt verstrekt in de vorm van garanties aan de Italiaanse overheid"
De kop van het artikel in de Wall street journal waaraan gerefereerd wordt meldt echter correct dat
"European Commission Authorized Italian Government to Support Banks"
en
"BRUSSELS—The European Commission on Sunday authorized Italy to use government guarantees to provide liquidity support to its banks, a spokeswoman said, disclosing the first intervention by a European Union government into its banking system following the U.K. vote to leave the EU."
Die 150 miljard Euro omvat garanties van de Italiaanse staat aan Italiaanse banken. Dat valt potentieel onder 'staatssteun', en dat mag niet zomaar volgens de Europese regels, dus daar is toestemming voor nodig van de EC, de leiders van de national lidstaten. Het is echter niet zo dat de EU nu gaat collecteren in de rest van de EU om daadwerkelijk 150 miljard Euro naar Italië te brengen zoals hier, en inmiddels op meer plekken, onterecht wordt beweerd.
"En daar gaat 150 miljard naar Italiaanse Bankiers!"
kwelen de populisten inmiddels dankzij feitenvrije berichtgeving als deze.
corrigeren en rectificeren.
bps 12
Jan-Marten SpitVerkort gaat er dan € 150 miljard uit de eurozone naar Italiaanse banken als dat misgaat. Het gaat mis als Italië en haar banken zo door gaan. € 150 miljard is reëel, want dat is ca. 40% van de NPL´s bij executie.
Nb. Het ESM hoeft niet te collecteren. Die kan het opeisen, in 7 dagen te voldoen, in het uiterste geval.
Maar zover is het nog niet en te hopen is dat het ook niet zover komt.
Jan-Marten Spit 9
bps'uiteindelijk' als in 'slechts indien Italië failliet gaat'. Er rijdt geen vrachtwagen met geld van Brussel naar Italië volgende week. Die NPL's staan nog steeds waar ze staan: in de boeken van Italiaanse banken.
Zoals PWC opmerkt in haar analyses over deze Italiaanse NPL's: gevolg van financiële crisis, de frauduleuze schuldenexport uit de VS die we zonder morren als geschenk hebben geaccepteerd, en onderling nog ruzie over maken, met als resultaat het verder ondermijnen van de Europese soevereiniteit en economie - noordelijk productie overschot niet langer intern recycled omdat we Italië en andere landen hebben veroordeeld tot economische passiviteit, en anderzijds de benodigde liquiditeit hebben verwijderd - die zit allemaal in verwacht toekomstig rendement dat door deze politiek met de dag onrealistischer wordt. Heeft een stuk minder van doen met 'geld' van doen dan met gebrek aan gedegen Europees geopolitiek beleid.
Er is een reden waarom WSJ, Reuters en andere media deze Italiaanse garantstelling aan Italiaanse banken waar een max op gezet is door de EC van 150 miljard, niet 'krijgen uit Brussel' noemen, omdat zij wel accepteren dat de euro de munt is van de grootste economie en de grootste handelszone ter wereld. De enige reële bedreiging voor die munt bestaat uit kibbelende lidstaten met een slecht geïnformeerd electoraat dat het falen van de euro bewezen ziet in haar onwil er aan mee te werken - omdat de euro de schuld is van alles, waarmee ze precies meer economische malaise precies over zichzelf afroept, en die garantstelling gevaarlijker.
bps 12
Jan-Marten SpitZover is het toch nog niet, zei ik toch?
Als het zover komt, is het zure gevolg voor de eurozone dat na de aanzuivering uit de eurozone van Italiaanse schulden, er veel afgeschreven onderpandkapitaal in Italië schuldenvrij valt en de Italiaanse banken er weer fris bij staan om het vrijgevallen kapitaal opnieuw tegen onderpand te belenen.
De eurozone zit dan met de kater en in Italië is het feest na deze kapitaalinjectie en is Italië uiteindelijk beloond voor financieel mismanagement.
Socialiseren van schulden in een schuldenunie werkt niet.
Ook elke eurozone-economie moet daarom z’n eigen broek ophouden om de eurozone als geheel niet te verzwakken.
De eurozone-economieën moeten naar eigen kracht kunnen devalueren en revalueren.
Als elke eurozone-economie z’n eigen muntwaarde t.o.v. een internationale €uro zou krijgen die de kracht en de gezondheid van die economie weerspiegelt, en de nationaal circulerende geldhoeveelheden in elke economie onder Europees toezicht gecoördineerd zouden worden zodat devaluaties niet te niet worden gedaan met nog meer nationaal geld, ontstaan er systematisch balanswerking en evenwichtige handelsbalansen en juiste rente- en muntwaardeverschillen.
Het VK kan ook prima in dat Europa meedoen.
Het is het recept voor een krachtig, zichzelf versterkend economisch Europees geheel.
TMS was al een heel eind in de goede richting.
Jan-Marten Spit 9
bpsdat weet ik, dat jij dat zei. maar je reageert op een reactie van mij op, en die reactie behelst dat
"Er rijdt geen vrachtwagen met geld van Brussel naar Italië volgende week."
dat er geen sprake is van krijgen.
"Socialiseren van schulden in een schuldenunie werkt niet. "
vooral niet als de ene helft het wel 'mag' en de ander niet.
"ok elke eurozone-economie moet daarom z’n eigen broek ophouden om de eurozone als geheel niet te verzwakken."
je bent een munt of je bent het niet. als je een onderdeel bent van de euro-economie is je vereisen dat elke deelnemer altijd zijn eigen broek op moet houden economische flauwekul, helemaal als het economisch herstel frustreert.
"Als elke eurozone-economie z’n eigen muntwaarde t.o.v. een internationale €uro zou krijgen die de kracht en de gezondheid van die economie weerspiegelt"
zoals we dat hier in Nederland met onze provincies en gemeenten al een eeuw of wat niet doen bedoel je?
voor de rest, zie duiding van de realiteit in mijn reactie hierboven.
bps 12
Jan-Marten SpitT.a.v. het Nederlandse binnenlandse economisch systeem en het veel grotere eurozonesysteem, gaat die vergelijking niet geheel op omdat vergelijkbare systemen op grotere schaal andere eigenschappen hebben dan op kleinere schaal.
Een emmer water heeft bijv. andere eigenschappen dan een vijver, dan een meer, zee of oceaan, terwijl het allemaal water is, en een watermolecule ook water is op het kleinste systeemniveau van watergehelen.
Hetzelfde gaat op voor economische systemen, zijnde huishoudingen, gehelen in een systemisch geheel.
Een bedrijfshuishouding is niet hetzelfde als een staatshuishouding en niet hetzelfde als een eurozone-huishouding. Het zijn alle economische huishoudingen, maar sommige eigenschappen verschillen. Net als bij watervolumes die een systeem op zich zijn in grotere systemen.
Het Nederlandse systeem is te klein om provincies een eigen munt te laten hebben. De interne verschillen en volumes zijn te klein.
Het eurozonesysteem is te groot en te verschillend om fysiek intern één eenheidsmunt te hebben. De interne verschillen en volumes zijn te groot.
Jan-Marten Spit 9
bpsHetzelfde gaat op voor economische systemen"
kleinschalige economieën ontwikkelden zich naar grotere door technologische vooruitgang. beter transport, snellere communicatie, munten met groter bereik dan wel grotere handelszones. de vergelijking met een statische emmer water en een statische vijver gaat volstrekt mank.
"Het Nederlandse systeem is te klein om provincies een eigen munt te laten hebben. De interne verschillen en volumes zijn te klein."
Bedenk even hoe lang het duurt om van Groningen naar Maastricht te reizen, dan wel te voet, per paard, per koets of met een Cityhopper. Bedenk hoe lang het duurt om een bericht van Groningen naar Maastricht te sturen, dan wel per postkoets dan wel per netwerkverbinding. Zoek tevens even op hoeveel verschillende munten in omloop waren in Nederland door de eeuwen heen, en bedenk een reden waarom we daar 1 munt van gemaakt hebben, en beoordeel hoe slecht dat is geweest.
"Het eurozonesysteem is te groot en te verschillend om fysiek intern één eenheidsmunt te hebben. De interne verschillen en volumes zijn te groot."
De 'interne verschillen' is een cirkelredenering: het werkt niet omdat ik het niet wil, niet samen met die zo erg anderen. Dat de volumes te groot zouden zijn wordt gelogenstraft door China en VS - de eurozone is marginaal groter.
bps 12
Jan-Marten SpitIk heb het over huishoudingen als gehelen, van enkele huishouding t/m economische regio’s om verschil van schaaleigenschappen te tonen.
Jij hebt het slechts over een enkele economische muntzone. Zo begrijp je mij niet.
Door geringe verschillen aangaande taal, cultuur, wet- en regelgeving, beleid, bestuur, enz. had en was elk land z’n eigen muntzone en fiscale zone met een gemeenschappelijk vertrouwde munt.
Afstanden en transporttijden doen niets af aan die geringe verschillen.
Als de verschillen te groot en onoverkomelijk worden ontstaan grote verschillen in economische kracht. Voorbeelden te over in de EU/eurozone.
In de eerste zin van je laatste alinea zit geen logica en is een hypothetische anamorfose, weinig argument.
Binnen China en de VS bestaan ook gebieden met grote verschillen die elk gebaat zouden zijn met een muntonderscheid naar economische kracht t.b.v. interregionale circulatie en balans. Dat de EU/eurozone, de VS en China dat (nog) niet bieden, doet niets af aan die systeemwerking, waar die landen/eenheidsmuntzones nu niet van profiteren.
Zelfs Oost en West Duitsland was bij de eenwording gebaat geweest (en nog) met een muntzoneverschil door het cultuurverschil om economische krachtverschillen te effenen en successievelijk te convergeren. Er is nog steeds een groot economisch verschil tussen Oost en West Duitsland door cultuurverschil onder weliswaar dezelfde munt, en is fiscale transfer nog steeds nodig van West naar Oost. Niet andersom.
Bij muntverschil is die fiscale transfer niet nodig, maar effent de onbalans zich systematisch. Fiscale effening op die schaal leidt tot divergentie, tweedeling en ontwrichting. Voorbeelden te over in de EU.
Nodig is het niet. Het kan anders met verschillende muntzones onder één gemeenschappelijke internationale €uro handelsmunt.
Dat biedt de flexibiliteit tot aanpassing en handelsbalanswerking.
Jan-Marten Spit 9
bpswat betreft je ontkenning van je cirkelredenering;
"In de eerste zin van je laatste alinea zit geen logica en is een hypothetische anamorfose"
lees zelf even je eigen tekst terug vanaf daar. je betoog steunt op louter hypothese.
"die elk gebaat zouden zijn"
"was bij de eenwording gebaat geweest"
ik beperk me liever tot de realiteit. China heeft 1 munt. De VS ook.
Het is een cirkelredenering te stellen dat een muntunie niet gaat werken omdat je niet bereid bent de verschillen te overbruggen - het overbruggen van die verschillen is immers voorwaardelijk voor succes.
bps 12
Jan-Marten SpitDe eurozone heeft ook één munt als VS en China. Ze kunnen allemaal beter.
Sommige verschillen zijn zo groot dat die niet te overbruggen zijn.
Wil je Slowakije soms een Rotterdamse haven geven?
Bovendien, zonder verschil staat alles stil. Ook economie.
Jan-Marten Spit 9
bpsIk heb het inderdaad over schaalvergroting door middel van technologie, een schaalvergroting die altijd al heeft plaatsgevonden en niet zonder reden.
"Wil je Slowakije soms een Rotterdamse haven geven?"
Heeft Maastricht een Rotterdamse haven? Assen? Slochteren? Als je argument valide zou zijn, dan moeten we dus logischerwijs ook aparte munten gaan hanteren voor Maastricht en Rotterdam? Of is het meer dat je Maastricht wel accepteert als zijnde 'wij', en Slowakije niet? Precies, dat is het.
"De benaming gulden komt van gulden florijn (gouden florijn) genoemd naar de Florentijnse munt fiorino d'oro. Daarmee is ook de herkomst verklaard van het sindsdien gebruikte valutateken ƒ of de letter f of de letters fl voor de gulden. In 1378 kwam de Hollandse gulden van graaf Willem V in omloop. Daarna voerden verschillende vorsten en heersende edellieden hun eigen gulden in. De naar keizer Karel V genoemde munt werd carolusgulden of carolus genoemd. Na de gouden carolus van 1521 kwam in 1543 de zilveren carolus, die tot 1680 gold als (eerste) eenheidsmunt voor de Zeventien [sic] Provinciën."
Die eenheidsmunt heeft de gouden eeuw in ieder geval niet voorkomen. We hielden op met onderling ruzie maken, zoals bijvoorbeeld de Hollanders tegen die 'heel anders dan wij' Friezen.
bps 12
Jan-Marten SpitZoals ik eerder al betoogde, zijn de interne verschillen, van welke aard dan ook, binnen de Nederlandse economische huishouding te klein voor muntzoneverschil. Dat is niet logisch, nadelig, belemmerend en overdreven. Dat argument is valide.
Op Europees niveau zijn de verschillen in totaal veel groter, en met muntzone valutaverschil systematisch en voordelig te compenseren zonder verlies van koopkracht en kapitaal.
Andere wijzen van interne, intrinsieke devaluatie blijken nadelig m.n. voor de koopkracht, kapitaal, balanswerking (convergentie, effening) en herstel, en een rat-race naar de bodem te veroorzaken met Griekenland op kop. Ook dat is valide en verifieerbaar.
Wat vind je ervan dat Zuid Europa fiscaal permanent een koudetoeslag aan Finland gaat overmaken?
Pieter Jongejan 7
Jan-Marten SpitJan-Marten Spit 9
Pieter Jongejanals je de term maffia even ruim neemt, absoluut. de oplossing om de Italianen daarbij niet te helpen, zelf uit Europa te stappen en dan doen alsof Italië daarmee verdwenen is, is struisvogelpolitiek. Het is de 8e economie ter wereld, en de 5e in Europa.
"Verder kan iedere burger begrijpen dat ons pensioenvermogen door deze landen geconfiskeerd gaat worden als Nederland in de euro blijft"
Maar als de Amerikanen onze pensioenfondsen negatief geld verkopen, dan durven we niet. We kennen onze plaats. Sterker, we hebben het er liever helemaal niet meer over. We doen liever compenserend stoer tegen knoflook en PIGS landen, waar we de hete Amerikaanse aardappel hebben laten landen, en aldus onze eigen economie ondermijnen, en daarmee onze pensioenfondsen. Die landen de schuld geven is gewoon het resultaat van een laf karakter en een ontzettend korte visie. Of in het Nederlandse geval, helemaal geen visie.
De VS wenst Europa als open markt zonder eigen soevereiniteit. Dat is aardig aan het lukken, en niet in het minst door het anti-Europese verzet van mensen die zich niet door een ander willen laten regeren. Het is potsierlijk.
Pieter Jongejan 7
Jan-Marten SpitIk ben het helemaal met je eens dat de hoofdschuldigen aan de huidige economische stagnatie in de USA zitten en met name bij de Amerikaanse investeringsbanken. Het gaat erom nee te zeggen tegen de overheersende invloed van de Amerikaanse dollar. Dat kan door terug te keren naar een systeem van vaste wisselkoersen op basis van een constante exchange value in reële goederen en diensten. Ik ben het met je eens dat je daar lef voor moet hebben. Dit neemt niet weg dat de Zuid-Europese landen ook bij vaste wisselkoersen al snel zullen moeten devalueren, omdat ze te weinig belastinggeld kunnen binnenharken om hun snel vergrijzende bevolking een redelijk pensioen uit te betalen. Gespaard hebben ze niet. Volgens mij getuigt dat van een ontzettend korte visie bij de meerderheid van de eurolanden. Rutte en Dijsselbloem zijn ambtenaren die blij zijn als ze de opdrachten van de Duitse en Franse hoofdrolspelers mogen uitvoeren. Die zijn gericht op het behartigen van de Duitse een Franse belangen en niet op het behartigen van de Nederlandse belangen. Bedenk dat Nederland niet alleen een immens pensioenvermogen heeft opgebouwd , maar ook een vordering van ongeveer 800 miljard op de ECB heeft. Waarom gedraagt Nederland zich als een geslagen hond? Het anti-Amerikaanse verzet komt niet uit Brussel getuige de sancties tegen Rusland. Daarom ligt de Nederlandse kaas in de aanbieding en zijn de tomaten zo goedkoop. Het pro-Amerika beleid van Rutte c.s. kost Nederland inderdaad heel veel geld.
Jan-Marten Spit 9
Pieter Jongejan" Rutte en Dijsselbloem zijn ambtenaren die blij zijn als ze de opdrachten van de Duitse en Franse hoofdrolspelers mogen uitvoeren. "
Nederland is primair loyaal aan de VS, niet aan Europa. De Duitse geheime dienst helpt de VS mee met het afluisteren van Fransen - en hun eigen bondskanselier. Het voornaamste probleem in Europa is gebrek aan saamhorigheid en soevereiniteit. Europa definieert zichzelf niet op basis van eigen macht, maar als een aanhangsel dat moet kiezen tussen oost en west.
Pieter Jongejan 7
Jan-Marten SpitDus waarom worden niet de Nederlandse belangen gediend middels een eigen sterke munt, maar de Amerikaanse, Duitse, Franse en Italiaanse door in de euro te blijven? Onderstaande OECD cijfers laten zien dat de banenmachine, waar Rutte het over heeft niet bestaat.
Periode groei werkgelegenheid NL groei beroepsbevolking NL (15-64 jaar)
1990-99 2,01% 0,49%
2000-09 0,93% 0,26%
2010-15 - 0,05% - 0,03%
Bedenk dat de groei van de beroepsbevolking door het verhogen van de pensioenleeftijd toeneemt. Bedenk ook dat de vergrijzing in de komende decennia in alle Westerse landen sterk gaat toenemen. Bedenk verder dat Nederland het enige euroland is met een kapitaaldekkingsstelsel voor de pensioenen. De toezegging van Rutte dat Nederland voorstander is van een sterke munt is daarom niets waard. Om ons vermogen te redden zal Nederland uit de euro moeten of ons vermogen moeten afdekken met goudopties of iets dergelijks, maar dat lijkt me allemaal veel te riskant gelet op de fragiele staat, waarin de financiële sector verkeert. Ook is me onduidelijk waarom de devaluatie van het Britse pond slecht is voor de UK en de devaluatie van de euro ten opzichte van de Zwitserse Frank niet slecht zou zijn voor Nede
Jan Smid 8
Jan-Marten SpitJan-Marten Spit 9
Jan Smidde lidstaten ZIJN de EC. Je beschouwt de wereld door de bril van een schizofreen die de schuld aan zijn alter-ego geeft.
Gilles Wattel 1 3
Jan-Marten SpitAl bij de invoering legde een Duitse econoom uit dat het ingrijpen van Brussel in de sociale systemen van de landen moest gaan betekenen.
De torenhoge werkloosheden in de zuidelijke landen komen er uit voort, devaluatie om een land concurrerend te maken gaat niet meer.
Hollande's poging Frankrijk concurrerend te maken door 'hervorming' van de arbeidsmarkt pikken de Fransen niet, zij willen geen flexwerk.
Het omvallen van de Italiaanse banken zal wel weer uit de torenhoge werkloosheid voortkomen.
Dat Nederland ophield soeverein te zijn ook al, op 12-12-2012 kwamen permanent EU ambtenaren in Den Haag, om Dijsselbloem op de vingers te kijken.
Wat we hebben aan 'munt van de grootste economie' moet je me eens uitleggen, al in 2003 bleek dat, zoals voorspeld in 1997 door 70 Nederlandse economen, die euro niet werkte: de export van de euro landen naar niet euro landen steeg sneller dan naar euro landen.
En het is goed mogelijk beheerst van die euro af te komen: http://www.policyexchange.org.uk/images/WolfsonPrize/wep%20shortlist%20essay%20-%20roger%20bootle.pdf
Verder, garant staan is garant staan, gaat het mis, betalen.
Hoe Italië zonder devaluatie overeind kan komen, ik denk net zo min als Frankrijk.
Dan zijn we rond, eerst de euro weg en de lire terug.
Jan Smid 8
Jan-Marten SpitEr is een Bankenunie dus wellicht doen de Italianen in dat geval een beroep op het Europees depositogarantiestelsel waar de gezonden Europese banken voor op gaan draaien. Of dit gaat zorgen voor nieuwe discussies en mediaspektakel en uiteindelijk onrust over de democratisering van de EU is aannemelijk.
Of de EU doet niets maar laat het aan Mario Draghi over die een bad bank op zijn balans gaat zetten, wat de aanleiding zal zijn dat andere Zuid-Europese landen met banken die eveneens slechte leningen hebben op een idee worden gebracht en dit ook gaan doen. Dat gaat zeker voor meer onrust zorgen
Jean Wanningen 6
Jan-Marten SpitMaar je hebt gelijk dat zoals het er nu staat verwarrend is. Ik pas het aan.
Jan-Marten Spit 9
Jean WanningenJean Wanningen 6
Jan-Marten SpitJoost Visser 5
Jan-Marten SpitJan-Marten Spit 9
Joost Visserdie steeds schaarser worden omdat een land dat zichzelf rijk rekent met een export overschot, van een koude kermis thuiskomt als het haar klanten opzadelt met een onderbroken liquiditeitsstroom.
economie is een spel dat juist gewonnen moet worden, maar gespeeld.
Jan Smid 8
Jan-Marten Spitgoof 4
Een vraag aan Mark Rutte en even terug naar 2008 .
Waren we het er toen niet met allen over eens dat de financiële sector in ons land veel te groot en te machtig was en een hele economie ten gronde konden richten en dat we dat aandeel moesten gaan afbouwen.
Nu 8 jaar na dato wil dezelfde Mark Rutte nog meer van dat gajes uit de financiële sector hier naar toe halen omdat het nu ineens wel goed is voor de economie en veel arbeidsplaatsen zou opleveren.
Zeg mark , ben je nu zo'n randdebiel en lees jij niet dat de bankensector helemaal niet zorgt voor arbeidsplaatsen maar massaal hun personeel ontslaan omdat computers dit 10 X beter kunnen dus over welke arbeidsplaatsen heb je het , bij ASML soms die machines maakt voor de computer industrie .
Mark ik moet helaas steeds vaker vaststellen dat je maar wat lult uit je nek en je zelf niet weet wat voor onzin argumenten je uitloopt te kramen.
Mark mag ik je een goede tip geven.
Richt je pijlen nu eens waar je ze op moet richten en dat is het MKB, die moeten de kar trekken en die zorgen voor arbeidsplaatsen.
Stop nu eens om bakken geld naar Brussel te brengen en geef dat eens aan het MKB en een kleuter snapt dan nog dat dit de basis is voor economische groei die er totaal niet is zoals je ons nu voorliegt .
Pieter Jongejan 7
goofJoost Visser 5
goofBart Bartelds 4
In deze tekst is duidelijk af te lezen hoe goed de Elite het met ons het volk voor heeft.
IK moet nog zien of Brexit ook echt gaat gebeuren omdat in mijn gevoel er een scenario word verzonnen gelijk aan het Oekraïne referendum in Nederland.
EFFE wachten en over drie maanden net doen of je gek bent als leider en dus niet uit de EU
Ook de Bal-in nu biij de Italiaanse banken, nou in Cyprus betrof het Russisch kapitaal en dan is het makkelijk maar in Italië is het kapitaal van de Elite ja dan moet uiteraard het volk het maar betalen.
goof 4
Bart BarteldsZou alleen heel mooi zijn als de Britse economie het komende jaar gewoon zou groeien en de EU economie zou inzakken wat de beurzen denken zoals het nu lijkt .
Zo en nu naar de zwarte markt in Beverwijk waar je gewoon fysiek goud en zilver kunt kopen nu het nog kan.
Monsterbox zilver van 500 munten van 31,2 gram was in januari net onder de 8.000 nu al 10.500 !
Joost Visser 5
Bart Barteldshttp://www.assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=17880&lang=en
Diny Pubben 9
Even los van het publieke belang en de weg via de journalistiek.
Hoe hadden ze het anders kunnen doen?
Zijn niet alle bedrijven bang voor het lekken van bedrijfsgegevens door medewerkers? Van Luxleaks tot gewone ziekenhuizen.
Op grond waarvan zijn ze veroordeeld?
De simpele procedure regel dat dit niet mag?
Klokkenluidersprocedures gaan dat niet oplossen.
Voor de goede orde, ben het er niet mee eens dat ze veroordeeld zijn, maar in essentie zijn het moderne techniek vragen.
In mijn optiek is dat ook de oorzaak van de falende marktwerking in de zorg, kassa voor de bestuurders. Techniek regels maken het mogelijk.
Daar zit veel rot. 'Gij zult doen wat de procedure beveelt.'
Fuck de vooruitgang en de conservatieve reactie daarop.
Volgens mij is conservatief hier niet het goede woord en zijn het basale waarden en principe vragen.
Joost Visser 5
Diny PubbenDiny Pubben 9
Joost VisserIn ieder geval Franse werknemer in Lux met morele vragen. Heb er zeer veel moeite mee dat ze strafbaar zijn.
Om aan te sluiten bij je andere opmerking over onze politici die hun baan gebruiken als opstap naar een EU en corporatie functie, daar vind jij dat zeer menselijk. Ik niet.
Ik heb meer begrip voor die werknemers die dat soort ethische vragen stellen en journalisten benaderen, maar misschien zonder een heleboel gegevens te lekken waarop ze dan veroordeeld kunnen worden. Dat is meer mijn vraag, hoe journalisten dan te benaderen voor het publieke belang.
Joost Visser 5
Diny PubbenJoost Visser 5
Diny PubbenDe documenten hadden betrekking op geldverspilling in het Vaticaan.'
Barry L. 1
En verder een Nederlandstalig lied van een zichzelf als links profilerende groep muzikanten van wie de leadzanger later ondernemer is geworden en veel op de golfbaan was te vinden (ze zaten overigens ook in luxueuze hotels onderwijl het 'gepeupel' hun liederen zong bij atoomenergieprotesten), dit lied gaat eveneens over een liefdeloze, maar dan Nederlandse jeugd die uiteindelijk toch tot een leuke carrière op materialistisch gebied leidt https://www.youtube.com/watch?v=GW55ekp6Y-g
Als laatste wil ik melden dat het welhaast als een career suicide voelt wanneer je als betrekkelijk jongere openlijk tussen hogeropgeleide leeftijdsgenoten, die in het grootbedrijf, op universiteiten en ministeries en dergelijke werken, de motieven van de brexit voters slechts PROBEERT te begrijpen daarbij kijkende naar de implicaties van het verdwijnen van banen, geld voor zorg, duurder worden van primaire levensbehoeften, et cetera, Veel jongeren schijnen enkel te denken aan studeren in het buitenland (lees feesten), vrij reizen en nemen geopolitieke belangen van grote multinationale ondernemingen en hun politieke paladijnen die op supranationaal niveau de loper uitleggen voor lief (althans als zij deze belangen al kunnen doorzien).
Ter afsluiting van mijn reactie een memento mori in een tijdelijk gratis longread waarbij het leuk gniffelen is met de vraag aan u, waar doen we het toch allemaal voor met z'n allen? https://www.vn.nl/elfie-tromp-berichten-uit-het-bejaardenhuis/
Joost Visser 5
'Voor het Verenigd Koninkrijk liggen door de stem voor een brexit twee grote gevaren op de loer: inflatie en recessie.'
Dat zei het Franse bestuurslid van de Europese Centrale Bank François Villeroy de Galhau zondag op een conferentie.
1. Hij vindt inflatie een gevaar. Waarom wil de ECB dan inflatie als het een gevaar is?
2. Als de inflatie dan zo broodnodig is, geeft hij de oplossing: uit de EU.
bps 12
Hij veroorzaakt een verandering of chaos en maakt het niet af of ruimt het niet op.
Daar zijn anderen voor nodig met een degelijker en betrouwbaarder profiel.