
© Politie.nl
‘Laten we stoppen met dat verhaal over ondermijning vanuit de onderwereld’
‘Er is ondermijningsmoeheid aan het ontstaan,’ zegt hoogleraar Forensic Business Studies Bob Hoogenboom. We zijn als samenleving totaal gefixeerd op de onderwereld, maar de schandalen in de bovenwereld ondermijnen de samenleving veel meer: denk aan mestfraude, sjoemeldiesels, woekerpolissen, oplichting met derivaten en grote corruptiezaken, zoals bij Ballast Nedam en Shell en ‘anti-witwas’ maatregelen bij de ING en ABN Amro.
De vraag is simpel. Hoe kan het dat politie en justitie al sinds de jaren negentig de mond vol hebben van financieel rechercheren, van ‘plukken’ en van ‘criminelen raken waar het pijn doet’, maar er al die tijd nooit in zijn geslaagd om meer dan enkele tientallen miljoenen per jaar af te pakken? Met andere woorden: waar zijn die misdaadmiljarden?
Het simpele antwoord is dat politie en justitie last van hebben van verouderde wetgeving, dat criminelen heel slim zijn en dat het meeste geld in het buitenland verstopt zit. Dat is ook de overbekende, conventionele verklaring die ondermijningsgoeroes Pieter Tops en Jan Tromp onlangs in de Volkskrant gaven. Maar stel de vraag aan Bob Hoogenboom, en je krijgt een heel ander antwoord.
Hoogenboom is hoogleraar Forensic Business Studies op Nyenrode en als adviseur verbonden aan de Politieacademie. Dat de politie al decennia lang nauwelijks succes heeft met het opsporen van fout geld is volgens hem niet zo vreemd: ze zitten er ook niet echt achteraan. Hoogenboom: ‘Negentig procent van wat de politie doet, heeft niets met misdaadbestrijding te maken.’ Al sinds 1985 houdt hij zich als onderzoeker, docent, adviseur, wetenschapper, schrijver en columnist bezig met de politie, fraude en veiligheid. ‘Ik heb steeds meer belangstelling gekregen voor de psychologie van misdaadbestrijding en het symbolische karakter ervan. Woorden die succesvol zijn en beleid dat faalt. Keer op keer.’
Auteur
Bart de Koning schrijft voor FTM over witteboordencriminaliteit, fraude en ondermijning. Dit is zijn vierde artikel in deze serie. Eerdere artikelen:
- Ondermijning ondergraaft vooral ons gezonde verstand
- Waarom het tobben blijft met de fraudebestrijding in Nederland
- Vriendjespolitiek: fraude en corruptie in Nederland
Volg Bart en krijg een mailtje zodra er een nieuw stuk in deze serie verschijnt.
Minister Ferdinand Grapperhaus heeft 100 miljoen beschikbaar gesteld voor het Ondermijningsfonds. Maar de neiging om nu overal – in Nutella-winkels, campings, Brabantse jachthavens, horeca – ondermijning door de onderwereld te zien, is een oud verschijnsel, vertelt Hoogenboom. Bij de parlementaire enquêtecommissie Van Traa heette het ‘vermenging van onderwereld en bovenwereld’. In Rotterdam ging het in de jaren negentig om ‘foute kroegen’, in Amsterdam had je ‘barretje Hilton.’
Hoogenboom: ‘Daarover doen dan heel veel verhalen de omloop en die verhalen hebben een functie. Ze zorgen voor zingeving, ze moeten politiemensen een beetje idee geven dat wat ze doen, ook ergens toe leidt. Je moet jezelf een verhaal vertellen, anders kom je je bed niet meer uit.’
Maar is het vangen van boeven, van een echte inbreker of overvaller, niet voldoende motivatie voor de politie om uit je bed te komen?
‘Wat veel mensen niet begrijpen, is dat criminaliteit bestrijden helemaal niet de kern van de politie is. Dat is de beeldvorming in de media, in films, op televisie, in thrillers. Je moet zo’n verhaal vertellen aan jezelf en aan de samenleving: dat je je bezig bent met high impact crimes, met ondermijning en georganiseerde misdaad. Dat is zingeving. Kijk je echter naar de honderdduizenden meldingen die binnenkomen bij de meldkamer, dan is het merendeel klein bier: belangrijk voor burgers, maar niet Netflix-waardig. Verkeer, weggelopen kinderen, burenruzies, verwarde personen. Dat is het belangrijkste deel van het politiewerk.’
‘Het politiewerk staat ver af van die romantiek van Netflix en van niet door enige straatkennis gehinderde politici, ambtenaren of politiewetenschappers’
‘Politiemensen beseffen dat zelf ook, die ervaren bewust of onbewust de discrepantie tussen de beelden over de politie en wat ze feitelijk doen. Dat leidt van tijd tot tijd tot een soort cynisme: is dit alles? Als onderzoeker draai ik soms diensten mee en meestal gebeurt er niets. In New York heb ik wel eens een middag in Manhattan een dienst meegedraaid, vier of vijf uur. Er gebeurde helemaal niets, totdat iemand onwel geworden was op straat. We scheurden erop af. Er kwam nog een politieauto en een ziekenauto, en die begonnen elkaar een beetje vliegen af te vangen: dit is mijn zaak. Er is in het politiewerk veel non-dedicatedtime: tijd die gewoon maar gevuld wordt, aanwezig zijn. Dat staat ver af van die romantiek van Netflix en van niet door enige straatkennis gehinderde politici, ambtenaren of politiewetenschappers.’
Je moet als je bijvoorbeeld over de symboliek van ondermijning praat, de spade iets dieper in de grond steken. Bijna niemand doet dat. Wat is de functie van de politie? Dat is ordehandhaving. Wat je nu ziet bij de rellen in Hongkong, in Venezuela, in Parijs, in Rusland: de handhaving van de status quo. Dat is de oerfunctie van de politie. En als de grote politieke orde niet in het geding is, dan gaat het om de kleine orde. Dat zijn die honderdduizenden telefoontjes. Politiewerk, in de woorden van oud-hoofdcommissaris Jelle Kuiper, is “er zijn”. En als er iets gebeurt wat beter niet kan gebeuren, direct optreden. De orde handhaven. Dat is een wezenlijke functie in de samenleving.’
Surveillerende politie in de gangen van de Noord-Zuidlijn, Amsterdam, juli 2018. Foto: ANP / Jasper Juinen
Het gesprek vindt plaats in een café boven in het station Utrecht Centraal. Hoogenboom wijst naar beneden: ‘Hier, die twee dienders, wat doen die hier? Die lopen hier alleen maar rond, die hebben een symbolische betekenis. Voor een deel van het publiek geeft dat een veilig gevoel, verder doen ze niets anders dan kijken. Het heet niet voor niets surveilleren.’
Begin jaren tachtig bestudeerde Hoogenboom de geschiedenis van de Rotterdamse politie. De politie zoals wij die nu kennen, ontstond pas eind negentiende eeuw en heeft in de eerste plaats een politieke functie. Hoogenboom: ‘Dat waren amateurs, veldwachters. Rotterdam ging in die tijd enorm groeien, met nieuwe havens en de aanleg van de Nieuwe waterweg. Er kwamen veel arbeiders, uit Zeeland, Friesland en Brabant. Er ontstond sociaal protest, er waren om de haverklap stakingen. Wat er nu in Hongkong gebeurt is in verhouding peanuts. Dat waren veldslagen, het leger werd keer op keer ingezet, er voeren kanoneerboten de Maas op, er werd marinepersoneel ingezet, en de cavalerie. Tot er een nieuwe korpschef kwam, Voormolen: hij ging naar steden als Hamburg en Liverpool, ging daar kijken en praten, met de vraag: hoe houd ik mijn stad veilig? Hij bedacht de blauwdruk voor de moderne Nederlandse politie: een scheiding tussen straat en opsporing, een karabijnbrigade, paarden, en een politieke inlichtingendienst.
De openbare orde is dominant in het functioneren van de politie
Cyrille Fijnaut schreef in zijn proefschrift al dat de politie nooit is georganiseerd om het verkeer beter te regelen of om de criminaliteit beter te bestrijden. Dat verklaart ook hoe de recherche is verwaarloosd, tot op de dag van vandaag. In 2016 verscheen het rapport Handelen naar waarheid over de recherche: dat is één grote aanklacht over de bureaucratie, het gebrek aan leiderschap, aan creativiteit, aan innovatie en het gebrek aan diversiteit. Hoe kan het dat het grote publiek, de kijkers van Netflix en politici allemaal bezig zijn met georganiseerde misdaad; dat ze allemaal denken dat de oerfunctie van de politie misdaadbestrijding is – en dat die tegelijk zo verwaarloosd is, tot op de dag van vandaag?
Hoe kan het dat financieel rechercheren niet van de grond is gekomen, dat ‘pluk-ze’ niet van de grond is gekomen, dat cyber niet of nauwelijks van de grond komt? Omdat de politieke functie het belangrijkste is. De openbare orde is dominant in het functioneren van de politie. Als er hier wat gebeurt, zoals met die tramaanslag in Utrecht afgelopen maart, dan laat iedereen van het ene op het andere moment alles uit zijn handen vallen. Dan komt die openbare-ordefunctie naar voren. Dat is dé functie van de politie.’
‘Met veel kracht en leiderschap en budget andere takken van sport van de grond trekken, zoals financieel rechercheren, lukt niet. Het zit niet in het dna van de politie: het is niet het waarom van de functie. Het waarom zit in de ordehandhaving.’
Die verwaarlozing is ook zichtbaar: het aantal opgehelderde zaken daalde van ruim driehonderdduizend tien jaar geleden, naar ruim tweehonderdduizend nu. Commissaris Stoffel Heijsman waarschuwt al jaren voor een crisis in de opsporing.
‘Dat heeft veel te maken met de politieke functie, de openbare orde. Je zou eens op een rijtje moeten zetten hoeveel capaciteit er gaat zitten in contraterrorisme, in het stelsel bewaken en beveiligen. Hoeveel capaciteit gaat er op aan demonstraties? In Den Haag alleen al moet het korps zo’n 1500 demonstraties per jaar begeleiden. Dat kost een flink deel van de inlichtingencapaciteit, van de uniformdienst, van observatie en van mensen in burger, de spotters.
Een groot deel van de politie is 24/7 bezig met de orde te handhaven. Dat is niet de romantiek van moord en doodslag, maar dagelijks zorgen dat er een beetje orde is: op het spoor, op het station, in de Kalverstraat. Er gaat ontzettend veel capaciteit op aan risicowedstrijden, elk weekend is er veel ME op de been of wordt die achter de hand gehouden. Dat is de mindset van het leiderschap, die hebben daar carrière in gemaakt. Iemand als Frank Paauw, de nieuwe commissaris in Amsterdam, heb ik nog meegemaakt toen hij in Rotterdam-Zuid districtschef was. Daar was de politie de hele week bezig met het voorbereiden van voetbalwedstrijden en popconcerten.
‘Community policing, ketensamenwerking, publiek-private samenwerking, intelligence led policing, nodaal recherchewerk… allemaal modetermen’
Dit is wat de Amerikaanse politiewetenschapper Robert Reiner het verschil noemt tussen fictional and factual policing.Fictional policing is de romantiek van recherche en misdaad en verhoor, factual policing is heel basic en daar gaat bijna alle capaciteit naar toe. Een groot deel van de intelligence gaat niet op aan de Mocromaffia of aan ondermijning of noem het allemaal maar op; het merendeel is bezig met openbare orde: hoeveel demonstranten komen er naar het Malieveld, hoeveel politie moeten we neerzetten op de route van en naar het station?
Fictional policing, dat zijn de modetermen die van tijd opkomen: community policing, ketensamenwerking, publiek-private samenwerking, intelligence led policing, nodaal recherchewerk… De concepten veranderen, maar wat de politie doet verandert niet. Dingen veranderen en blijven hetzelfde. De maniakale aandacht voor modieuze politieconcepten gaat voorbij aan het feit dat dagelijks politiewerk vooral ordehandhaving is.’
Modieuze verhalen, zoals nu die over ondermijning, staan haaks op de werkelijkheid, zeg je. Maken ze dan de kloof tussen feiten en verzinsel niet nog groter dan hij al is?
‘Het is moeilijk aan een samenleving te vertellen dat wat jij doet vooral te maken heeft met ordehandhaving en dat je, als het moet, daarbij ook dodelijk geweld kunt gebruiken. Het merendeel van de burgers heeft wel behoefte aan ordehandhaving en vindt het nuttig, maar we hebben daar ook wel een beetje problemen mee in onze liberale rechtsstaat. En omdat we daar moeite mee hebben, verpakken we dat nuttige – maar gevaarlijke – instituut in min of meer acceptabele verhalen: criminaliteitsbestrijding, ondermijning, financieel rechercheren, plukken.’
‘Oud-hoofdcommissaris Jelle Kuiper zegt: we moeten er niet moeilijk over doen, de taak van politie is gewoon: “er zijn”. Maar “gewoon” bij voetbalwedstrijden zijn, of op een station ogenschijnlijk geen kloot doen, is een slecht verhaal. Waarom betalen we daar vijf miljard voor? Dan kun je niet tegen de samenleving zeggen: doe er nog maar een miljard bij. Maar eigenlijk zou het leiderschap dat wel moeten doen. Want het maakt onze samenleving veilig.’
Dan zeg jij dus: dat hele ondermijningsverhaal komt uit politie zelf? Maar er zijn toch ook burgemeesters, journalisten en wetenschappers die erop hameren?
‘Al die hypes, die modetermen gaan door vijf fases. Er komt iemand met een nieuw idee, daar gaan we over praten. Dan komen er ambtenaren bij en komt er geld. Er komt een programmabureau, dat leidt dan nergens toe, dan valt het uit elkaar en dan komt er iets nieuws. Je moet niet onderschatten dat de politie, net als elke andere bureaucratie, de hele dag op zoek is naar potjes geld. En dat is in dat ondermijningsverhaal ook zo, nog los van de consultants en de wetenschappers.
‘Je moet niet onderschatten dat de politie, net als elke andere bureaucratie, de hele dag op zoek is naar potjes geld’
In de jaren dat ik bij de politie rondloop, heb ik legio momenten meegemaakt dat politiemensen bezig zijn met potten geld binnenhalen. Dat is niet zozeer “we gaan financieel rechercheren”, nee, dat is status, dat is prestige, dat is je eigen programma en vrijheid creëren. Dat is reizen naar Kent om te kijken naar intelligence led policing, of naar je zusterstad Baltimore of naar New York om zero tolerance te bestuderen. Er zit een soort ondernemerschap in elke bureaucratie, dat is heel menselijk. Dan kun je van justitie een pot geld krijgen om leuke dingen te gaan doen en dat breng je dan als financieel rechercheren, of pluk-ze.’
Maar hoe verklaar jij dan dat in de samenleving, de politiek, de media, niemand zegt: we willen na al die jaren praten over kaalplukken nu wel eens resultaten zien?
‘Dat is verbazingwekkend. Er spelen een paar dingen mee. Ik gebruik daar de oude marxistische term “vals bewustzijn” voor. De meeste mensen, het grote publiek, heeft geen clou wat de politie doet. Ze hebben er een ideaaltypisch beeld bij. We zijn in onze massacultuur gehersenspoeld door thrillers, door series en films waarin het draait om rechercheren en het oplossen van misdaden. Als wij vanavond bij Jinek zitten en daar zeggen: die politie, die doet de hele dag niets, maar dat is ook niet erg want ze zijn er om in te grijpen als er wél iets gebeurt, dan pikt niemand dat. We dansen een paso doble tussen onwetendheid en dat ideaaltypische beeld dat iedereen van jongs af aan meekrijgt.
‘Er zijn allemaal politiemensen en officieren opgeleid, en zelfs insiders zeggen dat het weinig zoden aan de dijk zet’
Wat de politie doet is in rook gehuld, in prachtige verhalen. En niemand prikt daar doorheen, ook politici niet, ook Grapperhaus niet. Financieel rechercheren, plukken, cyber, het komt niet van de grond. Je gooit er bakken met geld in, maar het beklijft niet. Ik gebruik wel eens de beeldspraak van Piet Tieleman, oud-korpschef in Zuid-Holland Zuid, over al die programma’s bij de politie. Hij vergelijkt zo’n bak geld met uiterwaarden. De rivier loopt over, de uiterwaarden staan onder water. Maar bij de politie groeit er weinig in die vruchtbare grond. Ondanks al dat geld. Je zou eens moeten uitzoeken wat al die programma’s voor financieel economisch rechercheren gekost hebben vanaf begin jaren negentig.
Ik heb in 1993 met onder andere Cees Schaap een boekje over financieel rechercheren geschreven. Als je ziet wat er sindsdien in dat soort vernieuwing is gestoken, afgezet tegen de relatief onbetekenende effecten... Er zijn allemaal politiemensen en officieren opgeleid, en zelfs insiders zeggen dat het weinig zoden aan de dijk zet. De kapitaalvernietiging loopt waarschijnlijk in de miljarden, over dertig jaar.’
Het helpt allemaal niet?
‘Dat zie je bij de banken ook: om de paar jaar krijgen die banken een tik op de vingers en dan stellen ze weer duizend compliance officers aan. Drie, vier jaar later is het weer precies hetzelfde. We hebben net de ING gehad en de Danske Bank, nu heeft ABN Amro weer een reprimande gekregen. Dingen veranderen en blijven gelijk. Op het niveau van woorden zijn al die programma’s een succes, ook voor de politiek en voor carrières binnen de rechtshandhaving.
Ik spreek al twintig jaar met een politiefunctionaris die bezig is met intelligence led policing. Je mag als burger toch verwachten dat de politie dat een beetje serieus neemt. Twintig jaar geleden had diezelfde man – wat ook te denken geeft trouwens – zijn hele kamer al vol hangen met stroomschema’s. En als je nu vraagt bij de inlichtingen of de opsporing: hoe gaat het nou met het delen van informatie? Dan blijken er nog steeds silo’s naast elkaar te bestaan. Wat voor effect heeft al die inspanning dan gehad? Hoe kan het dat er nog steeds gescheiden kolommen met informatie zijn? Ook intelligence led policing blijkt een bullshit-verhaal te zijn.’
Maar ondertussen wordt de burger wel bang gemaakt dat de samenleving ondermijnd wordt en er achter iedere pot Nutella in Amsterdam cocaïnegeld zit. Of dat dat er ieder jaar alleen al in de pillen 19 miljard omgaat. Daar kun je dan wel onthecht naar kijken, zoals jij doet, maar veel mensen vinden dat eng.
‘De politie speelt maar een kleine rol in het opkloppen van het ondermijningsverhaal. Het zijn meer de moral entrepreneurs, de Pieter Topsen van deze wereld. Er zit een hoop opgeklopte moraliteit in. Stanley Cohen, een Zuid-Afrikaanse socioloog, heeft in in de jaren zeventig in een boek over de Britse mods en rockers het begrip “morele paniek” geïntroduceerd. Het verschijnsel van de nozems werd binnen no-time zo uitvergroot, dat het de samenleving leek te bedreigen.’
Morele verontwaardiging is als cement, er is niet door heen te komen
‘Bij morele paniek zijn er allerlei mensen die meedoen. Politici, mensen binnen rechtshandhaving, journalisten, wetenschappers. Er ontstaat een amplicifiatiespiraal: iedereen die zich ermee bemoeit maakt het probleem groter. Uit eigenbelang, uit politieke overwegingen, omzet, projectbelangen, bureaucratische belangen... En dan is de geest uit de fles. Daar kun je bijna niet tegen ingaan, die morele verontwaardiging. Ik had laatst een sessie met bestuurders uit Noord-Holland. Ik heb daar een contraverhaal gehouden over ondermijning. Een beetje de spiegel voorgehouden. Iets gezegd over “overtredende overheden” en corporate crime. Zeg maar de doelgroep in de zaal. Ze trokken het niet. En dat begrijp ik ook, als je dat Holleeder-verhaal ziet als de maat der dingen.
Morele verontwaardiging is als cement, er is niet door heen te komen. Zoals Amerikanen het zo mooi zeggen: iedereen springt op de bandwagon en gaat mee. Je kan er dan bijna geen ander standpunt meer over innemen. Het hangt aan elkaar van het moralisme, de grote boze buitenwereld, het Kwaad. Denk aan de war on drugs. Onze samenleving, liberaal als we zijn, hangt van moralisme aan elkaar, dat is een dodelijke combinatie. Als je zegt: volgens mij kloppen je cijfers niet, dan krijg je een moralistische tsunami over je heen.’
Maar, signaleert Hoogenboom: ‘Er is ondermijningsmoeheid aan het ontstaan, ook bij mensen in het wereldje zelf, binnen de politie, het Openbaar Ministerie. Ze doen er allemaal aan mee, voor hun carrière, voor de budgetten, maar ze weten vaak ook wel dat het voor de bühne is. Ze beseffen zelf ook wel dat het een elastieken karakter heeft. Ik merk dat er steeds meer mensen aan twijfelen. Niet tijdens vergaderingen, daar volharden we in het fictieve verhaal, maar als ik met mensen praat in dat dossier weten ze ook wel dat het een charade is. Het front is een beetje aan het breken. Er zijn kritische wetenschappers, er is een tegenbeweging onder burgemeesters. En de Raad van State heeft onlangs grote vraagtekens geplaatst bij de noodzaak om meer informatie uit te wisselen rond ondermijning. Het merendeel van de mannen en vrouwen in onze rechtshandhaving begrijpt de bullshit heel goed.’
Zie je na ondermijning al weer een nieuwe trend?
‘Het is misschien een beetje wensdenken, maar ik zie steeds meer dat de ernst van al die fraude, en witwas- en corruptiezaken doordringt. Dus dat we een beetje volwassen leren omgaan met het gedrag van de accountants, van Shell, van de farmaceutische industrie. Dat we steeds meer durven agenderen dat KPMG af en toe niet deugt en de Voedsel- en Warenautoriteit niet deugt. Hopelijk gaan we van het moralisme van de war on drugs in de richting van de maatschappelijke schade die we oplopen door het onverantwoorde gedrag van farmaceuten, van privacyschendingen door big tech. Er is een aanhoudend aantal affaires van banken, verzekeraars, accountantskantoren, corruptieschandalen zoals bij Ballast Nedam, SBM, de sjoemeldiesels van de Duitse autofabrikanten.’
Hoogenboom werkt, samen met fraudeonderzoeker Marcel Pheiffer en journalist Lex van Almelo, aan een nieuw boek. ‘Dat gaat over het begrip white collar crime. Toen criminoloog Edwin Sutherland die term in 1939 lanceerde, schreef hij dat criminologen altijd omlaag keken in de samenleving, naar drugs en moord. Maar we moeten omhoog kijken, naar de directiekamers.’ Grote bedrijven werden toen al nauwelijks vervolgd; dat is nog steeds zo. ‘Het is het oude vraagstuk: wat is nu criminaliteit, is dat wat we strafrechtelijk vervolgen of is dat wat maatschappelijke schade oplevert? Het begint nu een beetje door te dringen in Nederland, maar in Amerika is het momenteel een groot schandaal dat de farmaceutische industrie met oxycodon miljoenen mensen bewust verslaafd heeft gemaakt. Wij zijn dat soort zaken op een rijtje aan het zetten, ook bijvoorbeeld in het mestdossier.’
Werkzaamheiden aan de Zuidas. Foto: ANP / Lex van Lieshout, juni 2019
‘De boerenstand in Nederland wordt stelselmatig geholpen door bedrijven die voer mengen, die afval mengen, die met mest sjoemelen. Dat levert enorme maatschappelijke schade op, voor het milieu, voor de volksgezondheid. Strafrecht is maar een heel klein lampje dat ergens op wijst. De criminologie is nooit volwassen omgegaan met maatschappelijke schade, zoals van milieucriminaliteit of klimaatverandering. Als je kijkt wat er nu op het spel staat in de wereld... En in het publieke debat vallen we over elkaar heen als een paar atleten roesmiddelen slijten. Of we praten over drugs en pillen draaien in een jachthaventje in Brabant. Maar dat gaat eigenlijk nergens over.’
‘De meeste journalistiek richt zich op dat kleine, benepen wereldje van de drugsgerelateerde georganiseerde misdaad. Maar het bedrijfsleven is soms ook georganiseerde misdaad. Dat dringt niet tot de mainstream door, die hebben volstrekt verouderde denkbeelden en gaan voorbij aan waar het echt om draait: maatschappelijke schade, klimaatverandering, milieu, privacy, mensenrechten, corruptie. We hebben het beeld van misdaad gecomprimeerd, met labels als ondermijning en drugs. Dat zijn overzichtelijke concepten, daar hebben we als samenleving behoefte aan, maar al die woorden die wij op de complexiteit plakken raken niet aan wat er feitelijk aan de gang is. De hele geschiedenis van de criminologie sinds Sutherland is een ideologische strijd over wat echte misdaad is, waar het echt om gaat.’
Al die journalistieke boeken over schandalen, doorwrochte analyses van corruptie in het bedrijfsleven, worden nauwelijks in criminologische opleidingen gebruikt
‘Ik gebruik vaak die cartoon van die dronken man die op straat in het licht van een lantaarnpaal zijn sleutels zoekt. Niet omdat hij ze daar is kwijtgeraakt, maar omdat hij daar tenminste iets kan zien. Dat beeld is in zijn eenvoud wat het strafrecht is, en wat criminologie is. Wat ik het meest verontrustend vind, is hoe dat in stand kan blijven. Met politie-onderzoekers die zich alleen maar bezighouden met wijkteams. Hoe kan het dat als ik naar een internationaal congres van criminologen ga, daar 95 procent van de sessies over een strafrecht-georiënteerd onderwerp gaat, en er zo weinig aandacht is voor witteboordencriminaliteit? Het is vechten tegen de bierkaai.
Al die journalistieke boeken over schandalen, zoals van Jeroen Smit over Ahold en ABN Amro, zijn doorwrochte analyses van corruptie in het bedrijfsleven. Zulke boeken worden niet of nauwelijks in criminologische opleidingen gebruikt. Er zijn er wel een paar honderdduizend van verkocht, maar dat leidt niet tot agendavorming. Er komt geen nieuwe wetgeving, het leidt niet tot criminalisering van delen van het bedrijfsleven. In Amerika worden, ondanks het kapitalisme daar, white collar criminals wél vervolgd. Maar in Nederland, wie was de laatste? Het zijn altijd onderknuppels. Waarom vervolgen we die Ralph Hamers van de ING niet? Hij is toch verantwoordelijk? We must look upwards.’
‘Laten we stoppen met praten over ondermijning,’ zegt Hoogenboom. ‘Dat is een elastieken concept. We moeten er veel meer precisie in aanbrengen, we moeten praten over wat administratiekantoren, makelaars, notarissen en banken nu precies doen. We moeten de lucht eruit halen, en concreter, feitelijker, en preciezer worden. We moeten daarnaast de rechtsstatelijkheid in de gaten houden. De Raad van State zegt niet voor niets dat burgemeesters geen extra bevoegdheden nodig hebben. Kijk uit voor die nieuwe burgo-sheriffs die te veel Netflix kijken! Ik hoor steeds meer stemmen in het bestuursrecht en strafrecht die zeggen: rustig aan, en haal het begrip weg uit die drugswereld. Ondermijning is in Brabant óók die mestmaffia. En die pijnstillers.’
103 Bijdragen
evert starink 1
Een argument om financieel rechercheren/bestrijding witteboordencriminaliteit te centraliseren, lijkt mij dat dat nogal specialistisch werk is. Dat moet je toch niet op plaatselijk/provinciaal niveau willen doen?
Bart de Koning 4
evert starinkDat zou wel een flink politiek gevecht met de politie opleveren, want die lijden natuurlijk gezichts- en statusverlies. Groot nadeel voor de FIOD zou zijn dat ze dan politiek-bestuurlijk veel meer onder Justitie komen te hangen, in plaats van onder Financien nu. Dus van het best bestuurde ministerie naar een politiek mijnenveld, waar zo'n beetje ieder jaar een minister, staatssecretaris of topambtenaar naar huis wordt gestuurd. Geen aanlokkelijk vooruitzicht, want het geheim van het succes van de FIOD is nu dat ze al jaren met rust gelaten worden. Geen reorganisaties, geen ambitieuze plannen van de minister - gewoon jaar in, jaar uit op fraude jagen en zelf ieder jaar een paar procent groeien.
evert starink 1
Bart de KoningIk vermoed dat je wel een punt hebt waar het gaat om het brekebenen-ministerie.....
Bart de Koning 4
evert starinkj.a. karman 5
Bart de KoningZe krijgen nu een aantal signalen vanuit andere hoeken aangedragen.
De rust die ze nu hebben zou heel anders zijn als het als "sleepnet" methodiek zou worden geframed.
Of neem het torpederen van een andere aanpak als "klokkenluiders"naar de journalistiek stappen om een reorganisatie terug te draaien.
Bart de Koning 4
j.a. karmanEen gebrek aan informatie is zelden het probleem in opsporingsland: sterker nog, bij alle opsporingsdiensten (politie, FIOD, AIVD ect) puilen de servers uit van de ongebruikte data. De politie heeft er sinds 9/11 heel veel bevoegdheden en tera-bytes aan informatie bij gekregen, maar de opheldering blijft vrolijk door dalen.
Het echte probleem is altijd (ALTIJD, in capslock) gebrek aan capaciteit. De recherche, de FIOD, de AIVD hebben eindeloos dossiers liggen van verdachte figuren waar ze achteraan zouden willen/moeten maar waar ze de mensen niet voor hebben. Risicoprofileren maakt dat probleem alleen maar veel groter. Dan ga je niet alleen talloze onschuldige mensen door een algoritme halen, maar je gaat ook talloze vals-positieven genereren, waar dan zinloos op gerechercheerd moet worden.
j.a. karman 5
Bart de KoningKvk Rsin BRK (kadaster) en wat meer heb ik aardig wat van gezien. Je zou je er beter in moeten verdiepen met een niet onderbouwde uitspraak dat ze die gegevens wel hebben.
Een fraai rapport is dat WRR big data in de vrije samenleving. Het geeft een behoorlijk beeld hoe onbeholpen een en ander werkelijk is.
Het is misschien een goed tip voor een echte onderzoeksjournalist om daarin te duiken.
Overigens de AIVD en MIVD moeten de capaciteit delen (buitenbak) met de bezuinigingen op de ICT en techniek. Waar je de stapel dossiers van verdachte figuren vandaan haalt, mogelijk wat framing of horen zeggen van. Nee een telefoontje naar ze met een naam geeft wel een dossier maar verder is dat geen onderbouwing.
Misschien heb je iets aan het idee dat er veel vriendjespolitiek is. ;<)
Bart de Koning 4
j.a. karmanAls ik even de goedkope beledigingen ('misschien een goede tip voor een echte onderzoeksjournalist' en 'mogelijk van horen zeggen of framing') negeer, een korte inhoudelijke reactie. Ik heb maanden rondgelopen bij de cyberrecherche in Nederland en loop in het algemeen al jaren rond bij de politie. Ze zijn een fors deel van de tijd bezig met vergaderen over welke zaken ze niet gaan aanpakken. Daar zijn zelfs speciale stuur- en weegploegen voor, die ook 'pre-weegdocumenten' maken: dus een document waarin ze wegen of een zaak wel zwaar genoeg is. De Politieacademie heeft onderzoek laten naar restinformatie in strafzaken: met de info die de recherche niet gebruikt kun je nog talloze onderzoeken starten. Bij de FIOD maken ze voortdurende moeilijke keuzes welke zaken ze wel en niet zullen oppakken. de AIVD maakt voortdurend afwegingen wie ze wel en niet observeren (dat ging het geval van Mohammed B. behoorlijk fout: Theo van Gogh heeft dat met zijn leven moeten bekopen).
Ik zie werkelijk niet in wat profilering hier aan toe zou moeten voegen. Wie gaat dan achter al die verdachte dossiers aan?
j.a. karman 5
Bart de KoningMijn verontschuldigingen als dat onterecht was.
Je eerdere uitspraak hierboven was dat de overheid over alle gegevens zou beschikken en dat ze daarmee geen problemen zouden hebben om fraude met die gegevens gericht aan te kunnen pakken. Ik denk dan aan carrouselfraude vastgoedfraude faillissementsfraude. De fraude met de grotere bedragen.
IK kopieer even:
"Dit is het bekende misverstand dat de overheid te weinig informatie zou hebben, geen bestanden mag koppelen, niet mag slepen/profileren etc.
Een gebrek aan informatie is zelden het probleem in opsporingsland: sterker nog, bij alle opsporingsdiensten (politie, FIOD, AIVD ect) puilen de servers uit van de ongebruikte data."
Wat je nu zegt is dat dat duidelijk niet op orde is, er is geen onbeperkt budget, er moeten keuzes gemaakt worden over wat wel en niet. Je noemt: fiod (onderdeel belastingdienst), Aivd, politie (als geheel). Er zijn er nog meer met aparte taken.
Als je bij de vloer uitkomt zul je zeer vermoedelijk enkel kleine groepjes vinden die ieder op zich niet in staat zijn de achterliggende bulk te doorlopen op vreemde zaken.
Dat is geen profilering het is net zoals de werking van anpr snelheidscamera's. De bijzonder grote afwijkingen vereisen altijd aparte menskracht.
Dit zo'n beetje de situatie: https://nos.nl/artikel/2299267-drugscriminaliteit-amsterdam-heeft-vrij-spel.html
Er gaan kapitalen om en die kapitalen kun je onvoldoende herleiden dan wel oormerken. Wat er zo te zien speelt is een gebrek aan samenwerking met een gericht doe binnen de overheid. De verwevenheid en machtsposities zitten in kleine kringen.
Voor vastgoed is er een basisregistratie brk. Toch lijkt inzicht in de UBO en de mutaties welke plaatsvinden niet mogelijk te zijn. https://www.rijksoverheid.nl/binaries/rijksoverheid/documenten/kamerstukken/2016/06/13/tk-aanpak-misbruik-vastgoed/tk-aanpak-misbruik-vastgoed.pdf. Zoals je al stelde het is niet de taak van de politie, maar vo
Bart de Koning 4
j.a. karmanBob 28
evert starinkR. Eman 8
nick 4
R. EmanDit artikel vraagt een veel grotere verspreiding dan slechts het FTM-lezerspubliek
Mz59 7
Bart de Koning 4
Mz59Mz59 7
Bart de KoningBart de Koning 4
Mz59Renée Zondervan 3
Bart de KoningVandaar ook mijn wijzen op wat Jan Storms daar over schrijft. Zijn boek kun je m.i. ook als een soort format leggen over de samenleving als geheel. (Functionele) psychopathie zou 40% meer voorkomen in 'de 'Top' van onze samenleving. Onderzoek in Finland onder tweedejaars universiteitsstudenten wees aan dat 38% van hen min of meer narcistische trekken had.... Als we 'leiders' hebben/kiezen die openlijk zwaar narcistische, en zelfs psychopatische, trekken vertonen zegt dat minstens zoveel over de bevolking die hen kiest.
Het feit dat bv een man als Wernard Bruining, of een club als Suver Nuver (zelf ook jaren lid van uit principe) zoveel meer bezocht worden en groeien, is een heel goed teken aan de wand! De bevolking slikt (letterlijk en figuurlijk), voor een bewust deel, steeds minder wat de overheid, geolied door Big Pharma en Big Food en Vitamin, ons door de strot wil duwen. De overheid verkijkt m.i. zich gruwelijk op de groeiende onderstroom van steeds bewust wordender burgers die hun eigen plan beginnen te trekken.
Ik ben er maar één van...en heb Nederland inmiddels verlaten...
Ferry de Boer 7
Wat het artikel ook zegt dat je dit soort glas, plas alles blijft zoals het was tendensen overal in grote organisaties ziet. Herken het zelf ook wel van een grote industriële werkgever. Cultuur zit diep in een organisatie en als je het mij vraagt is het vooral het middenkader dat verandering er van frustreert. Die handelen soms meer voor uit eigen belang dan dat van de organisatie. Het is de menselijke overlevingsdrang die denk ik voor dit soort gedrag zorgt.
Markdraaier 7
Het lijkt mij wel een aardig idee om elke maand in een groots opgezet spektakelshow op de T.V. Een Moreel Kompas uit te reiken aan de meest geslepen, gewetenloze witteboordencrimineel van de maand.
Markdraaier 7
Zelfs ik maak fouten.
Roland Horvath 7
Inderdaad, niet alleen moord en straatschenderij zijn misdrijven.
De zogenaamde witte boorden criminaliteit doet meer kwaad.
En wat nog het meeste kwaad doet is dat wat niet als criminaliteit maar als politiek benoemd wordt.
Het Binnenhof en het Torentje.
De politici -en de MSM- dienen al sedert jaar en dag uitsluitend het grootkapitaal en de GMO.
En ze zijn vijandig tegenover de 99% en het MKB.
Nogmaals, geen criminaliteit, tenzij eventueel hoogverraad, maar daar wordt het meeste schade berokkend aan de maatschappij.
Zoals Bart De Koning & Bob Hoogenboom zeggen: Kijk omhoog.
We zijn te goed van vertrouwen. te slaafs.
We moeten wat de machtigen doen kritischer bekijken.
Hoe we onze mening dan kunnen doen gelden is een raadsel, van directe democratie als complement voor de vertegenwoordigende democratie zijn de meeste politieke partijen vies. Het volk komt op hun terrein, het tast hun monopolie aan.
Jop Fellinger
Roland HorvathRoland Horvath 7
Jop FellingerVeel kwaad is zo ingewikkeld dat het -zeer- moeilijk te ontrafelen is.
Voorbeelden, die de ronde doen:
9/11,
het incident in de golf van Tonkin, Noord Vietnam in 1964.
Daardoor ook is er in de criminologie een focus op de 'onderwereld' op moord en diefstal, dus op duidelijker en eenvoudiger misdrijven.
Nog iets, de machtigen vinden van zichzelf dat ze -per definitie- goed bezig zijn. Misdrijven moet en mag men niet bij hen zoeken.
Co Pater 7
Roland HorvathHet ergste kwaad is dat wat recht onder onze ogen gebeurd en we zien het niet eens. Vals bewustzijn heet dat.
Niek Jansen 9
Co PaterHet tegendeel was waar. Hij was een inslechte geobsedeerde jodenhater die in Argentinië nog verklaarde dat het hem speet zijn werk niet te hebben kunnen afmaken. En hij bedoelde daarmee dat ipv 6 miljoen joden niet alle 11 miljoen joden waren vermoord.
Zo banaal is dat niet!
Rikkie 7
Niek JansenMaar als iets bewust en met opzet gebeurt, is dat dan erger dan dat dezelfde daad gedachteloos wordt uitgevoerd en zonder aanwijsbare motieven? Dat is volgens mij de achterliggende kwestie.
Ik ben er niet zo zeker van dat Hanna Ahrend het helemaal verkeerd ziet. Waarom wordt moord met voorbedachte rade zwaarder bestraft dan het doden van iemand in een opwelling? Het gevolg is in beide situaties hetzelfde.
Niek Jansen 9
RikkieRikkie 7
Niek JansenDat het voor mij onmogelijk is te begrijpen dat een dergelijke gruwelijke daad met vol bewustzijn is uit te voeren.
Niek Jansen 9
RikkieRikkie 7
Niek Jansenvatbaar.
Co Pater 7
Niek JansenDie reikt namelijk veel verder dan enkel de persoon Eichmann.
Hoeveel mensen zijn er niet geweest die woekerpolissen verkopen enz. in het volle besef goed en moreel bezig denkend te zijn. gedachteloosheid heet dat, ¨precies wat ook bij eichmann speelde.
Hoeveel mensen hebben inmiddels al niet de bankenwereld gedag gezegd, omdat ze zijn gaan nadenken zoals Helen Toxopeus.
En wat Joris Luyendijk signaleert : uitgedoofde moraal is zeker in deze tijd wat heel erg speelt.
Niek Jansen 9
Co PaterDeze theorie is al door velen onderuit gehaald en zelfs strafrechterlijk is het verwijzen naar de verantwoordelijkheid van hogerhand afgewezen voor het begaan van misdaden.
En denk je nu werkelijk dat in het geval Eichmann en de vele nazi massamoordenaars ‘gedachteloosheid’ speelde. Daniël Goldhagen heeft in zijn boek ‘Hitlers gewillige beulen’ historisch aangetoond,dat de moordpartijen van de nazi’s plaatsvonden uit volle overtuiging van de misdadigers zelf zonder dat daar bevel van hogerhand nodig was. Hoewel zijn opvatting dat daaraan het hele Duitse volk schuldig was voor velen weer te ver ging.
En Joris Luyendijk mag zich eerder over zijn eigen journalistieke moraal zorgen maken geen probleem te hebben met censuur en Russia Today als een ‘outlaw’ te beschouwen, blijkens zijn uitlatingen op ‘de Correspondent’.
Ricardo Tetteroo 3
Niek JansenHet gaat ook niet om 'het geval Eichmann en de vele nazi massamoordenaars ' maar om al die andere mensen die lid waren van de partij omdat dat verplicht was om je baan te kunnen houden, de machinist op de trein, de leden van de Joodse raad die erger wilden voorkomen, de Nederlandse politie en - ambtenaren, de Duitse soldaten. Allemaal radartjes in het systeem die zelf vonden dat ze goed deden (of in ieder geval niet fout), dat goed konden onderbouwen met legitieme redenen en vaak vond de omgeving dat ook, maar die samen een systeem in stand hielden dat zonder hen was ingestort.
Rikkie 7
Ricardo TetterooHoe verklaart u dan dat moord met voorbedachte rade zwaarder wordt bestraft dan doodslag. In beide gevallen is het resultaat hetzelfde. Het slachtoffer is dood. De vergelding is anders. Naar mijn mening speelt moraal dus wel degelijk een rol in het strafrecht
Ricardo Tetteroo 3
RikkieRikkie 7
Ricardo Tetteroohttps://research.vu.nl/en/publications/de-moraal-van-het-strafrecht
https://www.digibron.nl/search/detail/012dde1bef95a58cf377b823/het-morele-gehalte-van-het-strafrecht
Ricardo Tetteroo 3
RikkieIk ben van mening dat er altijd tbs moet worden gegeven.
Rikkie 7
Ricardo TetterooNiek Jansen 9
Ricardo TetterooOok in deze reactie wordt de eigen verantwoordelijkheid voor begane misdaden gebagetteliseerd, wat Ahrendt ook verweten wotdt.
Rikkie 7
Niek JansenIk ben geen jurist, maar dit klopt volgens mij niet. Het gaat om vergelding en preventie.
https://zakelijk.infonu.nl/juridisch/91789-het-doel-van-straffen-in-het-nederlandse-strafrecht.html
Niek Jansen 9
RikkieRikkie 7
Niek JansenCo Pater 7
Niek JansenIk denk dat het hier draait om het woordje gedachteloosheid. Dit moet begrepen worden in het volledig ontbreken van moreel denken op zelfstandige wijze.
Mensen kunnen in een cultuur vast komen te zitten, waardoor ze inderdaad gedachteloos dingen doen, omdat het juist lijkt te zijn en omdat het van hogerhand moet etc. Hierdoor verdwijnt het morele denken naar de achtergrond.
En kijk hoe het leven is, we zien hiervan dagelijks voorbeelden, in bedrijfsculturen, sportculturen, politiek/economische culturen.
Dus ja, Arendt heeft wel degelijk een sterk punt. Het kwaad zit hem in meer facetten van het leven, niet alleen in welbewust kwaad doen.
In totalitarisme zie je het kwaad bijvoorbeeld verborgen achter een blinde navolging van gecreëerde ficties. Die ook gedachteloos worden nagejaagd. Dus handelen uit volle overtuiging kan juist prima samengaan met morele gedachteloosheid, omdat die volle overtuiging de moraal verdrongen heeft.
Moraal heeft namelijk een persoonlijk element ( geweten ) en een maatschappelijk element( wetten, fatsoensnormen, waarden ).
Niek Jansen 9
Co PaterDit is een interessante analyse van het denken van Hanna Ahrendt.
Niek Jansen 9
Co PaterDit heeft m.i. niets meer met banaliteit te maken maar alles met een door en door misdadige geest.
Co Pater 7
Niek JansenOp dat moment deed hij wat hij dacht dat goed was.
Net zoals Bankiers en andere figuren dachten dat hun handelen prima was. En sommige breken en keren zich ertegen, maar er zijn er ook die vol blijven houden dat ze niets verkeerds deden.
Is dat banaal ? lijkt me wel.
Roland Horvath 7
Co PaterDaardoor kon het dat A. Hitler in een redevoering sprak over de uitroeiing van het Europese Jodendom.
En daardoor kan D. Trump in een algemene vergadering van de VN Noord Korea met vernietiging bedreigen. Zonder dat hij daarvoor wordt aangesproken door de politici en de MSM.
Co Pater 7
Roland HorvathZie ook mijn reactie op jans.
Niek Jansen 9
Roland HorvathCo Pater 7
Niek JansenMaar als we er in het volle besef van zijn, waarom is er dan zo veel kwaad ( In al zijn gradaties ) ?
Slavernij werd blijkbaar toch niet algemeen als iets kwaads gezien. Sterker het was bij wet geïnstitutionaliseerd. Kijk bijvoorbeeld eens naar de serie: outlander seizoen 4.
Mz59 7
Roland HorvathNiek Jansen 9
Mz59Die kant krijgt te weinig aandacht in de filosofie van Ahrendt.
Mz59 7
Niek JansenNiek Jansen 9
Mz59Ricardo Tetteroo 3
Niek JansenNiek Jansen 9
Ricardo TetterooRicardo Tetteroo 3
Niek JansenRenée Zondervan 3
Jop FellingerMijn gruwelijke ervaringen heb ik vooral met de medische wereld en de juridische. Van de laatste m.n. de notarissen, die afgedekt worden door zowel hun eigen club, als door Justitie. Aangifte tegen een zwaar corrupte notaris, met alle bewijzen erbij, faalden keer op keer. De politie deed niets, maar ook de notariskamer was een zielige vertoning.
Henk Zoer 7
Renée ZondervanLucas 54
Roland HorvathGraag voeg ik bij dat torentje en binnenhof ook nog het hele oranje verhaal (Shell).. Loopt al eeuwen mee in het witte boordencircuit. Oprichting BILDERBERG door Bernard geeft duidelijkheid in deze hele vieze business.
Niek Jansen 9
Lucas 54https://www.trouw.nl/duurzaamheid-natuur/nederland-bouwt-mee-aan-een-sojaroute-die-de-amazone-nog-verder-vernielt~b5dc16b7/. En dit:
https://www.platform-investico.nl/artikel/duurzaamheid-slechts-een-verhaaltje/
Naar mijn weten is dit project nooit serieus aan de orde geweest in de Kamer. Dat wordt in achterkamertjes bedisseld tussen politici en ondernemers.
Ook koning W.A. was aanwezig en wederom onder voorzitterschap van Victor Halberstadt, die onlangs nav zijn 80ste verjaardag nog gehuldigd werd als ‘icoon van de macht’ door Eric Smit op FTM. Macht voor wie en waartoe bleef onduidelijk in het artikel.
Ook was weer de trouwe bezoeker top-crimineel Henry Kissinger van de partij, die voor zoveel ellende en miserie in de wereld verantwoordelijk is en in verschillende landen gezocht wordt.
https://www.rt.com/usa/441664-henry-kissinger-student-protest/
Regelmatig waren in het verleden ook aanwezig het collaborerend duo ‘Irak warriors’ Jan Peter Bakellende en Jaap Hoop Geschetter.
[Verwijderd]
Niek JansenGerard van Dijk 6
Hier heb ik direct melding van gemaakt bij de politie en zij waren snel ter plekke en hebben hem ondervraagd. Hij bood zijn excuses aan via de politie en gaf aan dat die tever gegaan was.
Dan komt de vervolg stap. Aangifte doen. Je gaat naar de politie en je wil aangifte doen. Word direct aangegeven dat ze te druk zijn, of je de volgende morgen wil komen. Kom je de volgende morgen zeggen ze nog steeds dat ze te druk zijn. Maak je een concrete afspraak, kom je wel in het kamertje word er binnen 5 minuten besloten dat ze toch geen aangifte willen opnemen.
Uiteindelijk, met een gesprek met de wethouder - direct in contact gekomen met de burgemeester en dezelfde dag werd er wel een serieuze afspraak gemaakt om aangifte te kunnen doen. Dat heeft plaatsgevonden.
Maar vervolgens lees ik in het rapport waarin mijn buurman verhoord is dat er geen vragen gesteld worden. De buurman mag gewoon zijn verhaal doen. Geen vragen waarom hij dan zijn excuses had aangeboden of wat hij destijds bedoelde dat hij tever was gegaan. Dat waren immers de feitelijke gesprekken met de politie.
Het gaat er dus feitelijk om dat je iets kan doen, maar je moet wel beseffen dat er uiteindelijk niets mee gedaan word wat consequenties heeft voor die ander.
Mark Hesterman 1
Gerard van DijkGerard van Dijk 6
Terwijl wanneer het over moordzaken gaat er ineens wel over een civiel motief mag gaan. Dus alleen bij moord mag civiel-en strafrecht door elkaar lopen.
Ik vind dat onze rechtspraak helemaal niet deugt.
Mz59 7
Gerard van DijkHarry Bekkers 1
MaartenH 10
Niek Jansen 9
MaartenHMaartenH 10
Niek JansenNiek Jansen 9
MaartenH[Verwijderd]
Niek JansenNiek Jansen 9
[Verwijderd]Maar dat is niet typisch voor kamerleden en daar hebben wij allemaal wel last van, maar kamerleden hebben wel meer verantwoordelijkheid als onderdeel van de regering om zich zo breed mogelijk te informeren over allerlei politieke issues, die ons welzijn en welvaart aangaan.
Vanwege die luiheid lijden de meeste Kamerleden in meer of mindere mate aan islamofobie, russofobie en antisemitisme- fobie.
[Verwijderd]
Niek JansenMz59 7
MaartenHMaartenH 10
Mz59Mz59 7
MaartenHMaartenH 10
Mz59Mz59 7
MaartenHMaartenH 10
Mz59Rikkie 7
Mz59Mz59 7
RikkieJa, wat heet “greep”? Volgens de burgemeester zijn vooral kwetsbare jongeren in bepaalde wijken het probleem.
Rikkie 7
Mz59Wij zijn het wel eens, denk ik. Ben benieuwd wat de meer links georiënteerde reageerders hiervan vinden.
Ze geven graag minnetjes want dat ik een stuk eenvoudiger dan een onhoudbaar standpunt te verdedigen. De gekende linkse intolerantie. Als je het niet eens bent zeg je paf.
Mz59 7
RikkieTsja...
De daders kunnen er ook niets aan doen want ze zijn kwetsbaar.
De bovenwereld ondermijnt zichzelf.
Marla Singer 7
Maar ze staan ook vooraan als er een vrachtwagen frontaal op een busje met kinderen is gereden.
Ze staan ook de wietplanten uit je tuin te trekken als je daar CBD olie van wilt maken voor je reuma. (Omdat niets anders werk)
Het zijn ook de mensen die computers in beslag nemen van mensen die zelf pedofiele fotos en films hebben gemaakt.
Het zijn ook de mensen die deurwaarders helpen om mensen hun huis uit te zetten als ze hun hypotheek/huur niet meer kunnen betalen.
De politie staat ook vooraan als er weer eens iemand voor een trein is gesprongen of zichzelf heeft opgehangen.
De politie is een heel scala aan bijdrage aan de samenleving en is jammer dat ze zo kapot gemanaged en bezuinigd zijn in de recente tijden. Het heeft duidelijk niet geholpen dat er zo lang VVDers aan het roer hebben gestaan in dat departement. (CDA kon er overigens ook wel wat van met die griezels die zij hadden) Die acht ik ook verantwoordelijk als het aankomt op het te laks omgaan met witte boorden criminaliteit. Terwijl ze voor het mooie verhaaltje zogenaamd 'sterk willen optreden' tegen de criminaliteit. In Rotterdam zeggen ze dan 'geen woorden maar daden'
Als er meer aandacht aan bijstandsfraude wordt besteed van iemand die vergeet om een verjaardags-cadeau op te geven dan aan een ondernemer die van plof BV naar plof BV gaat dan is er inderdaad iets mis met de samenleving.
[Verwijderd]
Marla SingerMarla Singer 7
[Verwijderd]Niek Jansen 9
Heel kort enkele aanwijzingen daarvoor: de buitengewoon hartelijke handdruk van Rutte met de fascist/brandstichter Bolsonaro, Sigrid Kaag die het soja project in de Amazone steunt en daarmee handlanger wordt van de ontbosser Bolsonaro.
De politici die de grootschalige belastingontwijking steunen van multinationals via brievenbusfirma’s veelal gevestigd aan de Zuid-As.
De lijfelijke aanwezigheid van EU parlementariërs Timmermans, Van Baalen en Verhofstadt bij de gewelddadige coup tegen de wettige regering van Oekraïne in 2014.
Het gedogen van de vele misdaden van het apartheidregiem van het joodse kalifaat dat Israël is geworden.
Kortom, perceptie van misdadigheid op internationaal vlak is vaak politiek bepaald ook al is er voldoende internationale wetgeving en zijn er veel verdragen op het gebied van internationaal recht, oorlogsrecht, mensenrechten en talloze VN resoluties waaraan overtredingen getoetst kunnen worden.
In de praktijk werkt dat allemaal nauwelijks en houdt vrijwel niemand zich eraan.
Wij blijven met al die criminelen zaken doen, zijn er minstens medeplichtig aan of zijn zelfs hun ‘partners in crime’.
Annemiek van Moorst 11
Niek Jansen 9
Annemiek van MoorstRob Klerks 4
Veiligheid aan de samenleving bieden hoort op 1 te staan.
Daarom hoort die criminele wereld harder aangepakt te worden. Die ondermijnd juist die veiligheid.
Alleen hoef je dat van #WegLachPremierPrutserEnCoalitie niet te verwachten, die zijn druk met een nieuwe baan te zoeken voor na dit debacle 😤
[Verwijderd]
Peter Frederiks 2
Lees het boek "De gekooide recherche" van Michiel Princen en het wordt meteen duidelijk waarom witte boorden criminaliteit moeilijk aan te pakken is. Het zijn hele ingewikkelde onderzoeken van veelal duizenden documenten. Er zijn erg weinig rechercheurs met een financiële specialisatie en er moet geld zijn om jarenlang een onderzoek te doen om misschien iemand of meerderen veroordeeld te krijgen. Het moet wel waterdicht zijn en anders maken de slimme advocaten gehakt van de onderzoeksresultaten.
Hij heeft 10 jaar bij de recherche gewerkt met onderzoeksjournalistiek als achtergrond en heeft uiteindelijk het bijltje erbij neergegooid.
Het wordt nooit wat met rechercheurs die minder verdienen dan een hoofdagent die een winkeldiefstal afhandelt. Vooral vanwege het missen van allerlei toeslagen die gewone agenten krijgen en deze rechercheurs niet.
Kortom, het OM is helemaal niet geïnteresseerd in deze onderzoeken, want een paar succesjes per jaar zijn ook niet interessant voor de statistieken. Dus jat een paar honderd euro en je komt in de bak, jat een paar miljoen en je komt er mee weg.
Mz59 7
Peter FrederiksDat verklaart inderdaad veel. Geld voor jarenlang onderzoek, ja hallo. En waarom zijn er erg weinig rechercheurs met een financiële specialisatie? Misschien vanwege het onaantrekkelijke salaris bij de overheid?
[Verwijderd]
Mz59Bart de Koning 4
Mz59Marco Roepers 6
Bart de Koning 4
Marco RoepersThe Beyonder 3
Marco RoepersIn feite is hier gewoon samenwerking tussen politici en bedrijfsleven. De draaideuren moeten natuurlijk wel soepel blijven lopen.
Renée Zondervan 3
Maar hoe ontstaat het?
En meer, wat kunnen we ertegen doen, los van Bewust (gemaakt, zoals ook door deze FTM mensen) te worden, dat het bestaat en onze samenleving zo gruwelijk aantast?
Dat het ons angstig, kwaad maakt en steeds onrustiger!
Doordat ik, door mijn gevechten tegen vooral de medische - en notariële wereld, door juist hèn en ook door Justitie/Politie werd weggezet als 'gestoord, geobsedeerd', gebeten te blijven zoeken naar bewijzen en toedrachten....werd ik op een ánder spoor gezet.
Al voordat ik een 'verplicht' GGD onderzoek te verduren kreeg, waarbij ook gedreigd werd met een buurtonderzoek naar mijn geestelijke gesteldheid!!!
Ook daar dook ik in (Ja, eerder al goed opgeleid door een aantal uitstekende onderzoeksjournalisten..) om na een jaar zeuren, en
zoeken, te moeten ontdekken dat juist door de politie de GGD opdracht gegeven bleek....!
N.a.v. een jarenlang ernstig gebeuren, uit mijn verleden, maakte ik tegen een familielid een opmerking. 'Wat moet je in vredesnaam met die psychopaat....' Het contact werd verbroken....
Een bijzonder verdrietig gebeuren, hartbrekend! Het zette me echter wél aan het denken. Waarom juist toen die opmerking?
Juist dát te onderzoeken zou uiteindelijk leiden naar rust en 'acceptatie'.
In mijn zoektocht, naar waar ik toch in vredesnaam mee te maken had (gehad) op een aantal terreinen, en deze zó ontwrichtend werkten, stuitte ik op het bijzondere boek van Jan Storms..
Psychopathie...en vooral functionele Psychopathie!
Pe. B. 2
Politici zitten er (uitzonderingen daargelaten) niet voor het algemeen belang, die zitten er voor zichzelf.
Waar gaan ze vaak heen als ze klaar zijn in de politiek....
Van de politie hoef je wat dat betreft ook echt niets te verwachten...Die zijn in dienst van de macht.
Als je bij een Anti TTiP demonstratie (enge) agenten ziet staan, die iedereen met een hele duidelijk verborgen camera in de gaten houden (en dus filmen), dan weet je wel welke mensen er geregistreerd worden als potentieel gevaarlijk en nodig om te profileren, en vast te leggen.
Dat zijn echt niet de boosdoeners.
Dylan 16 1
Mooi samengevat en een waarheid als een koe!
Daar kom je vanzelf achter wanneer je even terug bladert in de FTM-archieven!