
Op 21 maart stemt Nederland over de Wet op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, in de volksmond ook wel de Sleepwet genoemd. Moet ik voor of tegen zijn, vraagt Harry Lensink zich af. Voor Follow the Money gaat hij op zoek naar het antwoord.
Referendum: dit is het plan-B van Rutte
Het sleepwetreferendum is eigenlijk overbodig (maar ga toch maar stemmen)
Veiligheid of privacy? Dit is wat je écht moet weten over het sleepwetreferendum
Sleepwettest: slechts 1 op de 400 mensen weet hoe de Wiv werkt
Ik weet wat ik ga stemmen op 21 maart (maar het was een verdomd lastige keuze)
Wie controleert de Nederlandse spionnen?
Hé, wat moet die spion in mijn smartphone?!
Kamer kiest voor uitgesproken Sleepwet-voorstander Ronald Prins als controleur geheime diensten
Wat doet de geheime dienst met al die data?
Big Brother will be watching – of valt dat wel mee?
© ANP/KOEN VAN WEEL
Hé, wat moet die spion in mijn smartphone?!
Moet ik voor of tegen de Sleepwet zijn, vraagt Harry Lensink zich af in dit dossier. Aflevering 4: De AIVD mag hacken. Handig om bijvoorbeeld Russische inmenging in de Amerikaanse verkiezingen te onderscheppen, zoals gister bleek. Maar ook heel ingrijpend.
Het was een indrukwekkende scoop waar Nieuwsuur en de Volkskrant gisteren mee kwamen. Medewerkers van de Nederlandse geheime diensten blijken te zijn geïnfiltreerd in een groep Russische hackers en ontdekten daar hoe de Russen op hun beurt waren binnengedrongen in de computers van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, het Witte Huis en de Democratische Partij.
Nederlandse spionnen doen het al jaren. In 2013 lekte klokkenluider Edward Snowden documenten waaruit bleek dat de Nederlandse Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) zich toegang had verschaft tot verschillende webfora en daar de gegevens van gebruikers zeker stelde. Het leidde toen tot felle reacties onder deskundigen, die het een ‘ongelooflijke privacyinbreuk’ noemden en een opmaat naar ‘een surveillancestaat’.
De AIVD hackt. Dat mag volgens de wet. Maar wat betekent dit voor de gewone burger, in een tijd waarin het internet steeds meer grip krijgt op ons leven?
Juridisch dekkende term
De omschrijving in de huidige Wet op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (Wiv), die uit 2002 stamt, is summier en onduidelijk over wat precies wel en niet door de beugel kan. In 2014 kreeg de geheime dienst een tik op de vingers van de Commissie Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD), die achteraf het werk van de spionnen controleert. De AIVD had webfora gehackt en daarbij heimelijk informatie over de forumleden binnengehaald. Dat was volgens de toezichthouder ‘disproportioneel’.
De nieuwe Wiv is een stuk explicieter over hacken, of ‘binnendringen in een geautomatiseerd werk’ zoals de wetschrijvers het met een juridisch dekkende term omschrijven. Dat was hard nodig, legt de regering uit in de toelichting bij de wet, want ‘toegang tot de smartphone of tablet [is] tegenwoordig vaak relevanter dan bijvoorbeeld het binnentreden in een woning of het inzetten van een telefoontap.’ Dus is nu bijvoorbeeld vastgelegd dat diensten via ‘derden’ kunnen hacken, oftewel proberen om via een ander stiekem in de laptop van een vermeende terrorist te kruipen. Via diens moeder, de buurman of de medehuurder op de server van de internetprovider. Daarover straks meer.
Het Internet of Things rukt op en meer gebruiksvoorwerpen gaan online: de auto, het horloge en de koelkast
Hacken doen de diensten samen, vanuit het Zoetermeerse hoofdkantoor van de AIVD. Daar zit de Joint Sigint Cyber Unit (JSCU) die de virtuele wereld verkent, op zoek naar bijvoorbeeld vijandige ‘statelijke actoren’, zoals Russische, Iraanse of Noord-Koreaanse hackers die met steun van hun regering de Nederlandse digitale infrastructuur verkennen. Indien nodig duiken de JSCU-medewerkers ook gericht in de soft- en hardware van een target. Nu zijn dat vooral nog servers, computers, smartphones en tablets, maar dat rijtje wordt allengs langer. Het zogenaamde Internet of Things (IoT) rukt op en meer en meer gebruiksvoorwerpen gaan online en veranderen in communicatiemiddelen: de auto, de thermostaat, het horloge en de koelkast.
Hoewel hacken in de nieuwe Wiv heel wat meer om het lijf heeft, blijft de wet povertjes, zeggen critici. Ja, er zijn waarborgen. Als de AIVD en MIVD het digitale leven van burgers binnendringen, gebeurt dat op last van de minister en is toestemming nodig van de commissie Toetsing Inzet Bevoegdheden (TIB). Maar omdat de nieuwe wet ‘techniekneutraal’ is, zijn de mogelijkheden grenzeloos. Straks mag alles. Tot vreugde van de AIVD, zegt de juridisch medewerker van de dienst die ik voor mijn eerdere artikelen sprak: ‘Het is niet slim om allerlei zaken exclusief te maken, vandaar dat we blij zijn met de benadering. We moeten kijken naar de ontwikkelingen van de tegenstander en daarop anticiperen.’
Kristallen bol
Daar zit een keerzijde aan. Ronald van Raak, Tweede Kamerlid voor de SP, schetste die grenzeloosheid beeldend in zijn bijdrage aan het Wiv-debat, begin vorig jaar. Hij begon zijn betoog in Singapore, waar detectoren zien of mensen roken, of wanneer ze illegaal afval weggooien. De overheid van de Aziatische stadstaat monitort continu waar burgers zich bevinden en wat ze doen. Van Raak: ‘The Wall Street Journal heeft Singapore omschreven als een soort digitale kristallen bol met informatie over alles, over de mensen en de gebouwen, over de hele stad.’ Tel daarbij de slimme gadgets, van het rompertje dat bijhoudt hoe de baby slaapt, de digitale butler die op je stem reageert, tot de 24/7 filmende contactlens van Sony en je krijgt een aardig beeld van wat het IoT nu al vermag.
Waar ligt de grens bij hacken door de geheime dienst?
Gebruikersgemak, voor burger en overheid. Maar ook voor spionnen. Van Raak: ‘Geheime diensten die met je meekijken en meelezen als je aan het mailen of aan het daten bent, als je je geliefde belt of als je bankzaken doet. Ook als je niet zelf met die computer of telefoon werkt, kunnen deze apparaten door anderen worden gebruikt als camera of microfoon. In de toekomst kan het ook via chips in het lichaam.’
Dat is een schrikbeeld voor Kamerlid Van Raak. Hij zet het dik aan, maar de kern van zijn betoog herbergt een valide vraag: waar ligt de grens bij hacken door de geheime dienst? ‘Techniekneutraal klinkt logisch,’ zegt David Korteweg, jurist van online burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom. ‘Maar de techniek schrijdt voort, dus de inbreuk is vaak potentieel veel groter. Terwijl de bevoegdheden en waarborgen in de wet geschreven zijn met de huidige technische mogelijkheden in gedachten. Het gaat om het binnentreden van geautomatiseerde werken, zeg maar alles wat verbinding kan maken met het internet. Met het oprukkende Internet of Things is dat straks bijna alles.’
Pacemaker
Die onbeperktheid baart ook Nico van Eijk zorgen. De hoogleraar en directeur van het Amsterdamse Instituut voor Informatierecht (IViR) haalt een eerder in de debatten genoemd voorbeeld aan. Van Eijk: ‘Je kan een pacemaker op afstand besturen. Dat werkt in het voordeel van een patiënt. Maar wat als een geheime dienst met diezelfde techniek de pacemaker van een politieke tegenstander kan uitschakelen? Of nog geraffineerder: ervoor zorgen dat de frequentie zo wordt afgesteld dat die persoon eerder vermoeid raakt bij onderhandelingen?’
Daar zou je in de wet eigenlijk afspraken over moeten maken, vindt de hoogleraar informatierecht. ‘Bijvoorbeeld door je af te vragen: houdt het op bij de integriteit van het menselijk lichaam? Gaan we bij mensen nanochips inbrengen, zodat ze vervolgens kunnen worden gepeild? Ik vind dat we daar eigenlijk eerst een bredere maatschappelijke discussie over zouden moeten voeren.’ Het was ook de conclusie van de Tilburgse onderzoekers die vorig jaar in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken een Privacy Impact Assessment deden op het Wiv-wetsvoorstel. ‘Als het niet de bedoeling is om ongebreidelde massale surveillance van burgers toe te staan, moeten nu piketpalen worden geslagen in de witte vlekken die ontstaan bij zeer ruim en technologie-onafhankelijk geformuleerde bevoegdheden,’ schrijven ze.
Het advies van de Amsterdamse en Tilburgse academici is helder: trek de grenzen, want we betreden terra incognita. Wat nu een volstrekt logische aanpassing van de wet is, geënt op de huidige technologie, kan over een tijdje leiden tot letterlijk onbegrensd gebruik en misbruik.
Miljoenen versus één
Wie wil hacken, moet weten waar de zwakte van zijn tegenstander zit. Staat er ergens een achterdeurtje open, oftewel: zijn er ‘kwetsbaarheden in het geautomatiseerd werk’? Met die kennis kan je ongemerkt binnensluipen. Als zo’n kwetsbaarheid in hard- of software onbekend is, heet dat een zero day. Zolang de producent er geen weet van heeft en via updates het gat dicht, heb je vrij spel.
Dat geldt voor hackende criminelen, maar evenzo voor politie- en inlichtingendiensten. De AIVD en MIVD mogen gebruikmaken van dergelijke kwetsbaarheden. Logisch, want anders heeft hacken geen zin. Maar wat doe je als spion met die kennis? D66-Kamerlid Kees Verhoeven verwoordde dat dilemma begin vorig jaar als volgt in de discussie met de verantwoordelijke ministers: ‘Hou je een onbekende kwetsbaarheid open zodat je een terrorist kunt hacken, met tegelijkertijd het risico dat miljoenen mensen het slachtoffer kunnen worden van hacken via diezelfde kwetsbaarheid die gebruikt wordt door criminelen of buitenlandse inlichtingendiensten? Of laat je die kwetsbaarheid dichten, zodat miljoenen mensen veilig zijn voor hacks, met als risico dat je een mogelijke terrorist niet kunt hacken?’
Miljoenen versus één, het klonk als een retorische vraag. Minister Plasterk kwam met een vaag antwoord. ‘De vraag [is] relevant of die kwetsbaarheid een gevolg is van onachtzaamheid, of die al publiek bekend is en hoeverre er schade optreedt als die kwetsbaarheid niet onmiddellijk wordt gemeld. Dat moet dan worden afgewogen tegen het belang om gebruikmakend van die kwetsbaarheid bijvoorbeeld een bron te achterhalen, een terrorist te achterhalen en op die manier informatie te vergaren.’
Een grijze markt
Daar kan je alle kanten mee op. Dat manco kent de huidige wet ook al, constateerde toezichthouder CTIVD vorig jaar. Het zijn de medewerkers van de Joint Sigint Cyber Unit die beslissen of ze de zero day wel of niet melden, daarbij alle voors en tegens afwegend. ‘De door de medewerkers van de JSCU te volgen werkwijze is echter niet vastgelegd,’ concludeerde de CTIVD. ‘In de praktijk is het melden van onbekende kwetsbaarheden daarmee sterk afhankelijk van de door de individuele medewerkers van de JSCU gemaakte afwegingen en is het niet goed mogelijk daar interne controle en extern toezicht op uit te oefenen.’
Dat lijkt in de nieuwe wet niet anders geregeld, tot verbazing van Bits of Freedom-jurist Korteweg. ‘Door het niet te melden, hou je een grijze markt in stand, waarbij geheime diensten zelf op zoek gaan naar zero days of ze kopen bij hackers. We hebben het gezien bij WannaCry. Dat was een kwetsbaarheid die de Amerikaanse National Security Agency op de plank had liggen, die naar buiten is gelekt en daarna misbruikt. Dat heeft wereldwijd consequenties gehad. Wij vinden dat je zero days daarom zo snel mogelijk moet melden.’
'De diensten hebben die zero days nodig om te kunnen hacken'
Eerder adviseerde Bart Jacobs, hoogleraar Digital Security aan de Radboud Universiteit, om in de nieuwe wet de diensten te verplichten om kwetsbaarheden volgens de gangbare responsible disclosure richtlijnen publiek te maken. ‘Zeg binnen een maand aan de fabrikant te melden, en binnen een halfjaar publiek te maken. Omdat reparatie en installatie altijd enige tijd vergen, hebben de diensten dan nog ruim de gelegenheid er hun offensieve voordeel mee te doen.’
Het is er niet van gekomen. Daargelaten of Jacobs termijn een redelijke is, wordt in de nieuwe Wiv met geen woord gerept over dergelijke richtlijnen. Dat de wet veel openlaat, lijkt me overduidelijk. Hoe erg is dat? De voorbeelden van wat een door de Nederlandse AIVD verzwegen zero day allemaal teweeg kan brengen, klinken eerlijk gezegd nogal uitvergroot. Is het nodig om dat scherper in de Wiv op te nemen? Een voormalige AIVD’er die ik erover spreek, moet niets hebben van mogelijke beperkingen op het gebruik van kwetsbaarheden. ‘De diensten hebben die zero days nodig om te kunnen hacken. Het is ook niet zo dat door zo’n ontdekking de computers van burgers ineens kwetsbaar worden. Dat waren ze al: criminelen hadden er met behulp van ransomware ook gebruik van kunnen maken. Daarbij komt dat in alle operating systems meerdere zero days zitten. Als je er eentje dicht, wordt het niet opeens helemaal veilig.’
Touwtje uit de online brievenbus
De diensten mogen hacken en daarbij zero days gebruiken. Maar dat is nog steeds geen recept voor succes. Een doorsnee burger mag dan misschien naïef zijn, internet savvy targets laten geen touwtje uit de online brievenbus hangen. Zo iemand blijft weg van het web of gebruikt waterdichte encryptie. Direct hacken is geen optie.
In ‘bijzondere gevallen’ kan de overheid een nietsvermoedende individuele burger hacken, om zo bij het eigenlijke doel uit te komen
Dan biedt toegang via een ‘derde’ wellicht uitkomst, ook wel een stepping stone genoemd. Volgens de toelichting bij de Wiv gaat het om een ‘technisch gerelateerde partij’ die in contact staat met het daadwerkelijke doel. Dat kan het bedrijf zijn dat software levert, de servers host of zorgt voor de aansluiting op het netwerk. Een internetprovider bijvoorbeeld. Maar let op, schrijft de wetgever, in ‘bijzondere gevallen’ kan het ook zijn dat de overheid een nietsvermoedende individuele burger hackt, om zo bij het eigenlijke doel uit te komen. Bijvoorbeeld omdat die radicale jihadist wél de mailtjes van een goede bekende opent. Of omdat hij soms de gemakkelijk te hacken telefoon van een huisgenoot gebruikt. En misschien gaat de mogelijke aanslagpleger wel bij zijn moeder op de koffie en kan de dienst via haar laptop meekijken en -luisteren.
Creepy idee
Uiteraard is dat allemaal weer met de nodige waarborgen omgeven, aldus de regering, want ‘voor de derde moet de inzet van deze bevoegdheid gepaard gaan met een zo klein mogelijke inbreuk op diens privacy’. Maar die goede bedoelingen zijn voor Raad van State niet genoeg. Iemand die op zo’n manier wordt gebruikt door de geheime diensten, mag als hij of zij wordt gehackt wel wat meer bescherming krijgen, oordeelde het adviesorgaan.
Wat als het target erachter komt dat hij via jou wordt gehackt?
Daargelaten dat het een creepy idee is om als onschuldige te worden ingezet door spionnen, kunnen er onvoorziene consequenties zijn. Wat als het target erachter komt dat hij via jou wordt gehackt? Of wat als de provider ziet dat er vanaf jouw computer een poging wordt gedaan om bij iemand binnen te dringen? Stuurt de dienst dan een mailtje met: sorry, dat waren wij?
De Raad vindt de argumentatie ook haperen. Enerzijds zegt de regering dat ze hacken van derden als ultimum remedium ziet. Aan de andere kant geven de opstellers van de Wiv toe dat doelwitten van de dienst vaak zeer veiligheidsbewust zijn. Dan is de kans om via een ‘derde’ succesvol toe te kunnen slaan groter en dus verleidelijker. Sterker nog, volgens de Raad van State hebben de diensten aangegeven dat ze in de praktijk al ‘in het overgrote deel’ gebruikmaken van ‘de geautomatiseerde werken van derden’.
Ook de controleur van de geheime diensten, de CTIVD, heeft moeite met het hacken van derden. In haar laatste advies zegt de commissie ermee te kunnen leven, mits de overheid er de term ‘onvermijdelijk’ op plakt. Die goede raad heeft het kabinet niet overgenomen. De onderzoekers van het PIA dat het ministerie van Binnenlandse Zaken vorig jaar liet uitvoeren, zijn volstrekt helder in hun oordeel over deze vorm van hacken: die moet ‘intrinsiek worden afgewezen’.
Informanten en agenten
En wat als alle wegen doodlopen? Als een hack geen uitkomst biedt en er geen veiligheidsgaatje is te vinden bij de internetprovider of bij de buurman? Dan kan de AIVD ook nog terugvallen op onvervalst ouderwets informanten werven. Iemand die wekelijks met een volle USB-stick het pand van de provider uit loopt en zich bij de spionnen in Zoetermeer meldt, of die vrijwillig intern een knopje omzet zodat de dienst realtime kan meekijken in het door haar begeerde ‘geautomatiseerd werk’.
Dat is sowieso een risico, vindt Bits of Freedom. Want realtime toegang is niet alleen een uitwijkmogelijkheid als hacken niet lukt, het is ook een alternatief voor bulkinterceptie, oftewel ‘het sleepnet’, zoals de digitale burgerrechtenbeweging het noemt. Waarom zou je nog de kabel aftappen, als je via een medewerker van een provider grote hoeveelheden data kan binnenhalen? ‘Informanten winnen is een basale vorm van inlichtingen vergaren,’ zegt BoF-jurist David Korteweg. ‘Het is geen bijzondere bevoegdheid, dus er zijn minder waarborgen. De commissie TIB komt er niet aan te pas.’
De diensten zeggen dat ze dat nu ook al mogen, beweert Korteweg. ‘Dat vraag ik me af. In de huidige wet staat medewerking aan realtime toegang helemaal niet omschreven. Net als hacken van derden. Daarom willen ze het expliciet maken in de nieuwe wet.’ Dat is nu gebeurd, maar met veel te weinig oog voor de potentiële impact, vindt hij. ‘Als straks een medewerker van een provider vrijwillig als informant voor de AIVD werkt, kan dat grote gevolgen hebben voor jouw privacy. Het is wat er in de Verenigde Staten gebeurde toen veiligheidsdiensten via medewerkers van Yahoo gegevens kregen over het inkomende mailverkeer van miljoenen gebruikers.’ Ergo, de data van de ‘onschuldige burger’ vloeit naar de dienst, en deze keer zonder het door de overheid zo geprezen ‘robuuste toezicht’ dat wel geldt als de spionnen zélf de kabel aftappen.
‘Woeha! Wat een onzin’
Bits of Freedom heeft een fictieve casus voor realtime toegang opgenomen in haar online kieswijzer, waarbij de AIVD een medewerker van een provider weet te strikken om metadata van klanten met de dienst te delen en uiteindelijk realtime toegang tot de server te geven. Als ik dat voorbeeld voorleg aan een voormalige AIVD’er, reageert deze afwijzend. ‘Woeha! Wat een onzin om te zeggen dat dit zonder bijzondere bevoegdheid kan. De dienst mag gebruikmaken van agenten, maar alleen als dat voldoet aan de eisen van proportionaliteit en subsidiariteit. Als dit voorbeeld echt zou gebeuren, dan kreeg de dienst een zware tik op de vingers van de CTIVD.’
De verwarring die hier dreigt, is het onderscheid tussen twee soorten bronnen van de dienst: de informant en de agent. Simpel gezegd geeft de eerste op vrijwillige basis informatie aan de dienst en wordt de tweede aangestuurd door de AIVD of MIVD. Ronald Plasterk legde het nog maar eens uit aan de leden van de Eerste Kamer, toen de Wiv daar werd behandeld in de zomer van 2017. ‘Een agent is iemand die in opdracht van de dienst handelingen verricht, informatie vergaart of iets doet,’ zei de minister. ‘Dat mag alleen als daarvoor een last is gegeven. Het aanspreken van een informant of het aangesproken worden door een informant hoort echter bij de dagelijkse taken van de dienst. Daarvoor hoeft ook nu geen aparte last, geen aparte opdracht te worden gegeven.’
Plasterk gaf toe dat dat verwarrend was en deed vervolgens een toezegging
Duidelijk, zou je zeggen. Maar de senatoren vroegen door. Jannette Beuving van de PvdA wilde weten waarom de regering het ‘bevragen van gegevensbestanden bij derden’ een minder ingrijpend middel vindt dan het gereedschap die als een ‘bijzondere bevoegdheid’ (aftappen, hacken) gelden. Plasterk gaf toe dat dat verwarrend was en deed vervolgens een toezegging. ‘Stel dat iemand heel goed kan hacken en de AIVD zegt “zou je ons een lol willen doen en dit of dat willen hacken?”, dan mag dat alleen maar wanneer dat onder de hackvoorwaarden gebeurt, dus als ware het een hack die door de dienst zelf wordt gedaan. Dat zeg ik toe. Dat geldt ook voor het geval waarin iemand toegang kan krijgen tot een database. Als de AIVD dan vraagt of die persoon voortaan bepaalde zaken wil naslaan, dan is dat iets anders dan een informant die zegt: goh, ik wil zo af en toe weleens iets vertellen over wat er bij ons in de straat gebeurt.’
David Korteweg kent de uitspraak van Plasterk, maar is er niet door gerustgesteld. ‘De minister lijkt te zeggen dat als je iemand inzet om informatie te vergaren die je ook via zo’n bijzondere bevoegdheid had kunnen vergaren, dat dan dezelfde waarborgen moeten gelden als voor die bijzondere bevoegdheid. Maar echt, dat is onduidelijk. Het staat niet in de wet.’
Ruimte voor interpretatie?
Het staat niet in de wet. Dat is toch wel de meest gehoorde kritiek van kenners die ik spreek, van mensen die de Wiv grondig hebben bestudeerd. De vraag is natuurlijk of een wet inclusief moet zijn of exclusief. Benoem je expliciet wat wel of niet mag? Of is er ruimte voor interpretatie? De wetgever lijkt in ieder geval op onderdelen voor het laatste te hebben gekozen. De Memorie van Toelichting, het regeerakkoord en de brief die Ollongren in december naar de Kamer stuurde, bieden wat meer houvast, maar het zijn geen juridische ankers.
Het is ook wat Kees Verhoeven, Tweede Kamerlid (D66) en partijgenoot van Ollongren, eerder in een Kamerdebat benadrukte: ‘Het is belangrijk dat we geen sluiproutes in de wet opnemen waardoor er allerlei mogelijkheden ontstaan voor de diensten om dingen te doen waarvan op mondelinge momenten of in secundaire geschriften wordt gezegd dat het allemaal niet de bedoeling is, maar het in de wet zelf niet goed, hard en duidelijk is geregeld.’ In het licht van die uitspraak is het dan toch curieus dat Verhoeven nu voorstander is van de Wiv.
Wel of geen aanpassing na het referendum, er is hoe dan ook een grote rol weggelegd voor de controleurs van de geheime diensten. Na eerdere kritiek op het wetsvoorstel heeft de regering de commissie Toezicht Inzet Bevoegdheden (TIB) aan de wet toegevoegd. Die kijkt op voorhand mee met wat de diensten van plan zijn. Als dat niet deugt, gaat het niet door; een negatief oordeel van de TIB is bindend. Daarnaast is er de al bestaande controle achteraf door de Commissie Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten. Voor hen heb ik een volgende aflevering in deze reeks gereserveerd.
51 Bijdragen
[Verwijderd]
j.a. karman 5
[Verwijderd][Verwijderd]
j.a. karmanj.a. karman 5
[Verwijderd]Aan deze zaak hadden ze toch niets meer. Niet zo handige collega's hebben gelekt dat er een lek was.
Annemiek van Moorst 11
[Verwijderd]En met Trump ah bewind, die ook al een Israëlische spion heeft verraden, wordt minder gedeeld.
"But after leaks in U.S. media that a "Western ally" had helped uncover Russian interference in the election, the Dutch became worried that their methods would be disclosed, and they've since scaled down their cooperation with U.S. intelligence services, fearing further leaks. "
https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-01-26/release-the-dutch-evidence-of-the-dnc-hack
RM Kemme 1
[Verwijderd]Annemiek van Moorst 11
RM KemmeDe Amerikanen zijn te loslippig geweest.
En met Trump ah bewind, die ook al een Israëlische spion heeft verraden, wordt minder gedeeld.
But after leaks in U.S. media that a "Western ally" had helped uncover Russian interference in the election, the Dutch became worried that their methods would be disclosed, and they've since scaled down their cooperation with U.S. intelligence services, fearing further leaks.
https://www.bloomberg.com/view/articles/2018-01-26/release-the-dutch-evidence-of-the-dnc-hack
Ik heb liever dat de AIVD tracht te voorkomendat ik door andere regimes (Rusland, VS, Korea, ....) of misdadigers of IoT-producenten of de big 5 wordt gehackt. Vind ik veiliger.
line 5
Annemiek van MoorstAnnemiek van Moorst 11
lineline 5
Annemiek van MoorstRM Kemme 1
Annemiek van Moorst[Verwijderd]
Die 'sleepwet' geeft - zoals wel vaker - er achteraf ook nog een wettelijke grondslag voor...
Marla Singer 7
[Verwijderd]Dat het OS relatief veilig is valt ook over te twijfelen gezien er regelmatig bugfixes komen voor zowel IOS als Android.
Welke apps je op je smartphone zet maakt idd ook behoorlijk veel uit. Er hoeft er maar een rotte tussen te zitten en je bent 'pwnd'.
Samengevat is de smartphone een inherent onveilig apparaat. Dus niet telebankieren, geheimen mailen of opnames mee maken die binnen een slaapkamer horen te blijven.
Dat na het hele Snowden gebeuren nog maar weinig analyses zijn gemaakt die hout snijden. Want NSA noch AIVD heeft interesse in de enkele burger. Ze zijn (volgens William Binney) geïnteresseerd in patronen zodat ze trends kunnen opsporen. Als je een CEO van een groot bedrijf of een belangrijk politicus bent ben je wel een mogelijk doelwit vanuit of contraspionage overwegingen of bedrijfsspionage van buitenlandse bedrijven om de nationale economie te 'waarborgen'. Dat die bedrijfsgeheimen bij bepaalde partijen belanden is ook geen verrassing meer. Welke bedrijven van de Fortune 500 heeft direct live toegang tot de diverse databases van de inlichtingendiensten en mag naar hartenlust speuren?
Roland Horvath 7
Wellicht ten overvloede. Diensten als de AIVD liegen zoals ze ademen. En met de huidige bevoegdheid hebben ze meer dan genoeg om hun taak te vervullen. Ze moeten niet iedereen kunnen bespioneren. Dat brengt niets op behalve het terroriseren en demoniseren van tegenstanders van het regerende regime. Met de sleepwet wordt het ancien régime van voor de Franse revolutie van 1789, de revolutie van de trias vrijheid -gelijkheid - broederschap, een stap dichter bij gebracht. De burgers in het algemeen en zeker de politici zijn tegenstanders van de vrijheid van de burgers.
99,99% van de 17 miljoen Nederlanders hebben niets met spionage of terreur te maken, nu niet en in de toekomst evenmin. Maar de AIVD gaat hen wel bespioneren, zonder dat daar één enkele reden of aanleiding voor is. Dat zal inderdaad resultaten opleveren: De overheid heeft er een middel meer bij om burgers te terroriseren.
De strijd tegen terreur en spionage maakt van de strijders, de overheidsdienaren, terroristen. De twee partijen gaan op elkaar lijken. Wie bij de hond slaapt, betrapt zijn vlooien.
De Tweede Kamer laat dat gebeuren. Veel burgers geloven in het nut van een almachtige overheid.
De overheid mag maar net zo veel macht krijgen als ze nodig heeft. De sleepwet bezorgt de AIVD een onverteerbare indigestie.
j.a. karman 5
Roland HorvathRoland Horvath 7
j.a. karmanBeste, dus zoals u zegt: Inderdaad, ik veroordeel ten 1e de leugen, namelijk dat er voor spionage massale gegevens over zeer veel personen moeten kunnen bijeen gesprokkeld worden. En ten 2e veroordeel ik de onnozelheid van de bewering dat er dan betere resultaten uit volgen. En wat ik ten 3e nog het meeste veroordeel is de naïeve verwachting dat al die gegevens nooit zullen misbruikt worden voor andere doeleinden dan waarvoor ze oorspronkelijk bedoeld waren. Ja, toch wel, ik bedoel misbruikt door de overheid.
j.a. karman 5
Roland HorvathAls die ontwikkeling ingezet wordt komt dat eerder door een sterke man die alles voor het volk doet. Kwestie van herkennen oorzaak en gevolg.
Nu zitten we enkel dat onduidelijk is welke waarheid echt waar is.
thebluephantom 6
j.a. karmanj.a. karman 5
thebluephantomDie uitdaging moeten we niet verwarren met een middelvinger reactie uit ontevredenheid dan een overwogen actie tot verbetering.
Middelvingerreacties zijn nogal negatief.
thebluephantom 6
j.a. karmanj.a. karman 5
thebluephantom-- Het is veel makkelijker om de boel te verslechteren. Opbouwen verbeteren is moeilijker dan afbraak en sloop.
thebluephantom 6
j.a. karmanj.a. karman 5
thebluephantomDan heb je het daar wel over. Ongenuanceerdheid is een probleem.
thebluephantom 6
j.a. karmanj.a. karman 5
thebluephantom..
Hoe zat het ook al weer met de nieuwe VS ambassadeur? Prachtige rapportage van die journalist en dan zo lang zijn gezicht strak houden.
Jan Willem de Hoop 12
Of het echt zo indrukwekkend is? Het is niet echt indrukwekkend vanuit journalistiek perspectief. Volkskrant en Nieuwsuur hebben hebben het niet zelf achterhaald, maar in de schoot geworpen gekregen van een medewerkers van de geheime dienst. Dan zijn er volgens mij 2 opties:
1) Dan kan het zijn dat het echt tegen de zin is van de AIVD, dan gaat het om klokkenluiden, en dus een medewerker die dit als een vorm van misstand ziet en ook dat dit niet naar buiten is gekomen.
Wat dan de misstand is dat dit niet naar buiten komt ontgaat mij, of het moet zijn dat de AIVD nu al voldoende mogelijkheden heeft en er via de sleepwet niet meer mogelijkheden hoeven bij te komen.
Ik vind het vreemd dt Nieuwsuur en Volkskrant niet naar buiten brengen waarom dit nieuws volgens hun klokkenluider naar buiten moest worden gebracht en waarom nu.
2) Dan kan het gaan om bewust lekken van AIVD naar pers met een doel. Bijvoorbeeld de noodzaak duidelijk maken dat er cybervijanden zijn waar wij ons tegen moeten bewapenen. Dat komt dan goed uit met het oog op het komend referendum.
Het is interessant, maar het indrukwekkende ontgaat mij volledig.
Benieuwd of er anderen zijn die motivatie van het lekken of klok luiden door AIVD medewerker hebben gelezen of gehoord?
Annemiek van Moorst 11
Jan Willem de Hoop- een bondgenoot (de VS) aan wie de informatie is doorgespeeld, heeft gelekt.
Zoals je weet is Eelco Bosch van Rosenthal correspondent US geweest. Hij heeft daar allerlei contacten.
Zie verder link hierboven.
De Russen hadden op een gegeven moment door dat ze gehackt zijn; dit tot grote onvrede vande AIVD, die hadden graag nog doorgegaan. Vandaar dat ze minder info willen delen nu met Trump en die van samenwerking-met-de-Russen beschuldigde regering. Mueller zal ze nagelen ook met dit gegeven wellicht.
Jan Willem de Hoop 12
Annemiek van MoorstDiny Pubben 9
'SyRI is een systeem van de overheid dat persoonsgegevens van burgers aan elkaar koppelt, bedoeld om verschillende vormen van fraude, misbruik en overtredingen op te sporen. Met technieken van inlichtingendiensten – zoals datamining en patroonherkenning – wordt de handel en wandel van burgers gevolgd en geanalyseerd, en worden er risicoprofielen van burgers gemaakt. SyRI is vergelijkbaar met het profileren van potentiële criminelen. In principe is iedereen bij voorbaat verdacht.'
Hoop dat de schrijver bekend is met mijn BSN kritiek, dat nummer is gevaarlijk er staan zeer veel fouten in en gooit de privacy Hippocrates op straat.
http://www.beroepseer.nl/nl/groepsblog/overheid/item/2532-staat-zet-middelen-als-syri-in-die-een-wezenlijk-gevaar-vormen-voor-de-rechtsstaat
'Begin 2018 is een groep maatschappelijke organisaties een rechtszaak begonnen tegen de Nederlandse Staat met als doel het Systeem Risico Indicatie (SyRI) door de rechter onrechtmatig te laten verklaren. Bij de groep hebben zich ook schrijver Tommy Wieringa en schrijver/rechtsfilosoof Maxim Februari als mede-eiser aangesloten.'
'Beta’s zijn veel ongeruster dan alle literaire en culturele types. Je kunt hier echt geen greep op houden.'
Jan Willem de Hoop 12
Diny Pubbenj.a. karman 5
Diny PubbenUh ja en wat is die basis van de kritiek dan? Het nummer zou alleen de vervanging van het NAW moeten zijn met een controle bij verwerking op juiste identiteit.
Een nummer is niet het probleem het probleem zit bij mensen die de basis waarvoor het nuttig is niet snappen.
thebluephantom 6
j.a. karmanDiny Pubben 9
j.a. karmanHet lukte mij niet als leidinggevende om fouten te herstellen.
Knoop dat in je oren voor jezelf en je naasten.
j.a. karman 5
Diny PubbenDat heeft niets met het BSN als identificerend uniek nummer te maken maar met het gebrek aan ethiek en inzicht wat betreft techniek op bestuursniveau. Leuk die His-systemen allemaal aanbesteed.
Diny Pubben 9
j.a. karmanj.a. karman 5
Diny PubbenJe moet wel alles willen opgeven en zeer goed advocaat hebben en emigratie als optie zien.
Diny Pubben 9
j.a. karmanKost maar een paar minuten, kijktijd en let op dat nummer het opent er mee.
https://www.youtube.com/watch?v=RNJl9EEcsoE
j.a. karman 5
Diny PubbenWelke malloten het noemen van zoiets als bewijs van identiteit zien gaan tegen de wettelijke verplichting van gedegen controle in.
Het is het verschil identificatie en autenticatie.
Als je er niet in thuis bent het is het verschil tussen je userid (bsn mai) en passwoord.
Dat bzk op dat gebied faalt maakt het enkel gênanter ... voor bzk.
Diny Pubben 9
j.a. karmanHad ooit alle toegangscodes, zorginhoudelijk, HRM en van de ICT afdeling. Kijk er met een Hippocrates oog naar, veel zorg is geen harde wetenschap en daar is zeer slecht nagedacht.
j.a. karman 5
Diny PubbenIk weet hoe het in de praktijk gaat genoeg zelf gezien en gdhoord. Meer dan je voor mogelijk houdt.
Hank.Rearden.3 1
Wat al vreemd is, is dat men op bepaalde fora als Geenstijl al niet meer anoniem kan registreren, waar dat vroeger wel kon. Wellicht zijn sites als Geenstijl slechts proxy voor AIVD om dissidente "reaguurders" te identificeren en te volgen?
Jan Smid 8
En wat zijn de consequenties van die tik op de vingers? Doet het pijn, moeten agenten opgenomen worden in het ziekenhuis. ligt men er wakker van, kan iemand schade claimen?
Nee, u behoeft niets uit te zoeken want het antwoord weet ik al. Ik heb namelijk wat jaarverslagen van de Autoriteit Persoonsgegevens doorgekeken en het zal u niet verbazen dat deze enkel met tikken op de vingers werken, hoewel ze echt boetes mogen uitdelen. Zou dat gebeuren dan zou voor iedere burger de belasting kunnen dalen, zo is mijn inschatting
Marla Singer 7
Het chippen van dieren is al heel gewoon en er zijn steeds meer mensen die meedoen aan chip programma's.
Zijn de eerste varianten nog simpele RFID uitvoeringen, toekomstige iteraties zullen technisch meer kunnen zoals een GPS baken of zelfs integreren met onderdelen van de hersenen. Dat laatste kan gebruikt worden voor neurologische aandoeningen. Maar er lopen nu al experimenten door DARPA om soldaten eigenschappen te geven zodat ze 'beter functioneren' oftewel gevoelloze killer zombies maakt.
Mijn eigen variant zou eentje kunnen zijn met enkele microgrammen chemische stof (zoals Dioxine) dat van afstand geactiveerd kan worden zodat je met een druk op de knop hele steden kan 'opruimen'. Of als je nog een dag je pensioen mag ervaren en de volgende dag het pensioen ophoudt omdat er ergens een automatisch signaaltje is geactiveerd.
Annemiek van Moorst 11
Marla Singerhttp://abcnews.go.com/Technology/tech-company-workers-agree-microchips-implanted-hands/story?id=48818529
Er zijn talloze andere voorbeelden. Bijv. deze Zweed:
At a recent tech conference, Hannes Sjöblad explained how a microchip implanted in his hand makes his life easier. It replaces all the keys and cards that used to clutter his pockets.
“I use this many times a day, for example, I use it to unlock my smart phone, to open the door to my office,” Sjöblad said.
Sjöblad calls himself a biohacker. He explained, “We biohackers, we think the human body is a good start but there is certainly room for improvement.”
https://www.cbsnews.com/news/microchips-privacy-implants-biohacking/
Voor de rest hoop ik op leukere varianten dan die jij voorstelt Marla. Zelf zou ik het nooit gebruiken.
Gerben 31
De sleepwet kan een manier zijn om info te verzamelen ter voorkoming van aanslagen.
Bruikbaar en toepasbaar mits de privacy van de burgers bij wet gegarandeerd is.
Maarrrrrrrr.
Let op als de overheid kwaad wil, is het gemakkelijk voor ze, om van elk van ons een profiel te maken, ga maar na hoeveel van ons leven de laatste jaren gedigitaliseerd is.
Van school dossier, loopbaan dossier, verzekerings geg., bank geg., aankoop geg. tank geg. medische geg en politieke data daarbij komen ook nog de camera's die op elk kruispunt staan die weten waar jij was op welk tijdstip.
Je hoeft er maar een algoritme op los te laten en het profiel wijst uit: wie je werkelijk bent, en of je een potentieel gevaar bent voor de samenleving.
Daar hoeft niemand voor in je computer te kijken, dat is gewoon een kwestie van externe bestanden koppelen en door de zeef gooien.
Dit zal natuurlijk niet voor elke burger gebruikt worden.
Maar aandachts personen of groepen kunnen op deze wijze gemonitord worden.
Als u volgende keer in het stemhokje staat mag U beslissen in hoeverre dit wenselijk is.
Vergeet echter niet dat als uw keuze op het pluche zit alle beloftes overboord gaan (D66)
Edward 2 4
Gerben 31Stemmen is een farce.
Denk ik.
Marla Singer 7
Edward 2De restjes die daarvan overblijven mogen de politici zelf invullen en daarom gaat het in de publieke discussies het ook het meest vaak over die (non) onderwerpen.
Annemiek van Moorst 11
Gerben 31Je overschat Rutte enorm (geen visie, weet je nog).
Diny Pubben 9
Annemiek van Moorsthttps://www.volkskrant.nl/dossier-het-prism-schandaal/snowden-nsa-oefende-druk-uit-op-nederland~a3834491/
willem Broekhuis 6
Is iemand eerlijk die beweert dat de sleepwet goed is?
Zullen we dan een aantal feiten op een rij zetten!
Terroristen gebruiken een Draft Folder Shuffle of een Chat Room om te communiceren via internet. Daar kan de AIVD niet bijkomen. Er zijn nog andere mogelijkheden om met elkaar te babbelen zonder dat een geheime dienst daar invloed op kan uitoefenen.
We kunnen er van uitgaan dat de AIVD dit ook weet! Daarom kan de vraag gesteld worden wat de politiek en de AIVD voor hebben elke Nederlander te willen kunnen controleren?
Ze kunnen de camera en de microfoon aanzetten terwijl je in de slaapkamer bezig bent. Ze kunnen alles lezen wat je schrijft in je mailtjes. Is de politiek zo onzeker over haar beleid dat ze het nodig vinden dat alle Nederlanders behandeld worden als potentiële terroristen?
Wanneer dat zo is kunnen we beter een ander kabinet kiezen!
De AIVD heeft de Russen gehackt. De Russen hacken andere landen. Maar als de Russen hacken is dat veel erger dan dat de AIVD de Russen hacken. Het hele verhaal over het hacken van de Russen door de AIVD vind ik zeer verdacht. Het komt wel heel erg goed uit om de sleepwet een duwtje naar ja te geven. Want angst maakt mensen manipuleerbaar.
Uit mijn informatie blijkt namelijk dat de FBI en CIA dit hebben opgezet met de medewerking van een ex agent van MI6 om zowel de democraten als de republikeinen te kunnen controleren. En ook Hillary Clinton zat hier diep in. Maar dat krijgt nog een onaangenaam staartje voor Hillary!
Ik denk trouwens dat Rutte het referendum naast zich neerlegt er de democratie weer geweld aandoet. Is drie maal scheepsrecht?
willem Broekhuis 6
De Rus die in Engeland is vermoord met een vergif, waar zijn dochter ook slachtoffer van werd, was medewerker van Christopher Steele. Christopher Steele werd door Hillary Clinton voor 12 miljoen dollar ingehuurd om Donald Trump te beschuldigen van samenwerking met de Russen. Deze Christopher huurde, tegen veel geld, een aantal onafhankelijke Russen in om te infiltreren in het VS internet. Christopher was vroeger in dienst van de Engelse geheime dienst MI6. De FBI en CIA hebben zelf ingebroken en onderzoek gedaan naar Hillary Clinton en Donald Trump om een mogelijke claim op hen te krijgen. De FBI heeft Hillary Clinton tijdens haar campagne uit de wind gehouden, maar hebben nu de opdracht gekregen tot nader onderzoek en er wordt verwacht dat Hillary Clinton nog enige moeilijkheden gaat krijgen omdat deze waarschijnlijk toch staatsgeheimen heeft gelekt en een nucleaire deal heeft gesloten! Dat is ook de reden dat de voormalig directeur van de FBI is ontslagen. Trump is nu bezig al de mensen die zitting hebben in zijn kabinet te screenen of ze op enige manier zijn betrokken bij de Cabal. De mensen die zijn ontslagen hadden met de Cabal te maken!