
Het is oorlog in Europa. Welke gevolgen heeft dit voor Nederland en de rest van de wereld? Lees meer
Wat betekent de Russische invasie van Oekraïne voor de geldstromen van en naar Rusland? In dit dossier analyseren we de rol van Nederland in het schaakspel van de Russische machthebbers en schatrijke oligarchen – van Groningen, de Zuidas tot en met Den Haag.
OM legt beslag op eigendom van Jorrit Faassen, de ex-schoonzoon van Poetin
Buitenlandse Zaken onderzoekt Nederlander op Amerikaanse sanctielijst-Rusland
Heinekens communicatiedirecteur vertrekt na onthullingen over Russische investeringen
VS zetten voor het eerst Nederlander op Rusland-sanctielijst
Unilever breekt beloftes: winst in Rusland verdubbeld, reclamekosten gestegen
Curaçao: grote zorgen over ‘Russische’ gokbedrijven op sanctielijst
Topman Heineken krijgt felle kritiek, hekelt ‘huidig maatschappelijk klimaat van wantrouwen’
Na vertrek van de concurrentie in Rusland verdrievoudigt Heineken de winst
Heineken meldt koper voor Russische dochter, zal 10 procent van verkoopprijs moeten afstaan aan Poetin
Zelensky wil actie tegen Russische gokbedrijven op Curaçao
© Follow the Money
VS zetten voor het eerst Nederlander op Rusland-sanctielijst
Voor het eerst hebben de VS een Nederlandse ondernemer op de sanctielijst gezet die Amerika na de oorlog in Oekraïne heeft ingesteld. Volgens de VS speelt Edwin van Ingen mogelijk een rol bij het instandhouden van het Russische nucleaire wapenarsenaal. Van Ingen ontkent tegenover Follow the Money stellig. ‘Ik heb nooit iets gedaan waar het ministerie van Economische Zaken geen weet van heeft.’
‘Verrassend,’ zegt Edwin van Ingen over de telefoon tegen Follow the Money. ‘Wat u zegt is helemaal nieuw voor mij.’
Het Office of Foreign Assets Control (OFAC), de Amerikaanse organisatie die de sanctielijst tegen Rusland bijhoudt, kwam vanmiddag (Nederlandse tijd) met een update. Daar staat Van Ingen op. ‘Ik ben niet benaderd door iemand uit de VS, en ook niet door Den Haag,’ zegt Van Ingen. ‘Ik krijg nu negatieve aandacht, dit maakt de VS ervan, maar ik heb niets fout gedaan.’
Afgaande op Open Sanctions – een ngo die internationale sanctielijsten bijhoudt – is Van Ingen de eerste Nederlander die in verband met de Russische agressie op de sanctielijst van de VS is gezet.
Van Ingen meldt Follow the Money dat zijn vader dertig jaar lang zaken met Rusland deed, en dat hij na diens overlijden de onderneming heeft voortgezet. Na Poetins inval in Oekraïne heeft Van Ingen echter geen leveringen aan Rusland gedaan – ook niet met een omweg, bijvoorbeeld via Turkije of China. ‘Ik heb altijd op vergunningsbasis gewerkt, en mijn apparaten met toestemming geëxporteerd. Ik heb nooit iets gedaan waar de betrokken ministeries geen weet van hebben.'
Van Ingen is de baas van een aantal Nederlandse vennootschappen. Zo bezit hij een administratiekantoor dat vooral diensten aan zzp’ers levert, is hij directeur van een groothandel in bouwmaterialen en eigenaar van Ronin Management bv, dat aan handelsbemiddeling doet. Zijn rol bij Ronin was aanleiding voor de Amerikanen om hem te sanctioneren.
Ook zijn andere bedrijven – die niets met Rusland te maken hebben – zijn nu gesanctioneerd. Volgens het laatste jaarverslag van Ronin Management bv heeft de firma een kleine 10 miljoen euro op de balans staan.
Op de sanctielijst staan is niet zonder gevolgen. De Nederlander kan geen zaken meer doen met Amerikaanse organisaties of individuen. Van Ingen zegt daar niet van op de hoogte te zijn. ‘Nee, over de gevolgen heb ik nog niet kunnen nadenken.’
Het Amerikaanse ministerie van Financiën zegt in een persverklaring Van Ingen te beschouwen als ‘een belangrijke Europese inkoper voor Russische laboratoria die zich bezighouden met het ontwerpen en ontwikkelen van kernwapens, en met onderzoek naar geavanceerde technologieën voor conventionele wapens’.
Met medewerking van Tom Claessens en Lukas Kotkamp
17 Bijdragen
Paul Blankert
Roland Horvath 7
Paul BlankertDe VS doen er alles aan om de Europese economie te dwarsbomen met alle middelen.
En de Europese politici laten begaan, sterker nog ze doen er alles aan om de vragen, eisen en dreigementen van de VS in te volgen.
John Janssen 4
Roland HorvathVraag mij nog steeds af of er enig urgentie nu is om in Europees verband die strijdkrachten in rap tempo op te schroeven.
Vincent Huijbers 9
Paul Blankerthttps://www.ftm.nl/artikelen/nederlanders-in-buitenland-terrorismeverdachte?share=8yIdjslJF2dKB3P%2FKy69HdBpkfhQaGrrgHIEi2gbNsCZHJgkPVSETlSF8U1wFQ%3D%3D
Of hier:
https://www.vpro.nl/argos/lees/onderwerpen/artikelen/2022/Nederlanders-geweerd-om-terrorismerisico-verdenkingen-niet-te-achterhalen.html
Het is alsof Onze Lieve Heer zelf deze lijst in God's Own Country opstelt. Verwacht geen loket waarbij je met je klacht terecht kunt.
Roland Horvath 7
Bij de NL oveheid moeten we niet aankloppen, want in de politieke vergadering van de NAVO geldt er volgens berichten een kadaverdiscipline. Zoals vroeger in het Warschau pact. De VS zijn voor meer dan 95% degene die het beleid bepalen.
Voor zover Joe Biden nog in staat is een beleid te voeren.
Bente Schopman
De inhoud van deze bijdrage is verwijderd.
Aart Velthuijsen
Willem Loeve
Aart Velthuijsenkorrein volders
Jan Ooms 10
korrein voldersFTM heeft geprobeerd dit te achterhalen, maar dat is helaas niet gelukt.
Dit bericht past helemaal in de lijn met: https://www.ftm.nl/artikelen/nederlanders-in-buitenland-terrorismeverdachte?share=8yIdjslJF2dKB3P%2FKy69HdBpkfhQaGrrgHIEi2gbNsCZHJgkPVSETlSF8U1wFQ%3D%3D
Dus niet meteen beginnen jammeren met 'slechte journalistiek', 'bladvulling', etc.
Dat geldt ook voor Willem Loeve en Aart Velthijsen (reacties hierboven).
Vincent Huijbers 9
korrein voldersDUIZENDEN NEDERLANDERS OP GELEKTE ZWARTE LIJST
https://www.oneworld.nl/lezen/achtergrond/duizenden-nederlanders-op-gelekte-zwarte-lijst/
Suzy Willemsen 1
Vincent HuijbersVincent Huijbers 9
Suzy WillemsenDe overkomst is dat onduidelijk is waarom je erop staat en hoe je er weer vanaf komt.
Dit artikel laat zien hoe een waarom dit soort lijsten kunnen ontstaan
Suzy Willemsen 1
Vincent Huijbershans van rheenen 7
John Janssen 4
hans van rheenenMieke Brak