
Het is oorlog in Europa: met de Russische invasie van Oekraïne is voor het eerst sinds 1968 een Europees land binnengevallen. Welke gevolgen heeft dit conflict voor Nederland en Europa? Lees meer
Het is oorlog in Europa: met de Russische invasie van Oekraïne is voor het eerst sinds 1968 een Europees land binnengevallen. Welke gevolgen heeft dit conflict voor Nederland en Europa?
In dit dossier zoeken we uit wat de geldstromen van en naar Rusland ons vertellen. We analyseren de rol die Nederland speelt in het schaakspel van de Russische machthebbers en schatrijke oligarchen – van Groningen, de Zuidas tot en met Den Haag.
De ongeleide aanval op Russisch vermogen: kabinet laat sancties over aan de markt
Podcast | Heleen over de Linden: ‘Een autoritaire leider wegkrijgen lukt eigenlijk nooit met sancties’
Geld, voedsel, generators: alles is welkom, maar waar blijven de zware wapens?
Dit zijn de 11 Russische oligarchen die te machtig zijn voor de Europese sanctielijst
Follow the Money in Kyiv: zo houdt Oekraïne zijn economie draaiende
De gaslobby maakte ons afhankelijk van Rusland en bepaalt nu wéér het beleid
Hoe de mentor van Baudet een schakel werd in Poetins pr-machine
Europa rekent zich rijk met afromen van ‘droomwinsten’ op elektriciteit
Wat heeft Gazprom nog te zoeken in de Noordzee?
Poetins wanhoopsmobilisatie
© JanJaap Rijpkema
Wie is Jorrit Faassen, de Nederlandse schoonzoon van Vladimir Poetin?
Jorrit Faassen, een mysterieuze man uit Leiderdorp, zou getrouwd zijn met Maria Poetina, dochter van de Russische president, en met haar in Voorschoten hebben gewoond. Faassen ontkent de relatie. Wat klopt er van de geruchten en wat is ‘fake news’? Een zoektocht langs penthouses, Russische fora, Moskouse snelwegen en UFO’s.
- Sinds 2011 melden media in binnen- en buitenland dat een Nederlandse man, Jorrit Faassen, getrouwd zou zijn met de oudste dochter van Vladimir Poetin. Sommige media kloppen het verhaal op, andere negeren het. Dat Faassen een bliksemcarrière in Rusland heeft gemaakt staat evenwel vast; tevens lijkt hij er over zeer invloedrijke contacten te beschikken. Dat valt ook in Rusland op.
- Follow the Money zette een eigen team op de zaak. Ze plozen nieuwsberichten en stambomen uit, trokken leads na, bestudeerden verkoopakten, lazen internetfora, achterhaalden familieleden, vonden sporen en dwaalsporen, vergeleken eindeloos veel foto’s en belden zich een slag in de rondte.
- Eerder deze week publiceerden we het eerste resultaat van deze naspeuringen. Jorrit Faassen bleek een perceel aan een kade in Duivendrecht te hebben gekocht van zijn eigen bv, die het lapje grond jaren eerder had aangeschaft. Hij was van plan daar een villa en bedrijfspanden te bouwen. Inmiddels heeft Duivendrecht daar een stokje voor gestoken.
- Kort daarna publiceerden we een intrigerende update: de aandelen van Molenkade Ontwikkeling bv, de Duivendrechtse vennootschap van Faassen, bleken eigendom van een Cypriotisch bedrijf te zijn dat sterke banden heeft met de inner circle van Poetin.
- Vandaag publiceren we deel drie, waarin we de levensgeschiedenis van Jorrit Faassen uit de doeken doen. Welcome to the rollercoaster.
‘Hier moet je wat mee doen.’ Met die woorden krijgt een journalist van Follow the Money, daags na de Russische inval in Oekraïne, op een skipiste in Oostenrijk het telefoonnummer van Jorrit Faassen in handen gedrukt. Over deze man doet al jaren het verhaal de ronde dat hij de schoonzoon van Poetin is.
Wanneer we Faassen een week later op zijn Russische nummer bellen, neemt hij vlot op. Het moet gezegd, zelf schrikken we daar licht van: het is bizar iemand aan de lijn te hebben die mogelijk nauw verwant is aan de man die zojuist een potentiële wereldoorlog is begonnen. Faassen is ontstemd dat we zijn nummer hebben, maar blijkt bereid ons te woord te staan.
Hij ontkent elke connectie met de familie Poetin ten stelligste. ‘Daar klopt he-le-maal niets van,’ zegt Faassen, nadat we hem vragen naar zijn relatie met Maria Poetina: ‘U mag zelf nazoeken hoe dat verhaal de wereld is ingekomen.’
Dat is lastig. Wie over de familie van Poetin schrijft, begeeft zich op gevaarlijk terrein; de Russische president staat erom bekend dat hij zijn familie koste wat kost buiten de media houdt.
Vladimir Poetin heeft twee dochters uit zijn eerste huwelijk: Maria, geboren op 28 april 1985, en Katja, geboren op 31 augustus 1986. Foto’s van hen zijn schaars, foto’s van hen met hun vader nog schaarser. Ook zou hij een derde, buitenechtelijke dochter hebben, al ontkent het Kremlin dat.

Nevelen
Al jaren schrijven diverse media dat de Nederlander Jorrit Faassen getrouwd zou zijn met Maria Poetina. Zo zou het stel in 2009 in een appartement in Voorschoten hebben gewoond, dat ze in 2021 weer verkochten.
Alles rondom Jorrit Faassen is in nevelen gehuld. Er zijn slechts twee foto’s van hem voorhanden, hij lijkt te zijn geschrapt uit online stambomen en sociale-mediaprofielen lijkt hij niet (of niet meer) te hebben. Jorrits familieleden en vrienden gooien de deur dicht of de hoorn op de haak wanneer Follow the Money hen benadert.

Afgelopen week sprak Follow the Money een half uur met Jorrit Faassen voor een reactie op zijn merkwaardige vastgoeddeal in Duivendrecht. Hij bezit inderdaad grond in Duivendrecht en beaamt dat hij van plan is daar een villa en zes bedrijfspanden te laten bouwen. Maar journalisten hebben zijn verhaal mooier gemaakt dan het is, stelt hij, en dat begon allemaal in 2010. Hij ontkent Poetins schoonzoon te zijn. Met wie hij dan wel is getrouwd, wil hij niet zeggen. Dan, uitdagend: ‘Jullie mogen bewijzen dat het wel waar is.’
Follow the Money nam de handschoen op. Wat volgde was een speurtocht die ons van overlijdensadvertenties en endocrinologie-congressen via een verkeersruzie en een huwelijksfeest naar Russische fora en een Koreaanse krant voerde. We maken nu de stand van zaken op.
Allereerst: wat gebeurde er in 2010, toen ‘het allemaal begon’, volgens Jorrit Faassen?
Roebljovskisnelweg
Eind van dat jaar, op 14 november 2010, rijdt Jorrit Faassen in zijn BMW over de Roebljovskisnelweg, een brede zesbaansweg aan de westkant van Moskou. Plots wordt hij gesneden door een Mercedes en een Volkswagen. Hij moet wel stoppen. ‘Uit de auto's sprongen een paar mannen die zich met knuppels op mij wierpen,’ zegt Faassen later tegen de politie. ‘Ze sloegen de twee zijruiten van mijn auto in, sloegen mij in elkaar en daarna sprongen ze weer in hun auto's en vluchtten richting het centrum van Moskou.’
Faassen, die lichtgewond raakt, weet de nummerborden van de auto’s te onthouden. Nog diezelfde dag worden de daders gearresteerd: de machtige bankier Matvey Urin en zijn lijfwachten. Bovendien worden de licenties van Urins banken ingetrokken. In Rusland wordt verbaasd gereageerd: hoe kan de aangifte van een jonge, onbekende buitenlander zo’n machtige bankier ten val brengen?
Het nieuws wordt snel opgepikt, onder meer door The Moscow Times van de Nederlandse media-ondernemer Derk Sauer en door Business Insider. Radio Nederland Wereldomroep meldt dat Faassen ‘geen bekende in Nederlandse zakenkringen in Moskou’ is.
‘Schoonzoon van een heel belangrijk iemand’
Het gerucht dat Jorrit de schoonzoon van Poetin is, komt pas later op gang. Na een speurtocht in de krochten van het internet ontdekt Follow the Money de bron ervan: dat is historicus, journalist en activist Vladimir Pribylovski, die onder het pseudoniem Anticompromat een blog bijhoudt. Twee weken na het oorspronkelijke voorval meldt hij: ‘Er wordt gezegd dat die Hollander de man (of de verloofde) van iemands dochter is.’ Iemand reageert daar (anoniem) op en schrijft: ‘Ik heb dat verhaal gehoord van bankiers die ik ken. De naam van de Hollander hebben ze niet genoemd, ze noemden hem “de verloofde van de oudste dochter van Poetin”.’
Anticompromats bericht leidt tot een mediastorm in Rusland nadat de invloedrijke journalist Joelia Latynina de affaire op de Roebljovskisnelweg bespreekt in haar show op het radiostation Echo van Moskou. ‘Wanneer je probeert te bedenken hoe een Nederlands staatsburger zo’n gewichtige figuur kan worden, komt er maar één logisch antwoord in je op: hij is iemands schoonzoon. De schoonzoon van een heel belangrijk iemand.’
Hoe belangrijk precies? Jorrit Faassen geeft tegenover Follow the Money toe dat hij met een Russin is getrouwd, maar ontkent dat zijn vrouw Maria Poetina is. Kan zij de dochter van een andere oligarch zijn?
Om de kluwen van geruchten en feiten te ontwarren, moeten we terug – naar ver voor 2010.
‘Niet al te snugger’
Jorrit Joost Faassen werd geboren op 24 februari 1980, zijn geboortebericht staat in het Leidsch Dagblad. Als Jorrit twee is, krijgt hij een broertje. Jorrits vader, Jozef Johan Marie (Jos) Faassen, is tot 1986 marine-officier te Willemstad, Curaçao. Of – en zo ja, hoe lang – Jorrit in Willemstad heeft gewoond, is niet duidelijk. In 1986 kopen vader Faassen en moeder Felicitas van de Stadt een huis in Leiden, waar Jorrit opgroeit.
Zijn vader is in de jaren negentig kapitein-ter-zee (kolonel) en afdelingshoofd bij de Directie Materieel van de Koninklijke Marine, weet een oud-collega van Faassen. Hij bereikte waarschijnlijk in 2004 de pensioengerechtigde leeftijd, al is hij nog wel actief bij een vereniging van de Marine.
Jorrit doet havo en vwo op het Visser ’t Hooft Lyceum. Peter Wietsma, zijn leraar Duits in de vijfde klas, herinnert zich Jorrit als ‘een aardige en rustige jongen’, die ‘prima mee kon komen’; een ‘gemiddelde leerling’. Op de reünie vorig jaar, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de school, was Jorrit afwezig.
Later studeert Jorrit bouwkunde, meldt Radio Nederland Wereldomroep in januari 2011, en het Leidsch Dagblad wijdt in 2005 een artikel aan de toen 24-jarige ‘Leidse student’ Jorrit Faassen. Mensen die Jorrit uit deze periode kennen, typeren hem als ‘anti-intellectueel’, ‘low-brow’ en ‘niet al te snugger’. Faassen en zijn vrienden zijn vooral geïnteresseerd in zuipen, dure horloges en snelle auto’s, vertelt een bron.

Copypasta en Bigfoot
Na de blogs van Anticompromat en de radioshow van Joelia Latynina gaat in januari 2011 een copypasta rond op Russische fora: bloggers op Livejournal.com kopiëren telkens hetzelfde bericht, waardoor de oorspronkelijke bron lastig is te achterhalen. In deze copypasta wordt een verklaring geopperd voor de heftige maatregelen tegen bankier Matvey Urin: Jorrit zou de schoonzoon van Vladimir Poetin zijn. Russische nieuwssites nemen het bericht gretig over.
Op 11 januari 2011 schrijft ook Dagblad De Pers over Faassen. Een Shell-directeur in Moskou vertelt op anonieme basis dat een ‘jonge, blonde Russin’ – Maria Poetina – zich liet ontvallen dat ze ‘gelukkig getrouwd’ is met een Nederlander. Rusland-correspondent Geert Groot Koerkamp schrijft daags erna voor Radio Nederlandse Wereldomroep een bericht over de geruchten en citeert daarbij Latynina. Hij benadrukt dat de geruchten niet bevestigd kunnen worden.
Die nuance verdwijnt wanneer Quote het bericht een half jaar later overneemt, in september 2011. Het zakenblad schrijft dat Faassen ‘volgens verschillende bronnen [is] getrouwd met Poetins oudste dochter’.
Twee weken voor het incident op de Roebljovskisnelweg heeft The Korea Times, die ook artikelen publiceert als ‘Is this bigfoot?’ en ‘Alien spaceships to attack Earth in November!’, al de scoop dat Vladimir Poetin een Nederlandse schoonzoon heeft. Halverwege het artikel staat: ‘Poetin heeft twee dochters, de oudste is getrouwd met een Nederlandse – niet Russische – jongeman.’ Het bericht wordt niet opgepikt.
Bruiloft
Tussen 2007 en 2008 is Jorrit ‘key specialist of the Residential Property Department for countryside real estate management’ bij Gazprombank-Invest. Althans: iemand meldt dat het jaarverslag van zijn volgende werkgever, Stroytransgaz, hem als zodanig introduceert. Bij Stroytransgaz maakt hij vanaf maart 2009 deel uit van het management, blijkens een persbericht. Tot augustus 2015 staat hij als vicevoorzitter van de raad van directeuren vermeld op de website van het Russische consultancybedrijf MEF Audit, schreef Reuters dat jaar.
In de periode dat Faassen carrière maakt bij Gazprom en Stroytransgaz, geven hij en een Russische vrouw in de zomer van 2008 een groot huwelijksfeest op een kasteel in Wassenaar. ‘Die locatie was erg posh,’ vertelt een bron die erbij was. ‘Er was een receptie, een groot diner. Ik vroeg me af: wie betaalt dit? Het moet een fortuin hebben gekost. De ouders van de bruid waren niet aanwezig, haar jongere zusje wel.’
Ook Casper Faassen, een neef van Jorrit en een bekend kunstenaar, was op het feest aanwezig, al beweert hij zich de details niet goed te herinneren. Hij is een van de weinige familieleden die Follow the Money te woord wil staan. Hoewel hij al jaren geen contact meer met zijn neef zegt te hebben, eigenlijk niet sinds de geruchten op gang kwamen, duikt zijn naam geregeld op in relatie tot Jorrit.
Op gezette tijden – na de annexatie van de Krim (februari 2014), de ramp met de MH17 (juli 2014) en nu de oorlog in Oekraïne – levert hem dat zelfs bedreigingen op van mensen die denken dat hij close is met Jorrit. ‘Maar ik weet niet eens in welk land hij woont en ik maak me enorme zorgen over wat er nu in Oekraïne gebeurt.’
‘Indertijd wist ik niet wie Jorrits vrouw was,’ zegt Casper Faassen. ‘Pas later, toen de geruchtenstroom over Jorrit en Maria op gang kwam, ga je iets vermoeden: waarom waren de ouders van Jorrits vrouw er eigenlijk niet?’ Op het feest werd gedanst – de tango – en Casper herinnert zich een speech van vrienden van Jorrit. ‘Ze maakten grappen dat ze samen naar een club waren geweest om rijke Russinnen aan de haak te slaan. Ik vond het een beetje flauw.’
Vader Faassen: ‘saillant’
Is het een interessant detail dat Jorrits vader – de vader van de schoonzoon van Poetin – kolonel is? ‘Het is in elk geval saillant,’ zegt Jelle van Buuren wanneer Follow the Money hem deze informatie voorlegt. Van Buuren is universitair docent bij het Institute of Security and Global Affairs aan de Universiteit Leiden. ‘Maar het maakt nogal wat uit of Faassen nog in dienst was toen zijn zoon een relatie kreeg met de dochter van Poetin, of met die van een andere oligarch,’ waarschuwt hij. ‘Ook als kolonel Faassen verder een onberispelijke staat van dienst heeft.’

Voorts hadden er alarmbellen moeten afgaan bij Defensie zodra de naam Faassen in verband werd gebracht met Poetins dochter. ‘Dan wordt er normaal gesproken een risico-analyse gemaakt,’ legt Van Buuren uit: ‘Over welke kennis en vaardigheden beschikt hij en hoe kwetsbaar is het als die in verkeerde handen zouden vallen? En hoe makkelijk kan hij bij informatie waar hij officieel geen toegang toe zou moeten hebben?’
We doen navraag bij Defensie en de militaire inlichtingendienst (MIVD). Hun antwoord: ‘We kunnen op de vragen over de schoonzoon van Poetin geen antwoord geven; we doen als inlichtingendienst nooit uitspraken over individuele personen.’
Oligarchendochter
Kan het zo zijn, vragen we ons af, dat niet Maria Poetina de bruid was, maar een andere Russische oligarchendochter? Er zijn meer Russische families die Faassen al op jonge leeftijd een baan bij Gazprom kunnen bezorgen en die korte metten kunnen maken met een machtige bankier als Matvey Urin.
In het gesprek met Follow the Money erkent Jorrit Faassen zijn huwelijk met een Russin. ‘Ik ben getrouwd met een Russische vrouw en heb kinderen, daar wil ik het even bij laten.’
Maar in alle notariële akten die Follow the Money bekeek, waaronder de koop- en verkoopaktes van de appartementen in Voorschoten en die van de grond in Duivendrecht, staat dat Faassens burgerlijke staat ‘ongehuwd’ is en hij geen ‘geregistreerd partnerschap' heeft. Als hij inderdaad is getrouwd, heeft hij hierover tegen meerdere notarissen mogelijk gelogen.
‘Sorry, maar ik werk hier niet aan mee’
Terwijl Casper wél met Follow the Money wil praten, geldt dat niet voor veel anderen die met Jorrit te maken hebben (of hebben gehad). De voormalige eigenaar van Jorrits stukje grond in Duivendrecht, makelaars, bouwbedrijven: vrijwel iedereen weigert onze vragen te beantwoorden.
Aangezien we geen telefoonnummer van Jos Faassen kunnen vinden, besluiten we bij hem langs te gaan. Jorrit heeft immers nog contact met zijn vader, weet Follow the Money. De kolonel doet open. Zijn humeur slaat om zodra we ons voorstellen en over zijn zoon beginnen: onmiddellijk slaat hij de deur dicht. Iets later rent hij ons zelfs achterna om de vragenlijst die we in zijn brievenbus hebben gedaan, terug te geven.

De broer van Jorrit doet niet open wanneer we aanbellen. Zijn telefoon neemt hij niet op en op de brief die Follow the Money bij zijn woning achterlaat, komt geen reactie.
Vervolgens bellen we Jurgen Hagemans. Hij kent Jorrit van vroeger en de twee zouden nog goed bevriend zijn. Wanneer we zeggen dat we iets over Jorrit willen vragen, zegt Hagemans: ‘Sorry, maar ik werk hier niet aan mee,’ en verbreekt de verbinding.
Voorschoten
Ondanks zijn belangrijke functies bij Russische bedrijven vertrekt Faassen niet helemaal uit Nederland. In oktober 2009 kocht hij – zijn vrouw staat niet op de koopakte – voor 608 duizend euro twee appartementen op de achtste en negende verdieping van een flat aan de Annie M.G. Schmidtlaan in Voorschoten. ‘Dochter Poetin woont in penthouse Voorschoten’ kopte het AD in 2013 en herhaalt het onwaarschijnlijke gerucht dat vader Poetin gezien zou zijn in de plaatselijke Albert Heijn.
‘Ik wil niet zeggen dat ik heimwee had,’ zegt Faassen tegen Follow the Money, ‘maar ik had wel eens dat ik terug wilde naar Nederland, ja. Voorschoten ligt in de omgeving waar ik ben opgegroeid, vandaar. Maar ik heb het prima naar mijn zin in Moskou, daar woon ik al zestien jaar met veel plezier.’ Het huis lijkt gedurende de periode dat Faassen het in bezit had, niet bepaald bewoond te zijn geweest, zeggen meerdere bronnen. Toen hij het pand van de hand deed, misten er deuren en was er geen badkamer of keuken.
In de nasleep van de berichtgeving over het appartement in Voorschoten gebeurt er iets raars. In april 2013 publiceert Quote een nieuw artikel met de kop ‘Vladimir Poetin woest op Quote’; daarin schrijft het blad dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergei Lavrov, de relatie tussen Jorrit en Maria Faassen bevestigd heeft. De Telegraaf haakt daarop in, vervolgens ook de Volkskrant. De Telegraaf herhaalde dit ‘feit’ afgelopen week nogmaals, net als Quote zelf.
Wanneer Follow the Money contact opneemt met de bewuste journalist van Quote, reageert ze geschokt. ‘Staat dat nog online? Dat kan echt niet. Wij hadden een bron die ons dit vertelde. Hij zou met audio-opnames van Lavrov komen, maar die bron kwam niet door. Dus wat er staat, klopt niet. Ik heb destijds bij de redactie gemeld dat dat stuk offline moest worden gehaald.’ Ook de verslaggever van De Telegraaf die in 2013 het nieuws over Lavrov overnam, reageert verbaasd. ‘Ik kan me niet voorstellen dat wij zomaar iets uit Quote hebben overgeschreven.’
In april 2013, nog voordat de Nederlandse media het bericht oppikten, meldde The Moscow Times al dat een woordvoerder van het Kremlin de relatie tussen Jorrit en Maria ontkent.
Meer aanwijzingen
Maar er zijn andere, solide aanwijzingen dat Maria Poetina en Jorrit Faassen een relatie hebben (of ten minste: hadden). Deze week onthulde Follow the Money dat Jorrit via zijn bv gelinkt is aan de inner circle van Poetin. En Reuters ontdekte in 2015 dat Maria Poetina, die endocrinoloog is, een aantal wetenschappelijke publicaties op haar naam heeft staan.
Tussen 2012 en 2017 publiceerde Maria meerdere papers. Ze gebruikt daarin zowel de naam Maria Faassen als Maria Vorontsova, een achternaam die Maria Poetina vaak hanteert. In één publicatie duiken beide namen op: Maria Vorontsova heeft een bijdrage geleverd en Maria Faassen is auteur. Haar co-auteurs – die niet op vragen van Follow the Money reageerden – zijn in veel gevallen dezelfde mensen. Op de website van het instituut waar Maria Poetina werkte, staat een powerpoint-presentatie van Maria Vladimirovna Faassen, ontdekte Reuters. De naam van de powerpoint: faassen.pdf.
Tijdens een endocrinologie-congres in 2015 werd een paper gepresenteerd waarvan Maria Faassen de auteur is. Op een van de foto's van het publiek is een vrouw te zien die sterk op Maria Poetina lijkt, zo ontdekte Follow the Money. Alweer een reden om te denken dat Maria Poetina en Maria Faassen één en dezelfde persoon zijn.

Maria Poetina is voorts meermaals in Nederland gefotografeerd, meldde het Russische tijdschrift The New Times (Novoje Vremja) in 2016. Het publiceerde foto’s van een vrouw die volgens het blad Poetins dochter is: eentje met een fiets aan de hand voor de deur van een fietsenmaker op de Amsterdamse Bloemgracht, en eentje vermoedelijk gemaakt tijdens carnaval 2008 in Maastricht.

Het kan allemaal toeval zijn. Foto’s of officiële documenten die onomstotelijk bewijs leveren voor een relatie tussen Maria Poetina en Jorrit Faassen zijn er niet.
Jorrit zegt getrouwd te zijn ‘met een andere Russische vrouw’. Dat kan. Het is mogelijk dat hij getrouwd is met een andere Russin, die bij hetzelfde wetenschappelijke onderzoek betrokken is als Maria Poetina, en wier vader óók Vladimir heet. Maar waarschijnlijk is het niet. Want Follow the Money vond nog een puzzelstukje.
Tijdens onze zoektocht stuiten we op een overlijdensadvertentie van Jorrits opa. Die overleed op 18 april 2009. De online-versie van de advertentie is ingekort en vermeldt geen familieleden. Follow the Money besloot naar de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag te gaan, in de hoop in het archief de volledige advertentietekst in de Haagsche Courant aan te treffen.
Op pagina veertien van de editie van 21 april 2009 vinden we het overlijdensbericht. Daar staat de hele familie op een rij. Jos en Felice uit Leiden. Casper staat erop, ook met zijn woonplaats, net als het broertje van Jorrit.
Daar tussenin staat:
‘Moskou, Jorrit & Maria’.

Geen reactie Jorrit Faassen
In de dagen voor publicatie heeft Follow the Money geprobeerd Jorrit Faassen nogmaals te spreken: we hebben herhaaldelijk – en vanaf drie verschillende nummers – gebeld naar de twee nummers die we van hem hebben, we sms’ten hem en stuurden een bericht naar zijn Telegram-account. Hij reageerde niet.
Tips
Heeft u naar aanleiding van dit artikel tips voor de auteurs? Mail ze. U kunt ook anoniem een tip doorgeven; hoe dat veilig kan, kunt u op deze pagina lezen.
Met medewerking van Tom de Regt.
70 Bijdragen
Uitgelicht door de redactie
Jan Daalder 1
Jorrit Faassen staat of stond namelijk dichtbij president Vladimir Poetin. Dat maakt het leven en de zakelijke beslommeringen van Faassen het onderzoeken waard, want dan onderzoek je niet Jorrit Faassen uit Leiden, maar iemand uit de inner circle van Vladimir Poetin. Een inner circle die erom bekend staat dat zij zich verrijkt, geld witwast en corrupt is. En die het beleid van Poetin en de oorlog in Oekraïne steunt. Dat hoeft niet te betekenen dat dit ook allemaal geldt voor Jorrit Faassen – al noemt hij de oorlog in Oekraïne een 'akkefietje' – maar is genoeg rechtvaardiging voor een grondig, fact-based onderzoek, zonder fake news en halve waarheden.
Marco Fredriks 4
Waarom gebeurd mij dit nu nooit. Het lijkt wel een James Bond scene. Na deze inleiding weet ik eigenlijk niet of ik nog verder moet lezen.
Het gevaar om een totalitair regime uit te rollen schuilt niet in de fanatieke nazi of de overtuigde communist, maar het gevaar komt van de onwetende burger die het verschil tussen echt en nep niet meer kan onderscheiden en daardoor een geheel vervaagde kijk op de realiteit heeft verkregen. Inleoidngen zoals deze dragen daar enorm aan bij.
Mark Schell.
Marco FredriksWij krijgen (te) veel informatie per dag binnen als individu.
Daardoor wordt het steeds lastiger om de realiteit te filteren vanwege gebrek aan tijd.
De sterkste schreeuwers worden het eerst gehoord zoals ze dat altijd zo mooi zeggen.
Karin Spaink 5
Marco FredriksOverigens worden de meeste vage tips al in eeen vroeg stadium kapot gecheckt. Deze bleef overeind, en daarom publiceren we dit artikel, of beter: deze serie.
Marco Fredriks 4
Karin SpainkGerard Lonink
Co Stuifbergen 5
Co Stuifbergen 5
Misschien is zij met een andere Nederlander getrouwd.
Jogchem van Dijk 2
Co StuifbergenEn heeft FTM ook onderzocht met welke andere dochters van rijke Russen Jorrit Faassen getrouwd zou kunnen zijn?
Vincent Huijbers 9
Als het juist is zullen de MIVD en KGB vast een risicoanalyse hebben gemaakt. Die kans lijkt best groot.
De achtergebleven snippers informatie laten zien dat je sporen in de digitale wereld moelijk helemaal kunt uitwissen en je ze kunt volgen over tijd en locatie. Maar ook de vaagheid en mysterie kan een aanwijzing zijn: onduidelijkheid is in een juridisch dichtgetimmerde wereld als de onze de beste vermomming. De Russische geheime dienst en hun trollenleger snappen dat als geen ander.
Ook het beschreven incident op de snelweg en de gevolgen voor de bankier deed mij denken aan de mishandeling van een Nederlandse diplomaat in Moskou (naar aanleiding van de arrestatie van een Russische diplomaat in Nederland). Rusland (of Poetin ?) houdt van spiegelen of zijn macht doen gelden.
https://www.nu.nl/buitenland/3602960/nederlandse-diplomaat-mishandeld-in-moskou.html
G. van der Laan
Vincent Huijbers 9
G. van der LaanDit hele conflict gaat om mensen. Mensen waarvan de daden zijn onderschat door mensen die beter hadden kunnen weten en waar wij blindelings ons vertrouwen in stellen en verantwoordelijk maken voor onze veiligheid. Het is een journalistieke taak om dat te controleren.
Daarbij kan ook de onzin van zin worden gescheiden wat ik deze tijd van desinformatie waardevol is.
Daarnaast is FTM door de hoofdpersoon uitgenodigd om zijn gangen na te gaan.
Jogchem van Dijk 2
Vincent HuijbersBovendien is het de vraag wat het Ministerie van Buitenlandse Zaken weet van haar staatsburger Jorrit?
Aangenomen dat hij de schoonzoon van Poetin is, hoeveel invloed heeft hij dan op zijn beleid? Maar ook, wat is mogelijk zijn invloed op het sanctiebeleid van de Nederlandse regering?
Joris van Mierlo
G. van der LaanPaul te Stroete 2
G. van der LaanJacqueline Kusters 1
G. van der LaanAriejan
G. van der LaanWF Sch
G. van der LaanEen prive of story kunnen niet eens feitelijk blijven of hebben een idee hoe ze dit moeten aanpakken. Dergelijke zaken uitwerken kost erg veel tijd. Het antwoord op de waarheid ligt misschien in moskou in de/een discotheek waar iemand iets herinnert tussen een NL jongen en een rus, en een belangrijk meisje.
Een niet nederlands erkend huwelijk maakt iemand ongehuwd op nederlands papier lijkt me, is een russisch huwelijk erkend in nederland?
Co Stuifbergen 5
WF SchMaar ik weet niet welke bewijsstukken (met vertaling) iemand naar het Nederlandse stadhuis meenemen moet om het huwelijk in de Basisregistratie Personen vast te leggen.
martien brands 1
WF SchAntoine van der Heijden
G. van der LaanPeter Stroo 1
Dan hebben we een Nederlander die getrouwd is met de dochter van een buitenlandse politicus van dubieus allooi. Dat is onze koning ook. En dat hij beetje rommelt met vastgoed? Daar is ons Koninklijk Huis ook niet vies van.
Dit is het eerste FTM-artikel dat ook in Privé, Weekend of Story had kunnen staan. Hopelijk ook het laatste.
F.W.M. Groot
Peter StrooBovendien: zo'n exorbitante bruiloft en dan geen foto's van het bruidspaar?
Maar laat maar zitten.
Jan Brugge 1
Peter StrooIk kan me voorstellen dat als het gerucht gaat dat je de schoonzoon bent van Poetin en het is niet zo (zeker gezien de recente ontwikkelingen in Oekraïne), dat je alles doet om dat te rectificeren.
Peter Stroo 1
Jan BruggeJan Brugge 1
Peter StrooHans Mldrs
Peter StrooWietze van der Meulen 6
Peter StrooVincent Huijbers 9
Peter StrooDaarbij gaat de hele huidige situatie over het onderschatten en overschatten van mensen. Dat maakt dit journalistiek belangrijk.
Peter Stroo 1
Vincent HuijbersIk ben FTM gaan volgen omdat ik goede artikelen las over wat er aan de hand was en waarom dat een probleem was/is/kon worden. Ook op gebieden waar ik weinig van wist of zelfs weinig interesse in had.
Dit artikel komt niet verder dan iets wat er aan de hand zou kunnen zijn, maar misschien ook niet.
Vincent Huijbers 9
Peter StrooDat wordt deels wel gedaan door de rol van zijn vader bij de Marine. Maar verder hoeft het niet veel te zijn: denk aan Maxima waar ook veel om te doen was omdat ze 'de dochter van' is. Ik zou verder ook niet veel kunnen bedenken buiten de persoonlijke veiligheid van hemzelf te kunnen garanderen.
Maar ik ben er van overtuigd dat deze geruchtenstroom ook door de MIVD is uitgezocht.
Rominiek
Vincent HuijbersVincent Huijbers 9
RominiekRominiek
Peter StrooPeter de Ruijter
Peter StrooKarin Spaink 5
Peter StrooPeter Stroo 1
Karin SpainkIs er een risico dat er staatsgeheimen zijn gelekt? Gevaar voor onze rechtsorde? Witwassen van Russisch geld? Ik heb er niets over gelezen.
Het tweede artikel begint op de skipiste met de opmerking “daar moet je wat mee”. Wat was voor FTM nou de reden om er echt iets mee te doen?
Schrijf een duidelijk derde artikel over waarom het een probleem kan zijn dat Poetin een Nederlandse schoonzoon heeft en ik stel mijn mening per direct bij.
J- Laros 1
Peter StrooJanneke de Graaf 2
Peter StrooWF Sch
Peter StrooHet zou toch fijn zijn in deze tijd als je een "target" van je af kan halen door zelf te bewijzen dat je niet getrouwd bent met putin z'n dochter.
Hetty Litjens 6
Cailin Kuit 1
Hetty Litjens 6
Cailin KuitOm even bij Gergiev te blijven, die is van Ossetische oorsprong en heeft daar gewoond. Toen Saakashvili de afvallige republiek Ossetië binnenviel heeft Rusland daar meteen op gereageerd en Saakashvili de weg versperd. Nog steeds wordt dit in de westerse media gezien als een aanval uitgaande van Rusland, maar Georgië was wel degelijk begonnen met zuiveringen in Ossetië. Hetzelfde gebeurde met de afvallige volksrepublieken Loegansk en Donetsk. Het is duidelijk dat Poetin de bevolking daar, die Russisch is, wil beschermen en een eind wil maken aan de beschietingen vanuit bvb Marioepol vanwaar de (volgens westerse media niet bestaande) rechtsextremisten en neonazi's hun aanvallen uitvoeren. Dat moet allemaal betrokken worden bij de oorzaken van deze oorlog anders kom je nergens met een nieuwe vrede. In Von der Leyen als voorzitter van de Europese commissie (die een dissertatie volschreef met plagiaat en ook betrokken was bij de Berater-affaire) kunnen we geen vertrouwen hebben. Zij stuurt Europa vanuit gevoelens van rancune. Dat kan alleen maar tot meer ellende leiden. Welk Europa willen wij?
Nico Janssen 7
Hetty LitjensRusland heeft onrust gestookt in Abchazië en Ossetië, delen van Georgie die door Rusland zelf bewapend en binnengevallen zijn, later is Rusland zelfs heel Georgië binnengevallen.
Poetin heeft hetzelfde gedaan met Moldavië en Transinistrie. Toen Loekasjenko / Wit Rusland ook een steeds onafhankelijker rol van Rusland ging innemen, dreigde Poetin het land binnen te vallen, de president af te zetten en stelde die sancties is. Deed die overigens ook met Georgië.
Hij is de Krim binnengevallen en heeft dat deel van Oekraïne ingepikt en zogenaamde voor onafhankelijkheid strijdende regio’s militair ondersteund en voert al een decennium een Proxy oorlog tegen Oekraïne, met vele rücksichtslose cyberaanvallen.
Hij bedreigt al vele jaren stelselmatig (militair) Noorwegen, Zweden, Finland, Estland, Letland en Litouwen.
Wie is hier nu de imperialist en oorlogsmenner?
Kunnen jullie me één voorbeeld geven dat het Westen / Europa Rusland militair bedreigd of aangevallen heeft?
Ik heb heel veel zin aan FTM om te vragen jullie van dit forum te verwijderen vanwege stelselmatig verspreiden van desinformatie.
Alex Vis 3
Nico JanssenElmar Otter 6
Nico JanssenJuist: in elk geval zou het goed zijn dat FTM het goed in de gaten houdt en voorkomt dat het forum als propagandakanaal van de Russische staat gaat fungeren.
Co Stuifbergen 5
Hetty LitjensDe engelstalige wikipedia-pagina noemt het Azov-regiment "neo-nazi".
Dus de westerse media beweren niet dat nazi's of rechts-extremisten niet bestaan.
Overigens wonen ook buiten de volksrepublieken van Loegansk en Donetsk Russen in Oekraïne, en die hebben zwaar te lijden onder de beschietingen van Rusland.
Rominiek
Cailin KuitNico Janssen 7
Cailin KuitJouw reactie komt dicht in de buurt van trollen …
Jorick van Erp 1
Cailin KuitJanneke de Graaf 2
Cailin KuitRominiek
Je gooit nu iemand voor de leeuwen zonder het zeker te weten. Dat is gezien het huidige klimaat niet chique.
Nico Janssen 7
RominiekOscar Willems
Ad Van Heeswijk 6
Oscar WillemsSjoerd Nelissen 6
Gladius Amores 4
Stel het antwoord is ja, wat voor relevante implicaties heeft dat?
Bedoel dit oprecht en sta open voor een antwoord.
Jan Daalder 1
Gladius AmoresGladius Amores 4
Jan DaalderHannie Groen 5
Corry Gommers
In een vorig artikel kwamen al schimmige deals voorbij. Nu heeft hij dus ook gelogen over zijn status qua burgerlijke stand.
Meesterlijk uitzoekwerk hoor. Nu hopelijk nog toevoeging van deze persoon aan de sancties voor de kring van Poetin.
Uitgelicht door de redactie
Jan Daalder 1
Jorrit Faassen staat of stond namelijk dichtbij president Vladimir Poetin. Dat maakt het leven en de zakelijke beslommeringen van Faassen het onderzoeken waard, want dan onderzoek je niet Jorrit Faassen uit Leiden, maar iemand uit de inner circle van Vladimir Poetin. Een inner circle die erom bekend staat dat zij zich verrijkt, geld witwast en corrupt is. En die het beleid van Poetin en de oorlog in Oekraïne steunt. Dat hoeft niet te betekenen dat dit ook allemaal geldt voor Jorrit Faassen – al noemt hij de oorlog in Oekraïne een 'akkefietje' – maar is genoeg rechtvaardiging voor een grondig, fact-based onderzoek, zonder fake news en halve waarheden.
Wietze van der Meulen 6
Jan DaalderWaar ligt dan zijn jacht à € 1 miljoen per strekkende meter?
Als hij enige van die gesuggereerde kwaliteiten van de inner circle van Putin zou hebben, zou hij er toch ook wel warmpjes bij moeten zitten....
Jan Daalder 1
Wietze van der MeulenWietze van der Meulen 6
Jan DaalderDe afhankelijkheid van Europa van de USA zie ik eerder groter dan kleiner worden.
Ik denk dat het verstandiger is om ons te concentreren op deze zaken en niet op zaken als die van dhr. Faassen.
Zo lijkt het mij verstandig dat we de buffers qua aardgasreserves voor de komende winter niet door de commerciële exploitanten van de (ondergrondse) buffers laten bepalen maar daar als Staat/samenleving op toezien.
1 van de grootste Erdgasspeicher in Duitsland ligt bij Diepholz (eigenaar/grootaandeelhouder is Gazprom).
Voor de (afgelopen) winter was deze niet vol (en nu vrijwel leeg).
Of zo’n Erggasspeicher nu van Gazprom is of niet, nationaliseren lijkt mij een goede zaak. Dat vinden (in ieder geval sommige) Duitsers ook.
https://www.butenunbinnen.de/nachrichten/enteignung-gasspeicher-landkreis-diepholz-100.html
Ik denk dat we ons in Nederland beter op deze macro-zaken kunnen concentreren dan op de relatie(s) van Maria Putin.
Roy Robbemond
Jan DaalderIs dat wel volledig uitgeplozen? Waar ze studeerde welke studentenvereniging was zij lid. Wie waren haar studie vriendinnen etc etc.
Misschien ook interessant om te weten.
Marc Wille
Dat het leest als een spionage thriller komt wellicht niet alleen maar door het onderwerp maar ook door een vlotte schrijfstijl, wat ik alleen maar kan waarderen. Waarom zou serieuze journalistiek saai moeten zijn?
Peter Ravestein 4
Anna Ma
Ellis De Kruijf
Anna MaJohan Engelen 1
De nieuwe Poetin is daarop getrouwd met een veel jongere vrouw, iets wat hem in Rusland veel status heeft opgeleverd.
Met dit in het achterhoofd kunnen de uitspraken van Jorrit Faassen in een ander daglicht worden gezien.