
Nederlandse topambtenaren overleggen regelmatig met de Russische regering over energieprojecten. Tegenover de Tweede Kamer deed premier Mark Rutte dit overleg af als een vrije ‘wisseling van standpunten’. Uit overheidsdocumenten blijkt nu dat de contacten een stuk verder gaan. Nederland en Rusland maken onderling afspraken en bespraken herhaaldelijk het controversiële pijplijnproject Nord Stream 2. Oppositiepartijen voelen zich ‘om de tuin geleid’ en roepen de premier ter verantwoording.
- Uit onderzoek van The Investigative Desk blijkt dat premier Rutte de Kamer verkeerde informatie heeft gegeven over een periodiek overleg tussen Nederland en Rusland over gezamenlijke energiebelangen, waaronder gas, olie en waterstof. Dit kwam aan het licht via overheidsstukken, opgevraagd via de Wet openbaarheid van bestuur (Wob).
- In maart tikte een Kamermeerderheid, inclusief de VVD, Rutte op de vingers. Het Kabinet had de zogeheten Werkgroep Energie in 2017 herstart, drie jaar nadat het neerhalen van MH17 ertoe leidde dat het overleg was afgebroken. De werkgroep vergaderde tweemaal – in 2018 en 2020 – met Russische staatssecretarissen. De Kamer werd niet geïnformeerd.
- Rutte hield de Kamer voor dat er niets geheimzinnigs was aan de gesprekken, die niet meer zouden zijn dan een vrije gedachtenwisseling. Het verslag dat de regering de Kamer op verzoek gaf, bevestigde dit beeld.
- De Wob-stukken bewijzen dat de informatie die de Kamer heeft gekregen op cruciale punten niet klopt. Het overleg vond deels plaats achter gesloten deuren en ging mede over politiek gevoelige onderwerpen, zoals de pijpleiding Nord Stream 2 en de EU-sancties tegen Rusland.
- Nederland drong bij Rusland aan op het maken van afspraken op energiegebied, terwijl het bestaan van zulke afspraken door Rutte en de ministeries naderhand werd ontkend. Documenten waarin die afspraken zijn vastgelegd, zijn niet met de Kamer gedeeld.
- GroenLinks, PvdA en de SP nemen dit hoog op. Op basis van deze nieuwe informatie vragen ze een debat aan, om bij de premier na het reces alsnog inzicht in de werkgroep te eisen. Ook willen ze weten of Rutte hen bewust verkeerd heeft geïnformeerd.
Doorlopen! Niet kijken. Er valt hier helemaal niets te zien. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar het kost premier Mark Rutte moeite zijn irritatie te verhullen. Hij probeert ‘het punt Rusland’ tweemaal af te ronden. Tevergeefs.
Op 24 maart 2021 wil de Tweede Kamer van de hoed en de rand weten over een hoog ambtelijk overleg met Rusland over energie. Dat deze gesprekken na MH17 überhaupt weer zijn opgestart zonder dat het parlement daar weet van heeft, is één ding. Maar dat de inhoud van deze Werkgroep Energie een witte vlek is, zorgt pas echt voor opgetrokken wenkbrauwen bij de oppositie. ‘Is de minister-president bereid om inzage te geven in wat er in deze werkgroep besproken is?’ wil Bram van Ojik (GroenLinks) weten.
Er valt weinig te openbaren, betoogt Rutte. Aan het overleg waar Van Ojik op doelt is ‘niets geheimzinnigs’. Vrij vertaald is het weinig meer dan een theekransje met bedrijven als Shell, Gazprom en Lukoil. ‘Ik heb het in de pauze van het debat nog even expliciet gecheckt,’ zegt de premier. Met Rusland wordt ‘gewoon gepraat over diverse energieprojecten’. Het zou slechts gaan om een periodieke, vrije gedachtenwisseling. Van beslissingsbevoegdheid is helemaal geen sprake, benadrukt hij.
Russisch gas
De oppositie maakt zich zorgen over een ondoorzichtig overleg met Rusland over geopolitieke onderwerpen, die de energiezekerheid van Nederland mogelijk raken. Zoals Nord Stream 2 bijvoorbeeld, de controversiële gaspijpleiding die Noordwest-Europa vanaf eind dit jaar van Russisch gas moet voorzien. Een commercieel project, waar dan ook ‘niet met het Kremlin over wordt gesproken,’ verzekert Rutte.
De Nederlandse en Russische overheid maken wel degelijk onderlinge afspraken, zelfs op uitdrukkelijk verzoek van Nederland
Dat klopt niet, blijkt uit overheidsstukken over de Werkgroep Energie. Via een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) ontvingen we agenda’s, memo’s en interne mailwisselingen. Naast rondetafels met het bedrijfsleven omvat deze werkgroep ook een besloten overleg tussen de overheden. De Nederlandse en Russische overheid maken wel degelijk onderlinge afspraken. Dat gebeurt zelfs op uitdrukkelijk verzoek van Nederland.
De overheid weet hoe gevoelig dit ligt. De woede over het neerhalen van MH17 en de annexatie van de Krim waren in 2014 redenen om de diplomatieke banden met Rusland te bevriezen. Toch ging Nederland in 2017 in op het Russische voorstel het overleg te hervatten. Tijdens deze gesprekken brachten de betrokken ministeries van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken vervolgens zelf memo’s in over Nord Stream 2, Amerikaanse sancties en belemmerende EU-wetgeving.
De Tweede Kamer kreeg hier niets over te horen. Niet in het debat, niet in het gevraagde verslag van de uitkomsten van het overleg. Nu blijkt dat Rutte de Tweede Kamer onjuist geïnformeerd heeft, is dat voor GroenLinks, de PvdA en de SP reden om een debat aan te vragen. Ze willen alsnog volledig inzicht in de ontmoetingen. GroenLinks-Kamerlid Tom van der Lee spreekt van een ‘ernstige kwestie’. Hij wil weten of de Kamer bewust verkeerd is geïnformeerd. Na het zomerreces moet de premier zich verantwoorden.
Drie jaar na het neerhalen van vlucht MH17 bliezen Rusland en Nederland een overleggroep over energie nieuw leven in. Follow The Money en The Investigative Desk ontdekten de herstart van deze Werkgroep Energie via Russische overheidsstukken. Daaruit bleek dat ambtenaren en Russische onderministers in het bijzijn van onder meer Shell, Gazprom en Gasunie spraken over pijpleidingen, gasopslag en LNG-projecten, maar ook over waterstof en windenergie.
Ook Nord Stream 2, het controversiële pijplijnproject dat Europa via Duitsland van Russisch gas moet voorzien, stond op de agenda. De Nederlandse en Russische bedrijven die bij de pijplijn betrokken waren, naast financier Shell en eigenaar Gazprom ook Van Oord, mochten op uitnodiging aanschuiven bij het ambtelijk overleg.
Nederland heeft een duidelijk belang bij Russisch gas. Ons land hoopt na het sluiten van het Groninger gasveld nog een belangrijke gashandelaar te blijven. Via het wijdvertakte Nederlandse netwerk van gasleidingen en ondergrondse opslag wil de regering in de toekomst omliggende landen van energie voorzien. Nu de binnenlandse gasproductie wordt gereduceerd tot de gaswinning op de Noordzee, is daar gas uit het buitenland voor nodig. Russisch pijplijn-gas lijkt op de korte en middellange termijn de goedkoopste en betrouwbaarste optie, al ondervindt het concurrentie van Amerikaans LNG.
In januari brachten we in kaart hoe belangrijk de Russische gasreus Gazprom al is geworden voor de energievoorziening van ons land. Gazprom heeft belangrijke leveringscontracten, wint gas op de Noordzee en is de grootste voorziener van gas van Nederlandse gemeenten en waterschappen.
Openzwaaiende achterdeur
Het ministerie Buitenlandse Zaken hield Follow the Money en The Investigative Desk in maart nog voor dat Nederland het initiatief nam tot de herstart van het overleg, maar uit de stukken blijkt dat Russisch staatssecretaris van Energie Kirill Molodtsov per brief het ministerie Economische Zaken voorstelde de Werkgroep Energie wakker te kussen.
Dat was in juni 2017, drie jaar na de vliegramp met MH17 en de Russische annexatie van de Krim. Sindsdien liep de spanning tussen Rusland en Europa verder op. Molodtsovs brief bracht Nederland in een spagaat. Uit interne notities blijkt dat Buitenlandse Zaken ‘baat’ zag bij een kanaal dat ‘gezien de lastige politieke context op veel terreinen ontbrak’. Het ministerie achtte het daarom ‘logisch’ hete hangijzers als ‘pijpleidingen en sancties’ te vermijden en in te zetten op een Nederlands stokpaardje: de energietransitie.
Terwijl pijpleidingen en sancties nu juist de aanleiding leken voor de Russische avances. In maart hadden acht Oost-Europese lidstaten de Europese Commissie gevraagd om het ‘gevaar’ dat Nord Stream 2 vormde voor de Europese energieonafhankelijkheid te beteugelen. De voltooiing van deze pijplijn in aanbouw zou de importcapaciteit van Russisch gas naar Duitsland verdubbelen. Oekraïne en Oost-Europese lidstaten vreesden dat Gazprom hun rol als doorvoerhaven van Russisch gas naar West-Europa wilde minimaliseren. De gasleveranties gaven het Kremlin een potentieel drukmiddel in handen, juist nu Rusland de grensgebieden met deze landen militariseerde.
De Commissie boog zich over het plan om de Russische pijplijn onder de concurrentieregels van de geliberaliseerde Europese gasmarkt te laten vallen. Gazprom zou zijn monopoliepositie als eigenaar en enige exploitant van de Nord Stream 2 moeten opgeven. Met als gevolg dat de winstgevendheid van de investering van ruim 10 miljard, voor pakweg een tiende opgehoest door Shell, op de helling kwam te staan.
In tegenstelling tot Buitenlandse Zaken ziet Economische Zaken en Klimaat juist brood in het hernieuwde contact vanwege groeiende Nederlandse afhankelijkheid van buitenlands (lees: Russisch) gas en pijpleidingprojecten als Nord Stream 2. Aangezien Economische Zaken de inhoud van de Nederlandse bijdrage mocht bepalen, werd ieder bezwaar om het over pijpleidingen en sancties te hebben overboord gezet.
In de stukken is essentiële informatie over de Nederlandse inzet weggelakt, bijvoorbeeld de Nederlandse lezing over de onderbreking van de werkgroep door MH17. (Bron: Wob-stukken BuZa Werkgroep Energie, doc nr. 6)
Nadat een diplomaat van Buitenlandse Zaken in Moskou de Russische wensen voor het overleg had gepolst, stelde hij een eerste ontmoeting in mei 2018 voor. Die moet ‘zo concreet mogelijk’ worden, schrijft de topambtenaar in een brief aan Molodtsov, die daarom voorstelde ‘de gemaakte afspraken vast te leggen in een protocol.’
Tijdens deze eerste bijeenkomst in zakencentrum New Babylon in Den Haag groeide de werkgroep uit tot een platform voor industriepolitiek: op voorstel van Nederland werd ook een delegatie van het Nederlandse en Russische bedrijfsleven uitgenodigd.
Van de in totaal veertig deelnemers kende Gazprom met vijf vertegenwoordigers de grootste afvaardiging. Het Russische ministerie van Energie stuurde vier afgevaardigden, inclusief de staatssecretaris. In rondetafelgesprekken gaven Shell, Gazprom, Gasunie en GasTerra presentaties over de Europese gasmarkt, die werden ingeleid door Rusland. De door hen gekozen onderwerpen raakten, direct of indirect, Nord Stream 2. Shell hield een verhandeling over het overbruggen van het import-tekort, GasTerra over gascontracten in onzekere tijden en ook Gazprom hield een presentatie, al vermeldt het programma niet waarover.
Deze rondetafels besloegen slechts de helft van de bijeenkomst, al maken de stukken niet helemaal duidelijk waar de rest over ging. Omdat de Werkgroep Energie een besloten overleg tussen de Nederlandse en Russische overheid is, is van de Nederlandse inzet in de werkgroep veel weggelakt. Ook lijken er stukken te ontbreken – tussen de documenten zitten bijvoorbeeld geen Russische brieven.
Uit de memo’s is op te maken dat de topambtenaren in New Babylon naast de energietransitie ook de Amerikaanse en Europese sancties jegens Rusland bespraken, specifiek wat deze voor gevolgen hebben voor het bedrijfsleven. Het protocol waarin op verzoek van Nederland de gemaakte afspraken zijn vastgelegd, werd ‘tijdens en vooral na’ het overleg afgerond. Dit verslag zit echter niet tussen de opgevraagde stukken.
In de herfst van 2018 presenteerde de Europese Commissie een voorstel aan de lidstaten om de regels van de Europese gasmarkt ook toe te passen om pijpleidingen die van buiten de EU tot in Europees grondgebied reikte. De Commissie zou zelf met Gazprom onderhandelen over hoe deze regels op Nord Stream 2 dienen te worden toegepast.
Een meerderheid van het Europees parlement was voor. Duitsland was mordicus tegen. Nord Stream 2 komt aan de Duitse kust aan land en daarom zou Duitsland de onderhandelingen moeten voeren. Ook de Nederlandse overheid zag weinig in een onderhandelingsmandaat voor de Commissie, dat minder macht voor de lidstaten zou betekenen. Het zelfverklaard ‘neutrale’ Nederland schaarde zich dus aan Duitse zijde, samen met onder meer Frankrijk en Oostenrijk, die ook bedrijven aan de pijplijn hadden meewerken.
In februari 2019 sloten de lidstaten een compromis. Met steun van Nederland kreeg Duitsland de begeerde rol van eerste onderhandelaar. Zo kreeg de lidstaat met het grootste belang bij de pijplijn belangrijke zeggenschap over hoe de EU-regels op Nord Stream zouden worden toegepast, wanneer deze is afgebouwd. Het was aan de Commissie om het bereikte akkoord vervolgens goed of af te keuren.
De Verenigde Staten reageerden verbolgen. Zij vreesden een groeiende Europese afhankelijkheid van Russisch gas. Tegelijkertijd wilden ze ook een grotere markt creëren voor hun eigen vloeibare aardgas. De VS schroefden de economische sancties op en richtten zich niet alleen op Russische, maar alle bedrijven die aan de pijplijn meewerkten. De Nederlands-Zwitserse pijplegger Allseas trok zich terug uit Nord Stream 2, Shell zette het aandeel in de pijplijn om in een lening om aan sancties te ontkomen.
Met de sancties joegen de Verenigde Staten de Europese voorstanders van Nord Stream 2 in de gordijnen, Duitsland voorop. Na zijn aantreden zocht president Biden toenadering tot Duitsland. Dat leidde deze maand tot een akkoord tussen de twee landen. Duitsland beloofde de Europese regels goed toe te passen op Nord Stream 2, de Verenigde Staten liet verdere sancties achterwege.
Toen de werkgroep in februari 2020 opnieuw samenkwam, had de Europese Commissie inmiddels ingestemd met een compromis van de Europese lidstaten om pijplijnprojecten aan scherpere monopolieregels te verbinden. Duitsland had met Nederlandse hulp bedongen dat het zelf de onderhandelingen met Gazprom mocht voeren over hoe deze regels op Nord Stream 2 dienden te worden toegepast. De Verenigde Staten schroefden ondertussen de sancties tegen bedrijven die bij de aanbouw van de pijplijn betrokken waren verder op.
Naar deze bijeenkomst stuurden de Russen een delegatie van maar liefst vier ministeries. Nord Stream 2 is inmiddels de hoeksteen van de Nederlandse inbreng, blijkt uit de memo’s van ambtenaren van de ministeries Buitenlandse Zaken en Economische Zaken en Klimaat. In één van de vijf memo’s, geheel aan Nord Stream 2 gewijd, kwamen de Amerikaanse sancties aan bod, inclusief de impact op het bedrijfsleven, het standpunt van de Europese Commissie en de verdeeldheid onder de Europese lidstaten over de Amerikaanse bemoeienis. De memo ging ook in op de mogelijke gevolgen van de nieuwe EU-wetgeving voor Nord Stream als ook de juridische en politieke mogelijkheden die Gazprom had om onder die wetgeving uit te komen.
Bron: Wob Werkgroep Energie, Ministerie van Buitenlandse Zaken, Documentnummer 20
In de memo ‘Gasmarkt/LNG’ komt Nord Stream ook terug in besprekingen over de toekomstige Russische gas-strategie. Uit de agenda van de rondetafels blijkt dat de delegatie van overheidsfunctionarissen en bedrijven opnieuw de ontwikkelingen op de Europese gasmarkt behandelde, meer specifiek de gevolgen van het wegvallen van de Nederlandse productie. Maar welke ‘kansen en uitdagingen’ Russisch gas en LNG het Nederlandse bedrijfsleven in de ogen van de overheid biedt, is weggelakt. Hetzelfde geldt voor de inzet van de Nederlandse overheid in het overleg.
Ontbrekend protocol
Nederland vroeg in aanloop naar de eerste werkgroep in 2018 nadrukkelijk om ‘gemaakte afspraken vast te leggen in een protocol.’ Dat protocol zit niet tussen de Wob-stukken. Wat wel tussen de stukken zit is een mailwisseling tussen Buitenlandse Zaken en Economische Zaken. Die mail bevat een bijlage: een pdf getiteld ‘PROTOCOL NL-RF ENERGY WORKING GROUP 2018.’
Bron: Wob Werkgroep Energie, Ministerie van Buitenlandse Zaken, Documentnummer 31
We vragen de ministeries naar de inhoud van dit document. Ook informeren we of er nog andere stukken zijn waar mogelijk afspraken in staan, maar die we niet hebben gekregen. Als antwoord krijgen we alsnog het protocol van 2018. Dat laat zich slechts in brede bewoordingen uit over ‘de belangrijke rol van Russisch gas’ voor de Europese markt. ‘De partijen’ – bedrijven en overheden – benadrukten toen hoe belangrijk ‘een stabiele en veilige’ toevoer van Russisch gas naar Europa was. De industrie presenteerde de voortgang van een handvol grote gasprojecten, waar Nederlandse bedrijven aan meewerkten dan wel in investeerden, inclusief Nord Stream 2.
In de Wob-stukken spreken topambtenaren ook van een ‘besloten’ vergadering met de Russische overheid
Het document vermeldt ook enkele concrete afspraken over toekomstige samenwerking op het gebied van duurzame energie, energieopslag, overheidsbeleid over energiebesparing en investeringspromotie van duurzame technieken.
Het protocol gaat alleen over de rondetafels met het bedrijfsleven. In de Wob-stukken spreken Nederlandse topambtenaren ook van een direct ‘besloten’ vergadering tussen de Nederlandse en Russische overheid, dat naast de rondetafels plaatsvindt. Dat zou betekenen dat er nog een document met afspraken op overheidsniveau ontbreekt. Maar hier krijgen we geen stukken van. Volgens Buitenlandse Zaken heeft er nooit een besloten overleg plaatsgevonden. Er is gekozen voor een andere opzet, geeft het ministerie als verklaring waarom de eigen ambtenaren het in de Wob-stukken noemen.
Bron: Wob Werkgroep Energie, Ministerie van Buitenlandse Zaken, Documentnummer 2
Ook krijgen we niets te zien van de afspraken die in 2020 zijn gemaakt, toen de Nederlandse overheidsdelegatie memo’s over Nord Stream, economische sancties en Europese energiewetgeving inbracht. Dat protocol is nog niet opgesteld, schrijft het ministerie.
‘Commercieel project’
Waarom is deze informatie niet met de Kamer gedeeld, ook niet toen die daar gericht naar vroeg? Het protocol bevat geen nieuwe informatie voor de Tweede Kamer, zeggen de ministeries. Daarnaast is de werkgroep geen overleg ‘op politiek niveau’.
Een vreemde uitspraak, want ga maar na: Nederlandse topambtenaren ontmoeten periodiek een Russische overheidsdelegatie geleid door staatssecretarissen. Tijdens dit overleg bespreken ze geopolitieke projecten, zoals Nord Stream 2, en internationale politieke ontwikkelingen en beleid, zoals de Amerikaanse sancties en relevante Europese wetgeving.
Dat de Nederlandse overheidsdelegatie een allang bekende ‘neutrale positie’ meermaals moest herhalen, is opmerkelijk
Dat ziet Buitenlandse Zaken dus anders. Het klopt dat Nord Stream 2 en economische sancties in beide werkgroepen zijn besproken, erkent de woordvoerder. Maar deze onderwerpen heeft Nederland niet zelf ‘geagendeerd.’ Hoogstens heeft Nederland desgevraagd ‘de al vaak gedeelde neutrale positie herhaald’. Nord Stream 2 is immers ‘een commercieel project’.
Zo blijft het, ook met het protocol in handen, grotendeels onduidelijk wat de Nederlandse inbreng is geweest. Dat de Nederlandse overheidsdelegatie een klaarblijkelijk allang bekende ‘neutrale positie’ meermaals moest herhalen, is opmerkelijk. Dat de bijdrage van Nederlandse zijde daartoe beperkt is gebleven, valt niet te rijmen met de prominente plek die Nord Stream 2 inneemt in de memo’s. Volgens Buitenlandse Zaken bereidde de overheidsdelegatie zich hiermee voor ‘voor het geval Nord Stream 2 door andere deelnemers genoemd zou worden’.
Diezelfde memo’s tonen aan dat de overheidsdelegatie al bij aanvang van het overleg volledig op de hoogte is van de meest recente ontwikkelingen rond de pijplijn – daar is geen aparte presentatie van Gazprom voor nodig. Shell en Nord Stream 2 AG weten de Nederlandse overheidsfunctionarissen bovendien ook buiten de werkgroep om goed te vinden.
Het afstemmen van belangen en het afspreken van bijpassend beleid is een logischer doel van een periodiek overleg tussen de Nederlandse en Russische overheid samen met de industrie. Precies deze rol wordt ook aan de werkgroep toegeschreven in het economisch samenwerkingsprogramma dat Nederland en Rusland begin 2014, vlak voor MH17, ondertekenden. Het overleg moest leiden tot regelgeving en beleid die energiebedrijven vrije toegang tot de Europese markt bood, plus investeringsbescherming voor gasinfrastructuur. Dit diende de energiesector, maar ook de wederzijdse geopolitieke belangen. Nederland bleef dankzij Russisch gas de distributeur van Europa, Rusland kon zijn export opschroeven.
Laagdrempelige bedrijfsborrel
Dat van dit alles zo weinig met de Kamer is gedeeld, roept vragen op. In het debat over de werkgroep was Rutte afgelopen maart immers stellig: in het overleg werden géén afspraken over energieprojecten gemaakt. Over Nord Stream 2 zou zelfs in het geheel niet met het Kremlin zijn gesproken. Rutte schetste het overleg als een laagdrempelige bedrijfsborrel, waar niets te verbergen valt. Het was ‘niet gebruikelijk’, maar hij ‘zou vragen of het mogelijk is om het verslag van de bijeenkomst te delen’.
Inderdaad ontvangt de Tweede Kamer in april drie A4’tjes, waarin de ontmoetingen worden beschreven als vrijblijvende sparsessies met het bedrijfsleven over een waaier van onderwerpen. Naast de Nederlandse duurzaamheidsambities, windparken op zee en waterstof, bespraken ‘enkele private partijen’ het belang van Nord Stream 2 voor de leveringszekerheid van de Europese markt. Nederland heeft ‘een neutrale positie en ziet Nord Stream 2 als een commercieel project, met rekenschap van geopolitieke aspecten,’ benadrukt de regering.
De regering volhardt in de stelling dat er in de werkgroep ‘geen afspraken’ worden gemaakt, al formuleert zij dit subtieler: van afspraken ‘over samenwerking op specifieke energieprojecten’ is geen sprake.
Kamer onjuist geïnformeerd
GroenLinks Kamerlid Tom van der Lee ziet dat heel anders: volgens hem heeft de Tweede Kamer onvolledige en onjuiste informatie gekregen over de de werkgroep. ‘Het heeft er alle schijn van dat we bewust om de tuin zijn geleid.’ Samen met de PvdA en de SP vraagt GroenLinks vandaag een debat aan over het overleg met Rusland. ‘We willen volstrekt helder krijgen wat de premier wist toen hij de Kamer over het overleg informeerde.’ Ook eisen de partijen volledige inzage in de afspraken die door de werkgroep zijn gemaakt.
Kati Piri (PvdA) noemt het ‘extra pijnlijk’ dat Nederland is ingegaan op het Russisch verzoek tot de herstart van de werkgroep, omdat ‘Moskou op geen enkele manier meewerkt aan het MH17-onderzoek’. Het getuigt ‘van grote naïviteit’ om de aanleg van pijpleidingen ‘af te doen als commerciële projecten.’
Coalitiepartijen CDA, D66 en ChristenUnie, die in maart de vraag van de Kamer om inzicht in de werkgroep steunden, kunnen niet inhoudelijk reageren. De Kamerleden op dit dossier zijn allen op vakantie. De VVD laat weten eerst de Wob-stukken te willen bestuderen, voor de partij tot een oordeel komt.
Gashandelbedrijf GasTerra bevestigt de werkgroep ‘technisch te hebben gebrieft over de Europese gasmarkt’. Omdat degenen die deze briefing hebben verzorgd op vakantie zijn, kan het bedrijf verder niets kwijt over de inhoud. De briefing had het doel ‘te duiden en te informeren’, kortom: ‘kennisdeling.’ Shell gaat niet op onze vragen in.

Waarom blijft de Nederlandse regering tegen de klippen op de stelling verdedigen dat Nord Stream 2 een commercieel project is waar de overheid niets mee te maken heeft? Wie heeft daar belang bij, en welke belangen zijn dat? Het volgende artikel gaat dieper in op de wijze waarop Nederland die behartigt in Europa. Lees hoe het Nederlandse standpunt in belangrijke mate wordt bepaald door Duitsland en de eigen energiesector, Shell voorop.
Met dank aan Olaf Geurts voor het helpen onderzoeken van de Wob-stukken, Elena Bogdan-de Pater voor de hulp bij het zoeken en vertalen van de Russische bronnen en Mira Sys voor het gezamenlijk onderzoek dat de basis vormde voor de eerdere publicaties
35 Bijdragen
Andries Munnik 3
Wederom laat de 'Unholy Trinity' van bedrijfsleven, politiek en diplomatiek zich gelden. Als Shell zo graag het gesprek aangaat, mogen dat zelf doen. Waarom altijd weer die zwerm van masseurs eromheen met als doel douceurtjes uit te delen aan de beide partijen (Shell en Gazprom in dit geval)? Advies over hoe onder wet uit te komen, gegeven door de overheid zelf. In welke wereld leeft de overheid dat ze zich hiervoor lenen? Ligt er iets voor ze in het verschiet, een commissariaat, een mijlpaal in hun individuele netwerken? Moet ik echt zo naïef zijn en maar gewoon gelóven dat alleen de welvaart van iedereen en de planeet ze voor ogen staat? En wat ook grappig zou zijn, als het tenminste niet zo triest was, is dat bij het lezen van de kop van dit artikel mijn eerste reactie een schamper lachje is, terwijl ik mompel: ja, en water is nat.
Deze wereld is stuk, mag ik een nieuwe?
frans jansen 1
Andries MunnikAndries Munnik 3
frans jansenDeze 'morele dissonantie' tussen weten hoe het moet en verzwijgen hoe het doet maakt mij neerslachtig.
David de Jongh 1
frans jansenVincent Huijbers 9
Wanneer is iets een commercieel of een politiek project? Die scheidslijn lijkt in Den Haag soms moeilijk te maken met de dividendbelasting debacle in het achterhoofd.
Hoe vertaal je dit naar de slachtoffers van MH17?
Een nieuwe koude oorlog is onwenselijk en toenadering zal onvermijdelijk zijn. Maar het is vooral tekenend dat alle bezwaren of voorwaarden voor toenadering door economische motieven lijken te verdampen. Wellicht zijn daar goede argumenten voor maar juist dáár moet eerlijk over worden gecommuniceerd.
Andries Munnik 3
Vincent HuijbersBente Schopman 1
Sarien Visser 1
Bente SchopmanMarko Faas 1
Ed Veldt
Marko FaasNiek Jansen 9
Ik begrijp niet zo goed waarom men in Den Haag zo stiekem doet over onderhandelingen met de Russen e.a. over gasafspraken het kader van het Nord Stream 2 project dat al voor 95% af is, waar de EU aan meewerkt en waarvan Biden Trump's sancties heeft ingetrokken.
De tragedie met de MH 17 en de 'annexatie' van de Krim door Poetin mogen geen reden zijn om dan maar alle samenwerking met Rusland te schuwen, hoewel dat wel in het artikel gesuggereerd wordt als mogelijke reden.
Nederland heeft immers (zoals gewoonlijk) veel boter op zijn hoofd vanwege de steun aan de illegale gewelddadige Maidan-coup in Kiev in 2014 tegen de wettig gekozen Russisch gezinde president van Oekraïne.
Deze coup was de aanleiding voor Poetin om de Krim te 'annexeren', tussen aanhalingstekens aangezien de overgrote meerderheid van de Krimbewoners in het referendum de voorkeur gaven aan Moskou boven Kiev.
Israël houdt geen referendum onder de Palestijnen alvorens hun gebieden met geweld te annexeren en toch is Nederland een van de beste vrienden van de Joodse apartheidsstaat.Ra, ra, vanwaar die dubbele standaard?
De MH-17 blijft een schanddaad ook al geven de onderzoekresultaten geen uitsluitsel over wie de opdrachtgevers waren . Voor zover de Russen geen enkele medewerking gegeven zouden hebben, volgens het artikel, kun je dat zeker de Amerikanen verwijten die weigeren hun radarbeelden van het incident aan de onderzoekcie. te overhandigen.
En de Russen zouden wel hun radargegevens doorgegeven hebben aan de onderzoekcie. waarover dan weer vragen in de Kamer zijn gesteld of die wel authentiek waren.
Maar goed, die discussie is off-topic en wil ik hier niet opnieuw beginnen.
Ik vind de gezichtsuitdrukking van lepe Rutte in de tekening boven het artikel niet overeenkomen met de geest van het artikel ; zo rechtschapen, recht door zee en eerlijk als hij lijkt.
Poetin’s uitdrukking is realistischer.
Ties Keyzer
Niek JansenDe Kamer kreeg dat niet te horen en je kan je inderdaad terecht afvragen waarom dat niet (gewoon) is gedeeld. De overwegingen om wel, niet of selectief met een regering in gesprek te gaan over geopolitieke kwesties is immers een discussie van grote politiek-maatschappelijke relevantie. Een discussie die dan ook in de Kamer dient te worden gevoerd. In dit artikel ligt de focus dan ook op de informatieplicht van Kabinet tot Kamer. Het parlement wordt eerst niet geïnformeerd (zie het artikel van maart) en krijgt wanneer ze om opheldering vragen onvolledige en onjuiste informatie. Dat staat de controlerende rol van het parlement in de weg en dat schuurt.
Vincent Huijbers 9
Ties KeyzerOntstaat dit niet door de verschillende belangen die naast elkaar bediend willen worden? Aan de ene kant heb je de terechte verontwaardiging over MH17 waarbij aan de nabestaanden en de wereld een signaal afgegeven moet worden. Dit is een moreel argument vooral voor de burgers (of eerder kiezers, want ik denk dat de burger hier niet als volwaardig in wordt erkend maar enkel als stemvee wordt gereduceerd en in dienst staat van een politieke agenda).
Aan de andere kant heb je de (geo)politieke en economische belangen. Als hier in de huidige politieke wind al licht tussen zit wordt het economisch belang vaak als een politiek argument gebruikt. Dat laatste wil men kennelijk niet openlijk laten blijken omdat dit steeds lijkt te botsen met belangen van burgers en vaak eerder het bedrijfsleven ten goede komt. Denk hierbij ook aan tabakslobby, farmaceutische industrie, fossiel versus groen.
Het afwegen van deze belangen IS politiek en wordt bewust uit de discussie en kamer gehouden. De keuze is al gemaakt en dit wekt de schijn van belangenverstrengeling en onoprechtheid. Controle van de macht wordt als een belemmering gezien bij het uitvoeren van een politieke agenda of is ongewenst omdat de publieke opinie tegen het beleid kan keren.
Hierbij moet worden opgemerkt dat Rutte de politieke lenigheid heeft om deze spagaat vol te houden.
Niek Jansen 9
Vincent Huijbers“ Het afwegen van deze belangen IS politiek en wordt bewust uit de discussie en kamer gehouden. De keuze is al gemaakt en dit wekt de schijn van belangenverstrengeling en onoprechtheid. Controle van de macht wordt als een belemmering gezien bij het uitvoeren van een politieke agenda of is ongewenst omdat de publieke opinie tegen het beleid kan keren”.
Op joop.nl gaat de discussie door nav het FTM artikel:
https://joop.bnnvara.nl/nieuws/rutte-informeerde-kamer-weer-eens-onjuist-nu-over-nord-stream-2
Waarom zijn de politieke discussies op joop.nl altijd veel levendiger dan op FTM?
Arthur Venis 3
Niek JansenOmdat FTM geen politiek platform is?
Niek Jansen 9
Arthur VenisArthur Venis 3
Niek JansenDavid de Jongh 1
Niek JansenRobert Voorhoeve 4
Wat een wespennest, hoe kom je daar ooit uit. Het WOB-bedrog is weer in volle gang.
Kun je een kabinet ten tweede male demissionair verklaren ??
Het wordt tijd.
Het wordt ook tijd dat het Groenlinks-voorstel voor een nieuwe wet OPENBAAR BESTUUR.
Succes met het vervolg, robert voorhoeve
Jan Sinke 10
Niek Jansen 9
Jan SinkeEn dat weerspiegelt zich ook in de westerse reguliere media en kritiekloze onderdanige journalistiek.
Een triest voorbeeld daarvan is de oninteresse van het journaille in de vervolging van westerse klokkenluiders zoals o.a. Julian Assange, die wegkwijnt in de vergeetput van de beruchte Belmarsh gevangenis in Londen, wachtend op uitlevering aan de wraakzuchtige VS, terwijl datzelfde westers journaille verontwaardigd de trom roert als het gaat om vervolging van dissidenten of journalisten in Rusland, Belarus of elders in de wereld.
Maar als het hem tegenzit wordt er nog wel aandacht aan Assange besteedt zoals vandaag in het AD en ook in Trouw:
https://www.ad.nl/buitenland/julian-assange-verliest-ecuadoraanse-nationaliteit~a23879be/
Vincent Huijbers 9
Jan SinkeDaartegenover is het interessant hoe in de afgelopen eeuwen over Nederlanders geschreven wordt: https://www.quotenet.nl/lifestyle/a31465646/hoezo-bv-nederland-meer-welzijn-in-plaats-van-welvaart-graag/
Deze twee gegevens maken dit artikel extra interessant. We staan kennelijk door de eeuwen heen bekend als principeloos als het gaat om het zekerstellen van onze zakelijke belangen. Dat je voor visie naar een oogarts moet volgens Rutte lijkt naadloos in deze gedachtegang te passen. Ook de gang van zaken die beschreven wordt in dit artikel is dan ineens niet vreemd.
Arthur Venis 3
Vincent HuijbersAls ondernemer in een internationaal speelveld zijn de verschillen tussen klanten soms overduidelijk en passen in voorkomende gevallen naadloos in het geschetste beeld. Gelukkig zijn het nog steeds uitzonderingen, en die bevestigen bij ons nog wel de regel.
Vincent Huijbers 9
Arthur VenisArthur Venis 3
Vincent HuijbersAlex Hoen 4
Tim Gorree 3
Aardgas uit Ruisland importeren was altijd al de meest voor de hand liggende oplossing voor de Nederlandse energie voorziening, maar men kon of mocht vanwege geopolitieke overwegingen geen toekomstige afspraken met Ruisland maken, en commiteerde zich in plaats daarvan aan schaliegas uit de VS. Hoe gaat het daarmee?
Het klimaatakkoord zal ongetwijfeld op enig moment in de toekomst moeten worden opengebroken, want het opstoken van oa. Estlandse bossen onder het mom van biomassa is de mileuorganisaties inmiddels bepaald niet ontgaan en is natuurlijk te gek voor woorden, een enorme flater op klimaatbeleid wat dat betreft.
Duitsland, welke aardgasaansluitingen subsidieert, voert wat dat betreft een veel stabielere koers die bovendien veel beter aansluit in deze regio bij de historische Nederlandse investeringen bovendien. Komt dat misschien omdat ze minder onderhavig zijn aan invloed van VS of Shell en op die manier tot hun besluitvorming komen?
Aardgas is immers schoner dan kolen of hout wat je eerst moet verschepen.
’Nederland van het gas af’ is daarmee een besluit dat wellicht meer schade aan het milieu toebrengt dan het oplevert (is dit uitgezocht?). Het milieu onder de bus om geopolitieke beweegredenen nu, zo lijkt het.
Niek Jansen 9
Tim GorreeEn om het klimaatakkoord open te breken zal de EU toch eerst uit het beruchte Energy Charter Treaty moeten stappen waarmee de fossiele industriën de belastingbetalers miljarden Euros kunnen laten betalen voor verlies van inkomsten door energietransitie.
Lees artikel en bekijk de informatieve video in bovenstaande link.
Het is ook niet verwonderlijk dat die industriën heel tevreden zijn met de z.g. Green Deal van de EC (Timmermans) wat niet meer is dan een Grey Deal.
De fossiele industriën houden de macht over het energiebeleid en wij palaveren maar door terwijl de politici ons bedriegen en de wereld naar de kloten gaat.
Er is een hele reeks artikelen gepubliceerd door COE over dit onderwerp, zoals o.a. het volgende waarin de eis van compensatie voor geleden verlies door de Duitse kolenindustrie RWE van €1.4 miljard aan Nederland aan de orde komt, wat wij belastingbetalers (ook!) mogen ophoesten. En waarom weten wij dat niet?
https://corporateeurope.org/en/2021/03/ditching-gas-could-see-eu-face-hundreds-billions-compensation-claims
Wietze van der Meulen 6
Tim GorreeIncl. als grondstof verbruiken we op jaarbasis zo'n 3.000 PJ aan fossiele energiedragers. Dat komt neer op zo'n 100 miljard kuub van het G-gas uit het Slochterenveld. Nu dat veld steeds minder mogelijkheden biedt, zal de energie ergens anders vandaan moeten komen. Russisch gas ligt dan het meest voor de hand. Nederland van het gas af?; ik zie het er niet van komen. En dat de energietransitie een succes wordt evenmin.
De gesprekken met de Russen zullen dus gewoon door gaan (op welke voet dan ook) en via Nord Stream 1 en 2 zal er straks "gewoon" zo'n maximaal 110 miljard kuub gas naar West-Europa worden getransporteerd ongeacht in welke vorm de discussies/gesprekken ook plaatsvinden.
Arthur Venis 3
Dat is een van de vragen die gesteld gaan worden in het debat. We mogen hopen dat de vraag anders geformuleerd wordt, anders weten we het antwoord op voorhand al.
"Het getuigt ‘van grote naïviteit’ om de aanleg van pijpleidingen ‘af te doen als commerciële projecten"
Aldus de PvdA. Nee, hoor, dat is geen naïviteit. Dat is de manier om het te 'down playen', het niet politiek te maken en zo te kunnen pareren. Ook hier zul je veel scherper je vragen moeten formuleren.
Overigens is het wel bizar dat Nederland kennelijk de gasdistributeur van Europa wil blijven (want daar kun je zo fijn aan verdienen) maar tegelijkertijd haar burgers oplegt van het gas af te gaan met alle enorme kosten van dien, voor de burger als privépersoon en als belastingbetaler om de subsidies op te brengen.
Wanneer stopt de TK nu eens het kabinet met fluwelen handschoenen aan te pakken. In mijn cynisme zie ik al weer een gpw-debat opdoemen...
NB: gpw staat voor glas-plas-was.
Alex Hoen 4
Arthur VenisNiek Jansen 9
Alex HoenAlex Hoen 4
Niek JansenGiovanni Nobre 2
En weer eens een poppenkast die zich laat voortduren, daar waar ik deze quotes van tandeloos links eerder heb gehoord en waarvan ik al 100% kan zeggen dat Rutte je alles behalve een 'volstrekt helder' antwoord geeft als je hem hierom vraagt. Altijd maar dat gezever wat ons feilloos voert naar de volgende act.
Huilen met de pet op
Alex Hoen 4
Giovanni Nobre